HIGH 5: EiK

Foto: Silver Mikiver

EiK on muusik ja poeet, kes paistab silma erakordse andega seada sõnaosavalt tekste eestikeelse arthop’i vormi. 10. märtsil ilmus tema esimene vinüül „TIKS 097”, mis põimib tervikuks parimad palad ta viimastelt plaatidelt ja produtsent Luurel Varga loomingust. Sellega seoses võtsime kätte ja uurisime lähemalt, kes see EiK siis ikkagi on.

Milline võiks olla ideaalne keskkond sinu uue vinüüli kuulamiseks?

Mina kuulaksin plaati kindlasti pühapäevahommikul, kui ülejäänud päevaks pole kavas ühtegi suuremat plaani. Tasapisi saabuv kevad maalib seintele valguslaike, võtad tassikese kohvi või teed, vaatad aknast välja ning süvened. See muusika vajab kahtlemata keskkonda, kus saab sõnumile keskenduda, ja vinüüli formaat ka õnneks toetab taolist ideed, kuna kuulaja seisab paigal, mängijat ei ole võimalik hommikul bussi peale kiirustades taskusse panna ega kaasa vedada. Nagu on õpetanud mu lavakõne juhendaja Tõnis Rätsep: kunsti jaoks peab aega olema, muidu pole mõtet lähemalt vaatama hakatagi.

Mis on sinu jaoks asjad, mis teevad elu paremaks?

Kunagi käisin pidudel ringi ning pärisin ettejuhtuvatelt inimestelt: „Mis on sinu arvates elus kõige tähtsam?” Enamik küsitletutest ütles, et armastus – nii romantilises mõttes kui üleüldiselt sind ümbritsevate olukordade, seisundite ja inimeste vastu – või „olla õnnelik”. Annaksin sellele küsimusele ehk üsna sarnase üldistava vastuse, elu teeb paremaks ilu, selle märkamine ja pidev püüdlus ilu suunas. Nagu Jarek Kasar 2007. aastal laulis:

„Ilu täidab inimesed

ilu täidab maailma

ilu meie sees ja keskel

ilu päästab maa.”

Kui peaksid valima lemmikaastaaja, siis, mis see oleks ja miks?

Armastan üle kõige ülemineku-aastaaegu, sügist ja kevadet. Need on alati kohutavalt värskendavad, kui liigsest palavusest või pimedusest on saanud küll ning ilmuvad esimesed märgid peatse vahelduse saabumisest.

Sügis oma rõskuse ja hallusega on minu jaoks loominguliselt alatasa üks viljakamaid perioode, tuleb peale mingisugune eriline melanhoolia ja kõik ärkavad taas suvisest rammestusest, üritades enne neid kõige külmemaid päevi puhkuse ajal pähe tulnud ideid teostama asuda.

Samamoodi on kevadega, uus aastaring läheb looduses käima ja mõistus tärkab uue energiaga, pikk paigalseis on jälle lõppenud ning aina valgemad hommikud sütitavad erilise ootusärevuse – jälle on aeg tegudele asuda!

Kes on kolm sind enim mõjutanud inimest?

Sellist pingerida on kohutavalt raske kokku panna, inimesed kipuvad juhuse tahtel üksteise ellu sattuma ning on raske määratleda, kes keda parajasti kõige enam suunas, nii et ollakse jõudnud just praegusesse punkti.

Kui niimoodi ruttu kedagi kindlat välja tooma peaksin, siis on üks minu eluvalikuid enim mõjutanud inimesi kahtlemata mu ema. Nägin juba pisikesena kõrvalt tema ajakirjaniku- ja produtsenditööd ning unistasin, et saaksin samamoodi igasugu lahedaid projekte ette võtta ja sõnu seada. Kui umbes kuueaastasena esimesi ridu paberile hakkasin kandma, utsitas ta muudkui tagant ja aitas küsimärgi alla jäänud kohti toimetada. Kodu on niiviisi olnud alati loominguliselt hästi turvaline keskkond.

Teiseks ehk üleüldiselt lähedased sõbrad, siiamaani toetub suur osa mu kunstilisest suunitlusest ja maitsest nende soovitustele. Loomingus on raske üksinda hakkama saada, parimad mõtted tulevad siiski väljastpoolt, püüan need kinni ning interpreteerin, vajutades kogetu peale oma sõrmejälje.

Kolmas on see pidevalt muutuv ja uuenev seltskond inimesi, kellega iga päev kokku juhtun. See võib olla pealtnäha suvaline vestlus mõnel üritusel, võõras, kes tänaval silma hakkab, või lause kusagil raamatus, hiljem avastan end selle üle juurdlemast ning elu ja mõttemaailm on jälle grammi võrra või enamgi mingis uues suunas nihkunud. Juhuslikkuses on võlu.

Kui sa poleks muusik, siis millega tegeleksid?

Ilmselt filmikunstiga, õpingi praegu Balti Filmi- ja Meediakoolis teisel kursusel audiovisuaalset meediat, tahaksin kangesti tulevikus just igasuguste lühivormidega tegeleda, aidata nõu ja jõuga teostada erinevate artistide muusikavideo-ideid, nokitseda nende kallal montaažiruumis ja stsenaariumi taga.

Lisaks unistan kunagi ka mõne luulekogu väljaandmisest, kuna panustan oma lugudesse enamasti just sõnade kirjutamisega; eesti keel on kohutavalt rikas, sellega saab nii palju mängida ning mõtteid põnevate nurkade alt ja kõiksugu eri vormides ritta panna.

EiKi ja Luurel Varga vinüüli „TIKS 097” on võimalik soetada Terminali plaadipoest ja Rahva Raamatust.

 

HIGH 5 on artiklisari, kus võtame luubi alla meile parimas mõttes silma jäänud inimesed – nii kodu- kui ka välismaalt – ning proovime viie lühikese küsimusega nende elu ja tegemiste tagamaid laiema publikuni tuua.

Sarnased artiklid

Kommentaarid