Foto: Pressifoto

Jazzkaar 2021 avalikustas festivali toimumiskuupäevad

Dirty Loops

Festival Jazzkaar 2021 avalikustas festivali toimumiskuupäevad ning Rootsi menubändi Dirty Loops kontserdi uue toimumisaja.

32. korda toimuv Baltimaade suurim jazzifestival Jazzkaar 2021 leiab aset 16.-25. aprillini kostitades kuulajaid palavalt oodatud kontsertidega. Festivali täisprogramm kuulutatakse välja veebruaris, festivalipassid on soodushinnaga 175 eur (tavahind 250) müügis kuni aasta lõpuni Piletilevis.

“Olenemata keerulistest oludest oleme kuid töötanud festivali Jazzkaar 2021 kallal ning julgeme öelda, et maailmatasemel muusika tuuakse ka uuel aastal jazzifännideni. Rõõmustame väga, et Ameerika jazzipärl Dee Dee Bridgewater ja Rootsi fenomenbänd Dirty Loops on välja kuulutatud kontsertide seas. Veebruaris teeme avalikuks festivali põhiprogrammi, kus on mitmeid rahvusvaheliselt aktuaalseid artiste. Nii toome hinge kosutavate helielamustega kevade lähemale ning pakume tuge kodumaa muusikutele,” kommenteerib festivali kunstiline juht Anne Erm.

Selgunud on 27. novembril (algselt 25. aprillil ja siis 9. oktoobril 2020) toimuma pidanud Dirty Loopsi kontserdi uus toimumisaeg. 23. aprillil 2021 esineb Vabal Laval fenomenaalne bänd Dirty Loops, mis on pälvinud ülemaailmset tähelepanu oma unikaalse ja dünaamilise helikeelega, sulatades üheks plahvatuslikuks tervikuks popi, fusion’i, jazzi, funk’i ja r’n’b-i. Festivalil Jazzkaar 2021 tulevad esitamisele Dirty Loopsi uued lood ning viraalseimad palad.

Dirty Loopsi (Rootsi) varasemate kontsertide piletid kehtivad automaatselt uuel kuupäeval. Mõistame, et uus toimumisaeg ei pruugi kõigile jazzisõpradele sobida ning festival Jazzkaar pakub võimalust piletite tagastuseks või vahetuseks kinkekaartide vastu. Kui uus kontserdi aeg ei sobi, siis saab piletid tagastada või vahetada Jazzkaare kinkekaardi vastu perioodil 23. detsembrist 2020 kuni 23. jaanuarini 2021. Tagasiostu või vahetuse soovist saavad piletiomanikud anda teada siin. Tavapiletite omanikud saavad piletid tagastada ka Piletilevi müügipunktides, välja arvatud Circle K teenindusjaamades ja Viru Keskuse infopunktis. Festival Jazzkaar kutsub kultuurisõpru toetama festivali ellujäämist jättes piletid tagasi müümata. Täname mõistva suhtumise ja koostöö eest oma partnereid, avalikkust ja kõiki jazzisõpru.

Dirty Loops esineb Jazzkaarel 23. aprillil kell 22:00 Telliskivi Loomelinnakus Vabal Laval. 32. korda toimuv Baltimaade suurim jazzifestival Jazzkaar leiab aset 16.-25. aprillini kostitades kuulajaid palavalt oodatud kontsertidega. Rohkem informatsiooni leiab festivali kodulehelt.

Veel sarnaseid artikleid


Riga Art Week
Foto: Portail.ee

Portail käis Riga Art Weekil ja leidis teistsuguse Riia

25.-31. maini toimunud Riga Art Week tõi Läti pealinna galeriidesse, muuseumidesse, kunstikeskustesse ja mujalegi enam kui 50 sündmust ning üle 80 Läti ja rahvusvahelise kunstniku, kuraatori, performance-kunstniku ja disaineri – ning sel aastal oli esmakordselt kohal ka Portail.

Loomulikult oleme Riias käinud varemgi. Korduvalt. Ent RAW tuletas meelde, et tuttavat linna saab avastada ka teisiti: mitte mööda tavapärast kohvik-muuseum-hotell trajektoori, vaid kulgedes ühest galeriist teise, ühelt sündmuselt järgmisele, lastes kureeritud kunstil end mööda linna juhtida. Sellises rütmis hakkab Riia avanema kihiti. Pangahoone ei ole enam lihtsalt pangahoone, kui selle ruumides ootab ees Darja Popolitova performance. Värvika ajalooga linnavilla ei jää üksnes arhitektuurseks peatuseks, kui õhtu viib sinna kuulama System Olympia set’i. Kunst muutub sujuvalt viisiks, kuidas linna kogeda.

Riga Art Week liikus väga teadlikult üle terve Riia, hõlmates vanalinna, kesklinna, Skanste piirkonda, VEF-i kvartalit ja Pārdaugavat. Nii ei mõjunud RAW näituste jadana, vaid meeldiva kogemusena, kus lokatsioonide vahel liikumine oli sama oluline kui programm ise. Programmis endas pälvisid aga teiste seas tähelepanu Tobias Gutmanni portreeprojekt „Face-O-Mat”, Jana Jacuka performance „HA”, Rosie Gibbensi „To Dust: A Memorial for Robot Vacuum Cleaners” ning Kim? Contemporary Art Centre’i festival „EDEN: Wet Work Over Lap”. Tänavu anti esimest korda välja ka Signet Bank Award for Artistic Excellence, mille pälvis just nimelt koreograaf ja multidistsiplinaarne kunstnik Jana Jacuka oma performance’iga „HA”. Samuti tõi RAW Riiga kohale kunstiprofessionaale, kuraatoreid, kogujaid ja meediat Ühendkuningriigist, Saksamaalt, Šveitsist, Rootsist, Norrast, Soomest, Leedust, Eestist ja mujalt. Muljetavaldav töö kõigest teise toimumiskorra kohta.

Portailil oli Riga Art Weeki raames rõõm kogeda ka Läti vastet Eesti Kunstiakadeemia ERKI Moeshow’le. 29. mail toimus Hanzas Peronsis Läti Kunstiakadeemia iga-aastane LMA Fashion Show, mis tõi lavale tänavuste moedisaini tudengite tugevamad kollektsioonid – tervelt 26 –, millest eredamalt jäi meelde publikult ovatsioonid pälvinud teise kursuse bakalaureusetudengi Katrīna Ermanoviča-Hermanoviča meestekollektsioon „Le Passager du Passé”. Galeriist leiab ka sellekohased pildid.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aljona Eesmaa (@aljonaeesmaa)

Meie Riias veedetud ajaga sai kiiresti selgeks, et Riga Art Weeki ambitsioon on laiem kui ühe nädala sündmus. Festival positsioneerib Riiat kaasaegse kunsti sihtkohana Balti ja Põhja-Euroopa kultuuriruumis ning teeb seda veenvalt just seetõttu, et ei eralda kunsti linnast. Riia ei olnud seekord meie jaoks lihtsalt Riia. See oli linn, kus kaasaegne kunst liikus galeriist tänavale, muuseumist õhtusse ja tõsiseltvõetavusest aeg-ajalt ka kergesse absurdi. Ning just seal, nende vahepealsete peatuste ja ootamatute avanemiste sees, hakkaski festival kõige paremini tööle.

Järgmise aastani, Riga Art Week!

 

Ja neile, kes ootavad Portaililt Riia söögi- ja muude heade kohtade soovitusi – you must worry not – ka need on peagi tulemas

Veel sarnaseid artikleid


Disainiöö
Foto: Standard, Disainiöö.

Disainiöö toob Põhjala tehasesse maailmatasemel disainikogukonna

28. septembrist 4. oktoobrini toimub ajaloolises Põhjala tehases juba 21. korda Baltimaade suurim disainifestival Disainiöö. Festivali teema “Future of Product Design” / “Tootedisaini tulevik” seab fookusesse tootedisaini rolli kiiresti muutuvas maailmas: kestlikkuse, kohanemisvõime, kaasavuse ja materjaliteadlikkuse. Nädala jooksul leiab aset üle saja eriilmelise disainisündmuse, mis toovad kokku mõjukad disainivaldkonna tegijad Eestist ja välisriikidest.

“Ajal, mil suur osa tähelepanust on liikunud mittemateriaalsele disainile, on oluline tuua fookus tagasi tootedisainile ja meenutada valdkonna baasväärtusi. Tootedisain on ala, kus iga otsus, materjalist vormini, tootmisviisist kasutusea pikkuseni,  mõjutab meie elu ja planeeti. Sel aastal küsime Disainiööl koos Eesti ja rahvusvaheliste disainiekspertidega: milline näeb välja vastutustundlik ja tulevikukindel tootedisain? Ka seekord festivali raames väljaantav BRUNO auhind on meie ühine vastus sellele küsimusele Eesti kontekstis – see on tunnustus innovaatilistele toodetele, mis seavad lati kõrgele nii esteetika, funktsionaalsuse kui kestlikkuse osas,” tutvustas festivali peateemat Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova.

Disainiöö keskmeks on neljapäeval, 1. oktoobril toimuv rahvusvaheline disainikonverents “Future of Product Design”, mis toob lavale rahvusvahelisi mõtlejaid ja disainipraktikuid. Peaesinejana astub üles Londoni disainistuudio Pearson Lloyd kaasasutaja Tom Lloyd, üks Suurbritannia juhtivaid tootedisainereid. Konverentsil esinevad ka Richard Hall (Suurbritannia),  Raffaella Mangiarotti (Itaalia), Jean Louis Frechin (Prantsusmaa), Jonas Pettersson (Rootsi), Jaume Domenech (Saksamaa) jpt.

Tom Lloyd on samuti kuraator rändnäitusele “Well Made – what it means today”, mis avatakse Põhjala tehases festivalialal 28. septembril ning mis esitleb ligi 50 disaintoodet, püstitades küsimuse: mida tähendab “hästi tehtud” tänapäeva disainis? Lisaks rahvusvahelisele väljapanekule on kaasatud üle  20 tuntud Eesti inimese vaade disainile.

Festivali üks olulisemaid sündmusi on ka Eesti tootedisainiauhinna BRUNO 2026 näitus, mis toob publiku ette viimase kahe aasta Eesti tootedisaini paremiku kolmes kategoorias: elustiil, elukeskkondlik disain ja insenertehniline disain. Samuti antakse välja BRUNO Elutöö preemia. Disainiliidu poolt väljaantav auhind demonstreerib Eesti disainivaldkonna mitmekesisust ja kõrget taset ning peaks veenma nii ettevõtjaid kui avalikku sektorit hoogustama professionaalse disaini kaasamist. Näitus avatakse esmaspäeval 28. septembril. Auhinnad antakse pidulikult üle reedel, 2. oktoobril kell 19.00 toimuval Eesti Disainiauhinnad 2026 galal Põhjala tehases.

Nädalane programm pakub rikkalikku valikut näitusi, töötube ja disainiväljapanekuid. Prantsuse parimaid disaintooteid koondav France Impact Design Award näitus jõuab Tallinnasse koostöös Prantsuse disainikeskusega APCI. Rahvusvaheline disainierialade lõputööde platvorm Arts Thread Global Graduate Show esitleb üle kahekümne andeka noore disaineri töid üle maailma. Eesti disainikoolide väljapanek tutvustab Kõrgema Kunstikooli Pallas, Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia, TalTechi ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži värskeimaid töid. Lisaks toob Haapsalu Graafilise Disaini Festivali rahvusvaheline kujundusgraafika näitus Tallinnasse kõnekaid plakateid üle maailma.

Festivali avab esmaspäeval, 28. septembril kestlikule rõivadisainile pühendatud etendus DOM. Kavas on veel ka inspireerivate välkloengutega PechaKucha Night, Disainioksjon, nädalavahetusel traditsiooniline disainiturg Disainitänav, mis hõlmab ka SISUSTUS+ väljapanekut jm. Valgustuskunstnikke kureerib Indrek Leht, tuues Põhjalasse põnevaid valgus- ja heliinstallatsioone. Tulemata ei jää ka festivali lasteala koostöös Vivita Tallinnaga ja rahvusvaheliste ekspertide juhendamisel toimuvad töötoad, millest osavõtmiseks ei pea omama disainiharidust, vaid mis on mõeldud kõikidele disainihuvilistele. Disainiöö satelliitprogrammi raames avatud stuudiod, galeriid ja ekskursioonid ootavad külastajaid üle kogu Tallinna.

Festivali pidevalt täieneva programmiga saab end kursis hoida Disainiöö veebikodus www.disainioo.ee.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid