Foto: Zander Vindi teos "Rocky Road Rift".

Hääleta oma lemmik Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhinnale!

Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhinna konkursil osaleb sel aastal 23 Eesti kunstnikku, sealhulgas 14 Eesti Kunstiakadeemia ja 9 Kõrgem Kunstikool Pallas lõpetajat, kelle teosed võistlevad 10. novembrini Publikupreemia nimel. Üheksandat korda toimuvast rahvusvahelisest konkursist võtab kokku osa 135 kunstnikku viiest riigist  – Eestist, Lätist, Leedust, Soomest ja Rootsist  –  seda 283 teosega.

Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhind on rahvusvaheline konkurss, mis on loodud 2016. aastal Nordic Baltic Art Center NOBA poolt koostöös piirkonna kunstiakadeemiate ja ülikoolidega. Konkurss pöörab tähelepanu just bakalaureuse- ja magistriõpinguid lõpetavatele ja karjääri alustavatele kunstnikele. Sellel aastal võtavad konkursist osa Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas, Läti Kunstiakadeemia, Vilniuse Kunstiakadeemia, Helsingi Kunstiülikool (Uniarts Helsinki), Turu Rakenduskõrgkool ning Rootsi suurim kunstikõrgkool Konstfack. Konkurss toetab lõpunäitusi ja aitab noortel kunstnikel saavutada rahvusvahelist nähtavust, samas pakkudes ka laiemale publikule kui ka erialaspetsialistidele ühtset ja terviklikku võimalust avastada lähiriikide talente ning suundumusi.

Andra Orni sõnul näitab osalejate rohkus kui oluline on kunstnikel olla nähtav “Konkursil osalemine annab kunstiakadeemiate lõpetajatele võimaluse silma paista nii publiku kui eriala spetsialistide seas ning leida uusi võimalusi rahvusvahelisel areenil. Kunstnikud toovad esile ka olulisust olla osa regionaalsest kogukonnast, mis annab võimaluse võrdlusmomendiks naaberriikide loojate vahel. Lisaks pakub konkurss nähtavust ja kättesaadavust, milleta tänapäeval on üsna raske hakkama saada,” lisab Orn.

Publikuhääletus toimub kuni 10. novembrini kunstikeskkonnas NOBA.ac, kus on võimalik tutvuda kõigi konkursil osalevate noorte kunstnike ja nende teostega ning hääletada kuni 5 lemmikteose poolt.

Tutvu konkursitöödega ja anna oma hääl siin!

Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhinna konkursi Grand Prix pälvib 2000 euro suuruse rahalise auhinna,  Maalipreemia laureaati tunnustatakse 1000-eurose rahalise preemiaga, lisaks mitmeid auhindu kunstiresidentuuride ja näituste näol.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Mara Kirchbergi teosed "Bleeding Dry 1" ja "Bleeding Dry 2".

Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhinna peapreemia tuli taas Eestisse

Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhinna Grand Prix ja sellega kaasneva 2000-eurose preemia pälvis sel aastal Eesti Kunstiakadeemia lõpetaja Mara Kirchberg. Rahvusvaheline žürii tõstis esile kunstniku eristuvat ja küpset käekirja ning tema loomingus käsitletud teemade aktuaalsust. Ka publikupreemia tuli Eestisse – veebihääletusel kogus kõige enam hääli Kõrgema Kunstikooli Pallas lõpetaja Kirke Kuiv, kelle eksperimentaalne fotoseeria uurib inimkogemust ja selle emotsionaalset keerukust. Lisaks pälvis Kirke Kuiv Fotografiska Auhinna. 

Noore Maalikunstniku Auhinna, mille rahaline väärtus on 1000 eurot, võitis Helsingi kunstiülikooli Uniarts vilistlane Johanna Saikkonen. Tema õlimaalid käsitlevad egoismi ja enesepettuse teemasid.

Eesti Kunstiakadeemia galeristi ja žürii liikme Kaisa Maasiku sõnul tõusis Mara Kirchbergi lõputöö „Lekkiva naha toitmine“ teiste seast selgelt esile. „Teos on äärmiselt aktuaalne, kuna käsitleb hoole temaatikat – seda eelkõige igapäevase töö kaudu, mida kunstnik tegi teose eksponeerimise ajal, seda pidevalt hooldades. Installatiivsed filtrisüsteemid hõivasid totaalselt Uus Rada galerii ning avasid kohale omast spetsiifikat, samas pannes läbi visuaalse sarnasuse naha ja kehavedelikega mõtlema kehalisusele ja inimsüsteemi haprusele,” selgitas Maasik.

Konkursi algataja ja NOBA.ac kunstikeskkonna asutaja Andra Orn avaldas heameelt, et pärast mitmeid aastaid pälvis konkursi peapreemia taas Eesti autor. „Viimati võitis konkursi 2016. aastal Juhan Soomets heliinstallatsiooniga „The Artists’ Room“. Sel ajal kandis konkurss veel nime Baltikumi Noore Kunstniku Auhind, kuid tänaseks on see märkimisväärselt kasvanud – liitunud on mitmed Põhjamaade kunstiakadeemiad ning osalejate arv on mitmekordistunud. See muudab Mara Kirchbergi võidu veelgi olulisemaks,“ selgitas Orn.

Kui Soometsa peapreemia pälvinud teost eksponeeriti auhinna raames Läti Kunstimuuseumis ja ArtVilniuse kunstimessil, siis ka sel korral avanevad konkursil silma paistnud autoritel võimalused oma tööde tutvustamiseks – valikut  nomineeritud kunstnike teostest saab näha 2025. aastal Läti Kunstiakadeemia galeriis Pilot ja ArtDepoo galeriis Eestis. Paljudele kunstnikele on võimalus oma töid rahvusvaheliselt eksponeerida hindamatu väärtusega, mistõttu on konkurss oluline platvorm noorte kunstnike karjääri edendamiseks.

Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhind on ainulaadne rahvusvaheline konkurss, mille eesmärk on toetada bakalaureuse- ja magistriõpinguid lõpetavaid noori kunstnikke nende karjääri alguses. 2016. aastal Nordic Baltic Art Center NOBA ja regiooni kunstiakadeemiate koostöös algatatud konkurss aitab esile tuua lõputöid ja noori talente, pakkudes kunstiprofessionaalidele ja publikule võimalust avastada lähiriikide suundumusi. 

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Eesti Kunstiakadeemia eksperimentaalvormide seeria “HULL HALL”. | Riina Varol

Eesti Kunstiakadeemia tõusis suure hüppega maailma tippülikoolide nimistus

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) on käesolevast nädalast 150 maailma parima kunsti- ja disaini kõrgkooli hulgas QS hindamissüsteemi alusel, kuhu pääsevad võistlema oma valdkonna parimad kõrgharidusasutused. Olles juba eelnevatel aastatel pääsenud tugeva 200 sekka, astub Eesti Kunstiakadeemia sel korral terve suurusjärgu võrra kõrgemale, maailma 150 hinnatuima kõrgkooli sekka, kunsti ja disaini valdkonnas.

Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm tunnustab kogukonda, töötajaid ja tudengeid tubli töö eest: “Peame Eesti Kunstiakadeemia peamiseks ülesandeks pakkuda rahvusvaheliselt kõrgel tasemel arhitektuuri-, disaini-, kunsti-, ja kunstikultuurialast kõrgharidust, millega panustame Eesti kultuuriruumi ja parema elukeskkonna kujundamisesse. Eesti ainsa avalik-õigusliku kunstiülikooli rektorina on mul hea meel tõdeda, et EKAt tunnustatakse maailma tasemel nii kõrgelt.”

Haridusuuringute ettevõte Quacquarelli Symonds (QS) avalikustas 10. aprillil 2024. aastal „QS World University Rankings by Subject 2024“ edetabeli, mis reastab maailma ülikoole 51 akadeemilises valdkonnas. EKA lähematest partnerülikoolidest on edetabeli kõrgetele kohtadele pääsenud Rhode Island School of Design USAs, Aalto ülikool Soomes, Londoni Royal College of Art ja The Glasgow School of Art Suurbritannias, Royal Melbourne Institute Austraalias ning Konstfack Rootsis.

QS poolt globaalsete partneritega läbi viidud uuringud aitavad esile tõsta institutsioone, kes teevad koostööd rahvusvaheliste partneritega, et anda väärtust ülemaailmsele teaduspangale. Selle aasta edetabeli koostamiseks analüüsis QS meeskond 4989 institutsiooni mainet ja uurimistulemusi.

EKA akadeemilise maine indeks, mis on QS World University Rankings®-is ja QS Subject Rankingsis keskse tähtsusega, hindab ülikoolide ülemaailmseid tulemusi. Mõõdik vastab rahvusvaheliste teadlaste arusaamadele, tegemaks kindlaks kõrgkoolid, mis näitavad akadeemilist tipptaset. Nende kollektiivsed teadmised heidavad valgust teadustöö kvaliteedile, strateegilisele partnerlusele, innovatsioonile ning nende ülikoolide laiemale hariduslikule ja ühiskondlikule mõjule. Uuringus mängivad suurt rolli ka teadustööde tsiteeritavus, vaadeldakse EKAs tehtava teaduse mõju ja kvaliteeti, tuginedes viieaastasele avaldamisele ja kuueaastasele tsiteerimisaknale.

Värske QS ülikoolide nimistu ja lisateavet indikaatorite kohta leiab siit.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid