Foto: Mishael Phillip

FULLY FASHIONED: Margot Vaaderpassi jätkusuutlik kollektsioon

Margot Vaaderpass on Eestist pärit naisterõivaste disainer, kes ühtlasi tegeleb ka tootedisaini ja sisekujundusobjektidega. Keskendudes erinevatele toormaterjalidele ning tootmisvõimalustele, on ta disainerina seadnud endale eesmärgiks leida uusi ja keskkonnasõbralikumaid viise moemaailmas tegutsemiseks.

Kui rääkida Margoti taustast, siis, lõpetanud bakalaureusekraadi õpingud moedisaini erialal, mille käigus õppis ta nii Taanis kui ka Hispaanias, töötas Margot disainerina kodumaise moebrändi Ivo Nikkolo juures. Jätkates oma loomingulist arenguteed, otsustas ta kolida Londonisse ja 2018. aasta novembris esitles ta multidistsiplinaarsel näitusel „A Sustainable Future” oma esimesi katsetusi jätkusuutliku disaini vallas. Varem samal aastal valiti Margot maineka Itaalia kudumivõistluse „Feel The Yarn” võitjaks, mida kajastasime ka Portaili veergudel. Lisaks näitas ta sama aasta detsembris koostööprojekti biodisaini valdkonnas Burberry Material Futures Research Group näitusel Londonis. Samuti õnnestus tal luua zero waste põhimõttel kudumite minikollektsioon Christopher Raeburni 2019. aasta sügistalvise kollektsiooni jaoks, mida esitleti tänavu jaanuaris London Fashion Weekil osana Christopher Raeburni 10. aastapäeva kollektsioonist. Täna on Margot värske Royal College of Art lõpetaja, omandanud magistrikraadi naisterõivaste disainis ning spetsialiseerudes kudumitele. Aplaus!

Ja nii jõuame ühtlasi ka kollektsioonini, mida Portailil on au oma lugejate ette tuua. Nimelt tegeleb Margoti magistrikollektsioon samuti jätkusuutliku moe teemadega. Oma lõputöö eesmärgiks seadis ta uurida, millised võimalused on moetööstusel muutuda läbimõeldumaks ja keskkonnasõbralikumaks, keskendudes sealjuures minimalistlikule esteetikale ning kasutades jätkusuutlikumaid toormaterjale ja tootmisviise. Lõputöö osana loodud „garderoob” peegeldab nii vintage- kui ka kaasaegsete spordirõivaste elemente, kombineerides neid 19. sajandi vabaaja ülikondadest ja alusrõivastest saadud mõjutustega. Kollektsiooni eesmärk on nihutada kaugemale piiri selles, mida moemaailm on harjunud jätkusuutliku disainiga seostama. Lisaks keskendub kollektsioon mugavusele ja lihtsasti kombineeritavusele ning otsib võimalusi, kuidas anda minimalistliku disainikeele kaudu rõivaste kandjale enesekindlust ning sisemist jõudu, keskendumata liigselt silmatorkavale moele.

„Hetkeseisuga on moetööstuse üks suurimaid keskkonnamõjureid toormaterjalide tootmine. Väidetavalt on 60% toote mõjust meid ümbritsevale keskkonnale seotud materjalide valikuga,” räägib Margot. Seega leiab ta, et disainerina on oluline teha valikuid kiudude ja materjalide kasuks, mille mõju keskkonnale oleks võimalikult väike. Sel põhjusel kasutaski ta ka oma lõputöös ainult kontrollitud kvaliteediga naturaalseid materjale ja jääb tulevikuski püüdlema monokiududel põhineva disainilähenemise poole, mis võimaldab kangaid hilisemas faasis kergemini ümber töödelda ning mille lagunemisaeg looduses on kordades lühem. 

Ning lõpetuseks. Kõik kollektsioonis olevad kootud esemeid on loodud fully fashioned meetodil, mis tähendab oluliselt jäätmevabamat tootmisprotsessi. Sellest inspireerituna on Margot otsinud ka võimalusi, kuidas tavapäraselt cut and sew tehnoloogial valmistatud rõivaid, nagu näiteks bleisereid või mantleid, toota väiksemate kadudega ning seega ka keskkonnasäästlikumalt.

Vaata Margoti lõpukollektsiooni allolevast galeriist! Ja me lubame, et me ei pane pahaks, kui sul tekib tahtmine nähtule arvutiekraani ees aplodeerida.

Margot Vaaderpassi tegemistel soovitame silma peal hoida Instagrami-kontol @margotvaaderpass.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: COS

Mis on COS Full Circle?

Moemärk COS on astumas järgmist sammu oma jätkusuutlikkuse teekonnal. Lisaks sellele, et cos.com veebipoes on sisse seatud COS Resell platvorm, kus saab oma heas korras COSi riietele uued omanikud leida, on COS alustanud ka tasuta kogumisteenusega oma poodides, et anda kantud COSi rõivastele uus elu.

Mida COS kogutud rõivastega teeb? Olenevalt riiete seisukorrast bränd kas taastab need, et neid saaks kasutada COS Restore’i kollektsiooni osana, või võetakse materjalid erinevate ümbertöötlemisprojektide raames taasringlusse. “Otsime praegu lahendusi, kuidas järelejäänud riideesemete kangamaterjali parimal viisil ära kasutada,” seisab brändi teates.

Kuidas kogumisteenus täpsemalt toimib? Tegema ei pea muud, kui jätta oma kantud COS rõivad järgmise poekülastuse ajal mõnele COSi poe töötajale ja COS hoolitseb ülejäänu eest. Lisaks pakub COS tänutäheks 10% allahindlust vastutasuks iga toodud riidetüki eest. Uuri lisa siit. 

Veel sarnaseid artikleid


Fashion Revolution Estonia uuris #kustmuriidedpäriton?

Kas oled mõelnud, kust on pärit riided, mida müüakse teise ringi poodides? Kirbuturu tüüpi poodidega on asi pisut selgem – sinna saab igaüks rentida endale koha ning enamasti on rõivad pärit lähedal elava inimese riidekapist. Fashion Revolution Estonia uuris aga teise ringi ja vintage riiete müümisega tegelevatelt poodidelt, kuidas nende müügiartiklid nendeni jõuavad. Lisaks uuriti, kas ja millega desinfitseeritakse saabunud rõivaid ning mis saab müümata jäänud kaubast. Seda eesmärgiga innustada kõiki küsima: #kustmuriidedpäriton?

Kolmest küsimusest koosneva uurimuse saatis Fashion Revolution Estonia 17 poele. Neile vastas 10 erinevat teise ringi või vintage poodi. Nende vastustest selgus mitmeid aspekte, mis neid ärimudeleid eristavad. Esmalt on oluline erinevus kauba poodi jõudmise osas. Kui teise ringi poed saavad põhiliselt riided niiöelda meilt endilt ehk neist kottidest, mis erinevatesse kogumispunktidesse viime, siis vintage poed on põhiliselt hand-picked valikuga. See tähendab, et poepidaja või mõni koostööpartner käib riideid ise valimas. Rõivaid tuuakse peamiselt Euroopast, kõige enam mainiti just Itaaliat ja Hollandit. Samas leidus ka neid, kes käivad kaupa otsimas hoopis siin, kohalikes teise ringi poodides. Kui ühelt poolt on selline eraldi kauba valimine kergelt eksklusiivse hõnguga, siis kahjuks ei ole meile teada näiteks nende Itaaliast ostetud rõivaste tegelik päritolu. Samas ka teise ringi poodide vastustest võis välja lugeda, et natuke tuleb kaupa ka mujalt, õnneks enamasti lähedalt – Soomest, Poolast, Leedust, Rootsist. Samuti on neist riikidest tulev kaup kogutud samasugusel põhimõttel nagu meil toimivad kogumispunktid. Kui aga müügiartiklite päritolu loetelu kokku panna, saab juba kuus riiki. Kas teise ringi kaup reisib siiski ehk liiga palju? 

Olgu reisimise rohkusega kuidas on, aga vähemalt võib olla kindel, et nii teise ringi kui vintage poodides müüdav kaup on võrdlemisi kvaliteetne. Mõlema puhul toimub eelnevalt põhjalik sorteerimine ning ka kogumispunktidesse saabunud kaup on pigem hea kvaliteediga. Mida see tarbija kohta ütleb? Kas ostame päriselt kauakestvat kvaliteetset kaupa ja annetame hiljem või kanname toodet üksikud korrad, mistõttu on see teisele ringile jõudes peaaegu uus? Süda on mõlemal juhul rahul, aga mõtlemisainet siin siiski on. 

Poodidesse jõudvate rõivaste desinfitseerimise osas tekkis kahe poetüübi vahel taas suurem erinevus. Teise ringi poodides pestakse saabunud asju pigem harvem, enamasti juhul, kui ese seda tõesti väärt on. Põhjus, miks kogu kaupa läbi ei pesta, on saabuvate asjade kogus. Poodidel pole enamasti võimekust sellises koguses riietele põhjaliku pesu rutiini läbi viia. Samuti pole EU siseselt riietele desinfitseerimise nõuet. Vintage poodide puhul joonistus välja, et tooteid pigem pestakse rohkem läbi või on need juba varasemalt desinfitseeritud. Kõik vastanud vintage poed tõid välja, et kogu müüki minev kaup saab läbi aurutatud. Ühe vastaja puhul paistis silma eriti eeskujulik desinfitseerimiskava, kus rõivatöötlus jagunes vastavalt materjalile ning eseme seisukorrale. Erinevaid materjale pestakse kas masinaga või käsitsi, osa esemeid viiakse keemilisse puhastusse, villaseid rõivaid ka külmutati ning kõik riided triigitakse või aurutatakse. 

Mis saab müümata kaubast? Selgus, et nii teise ringi poodides kui vintage poodides jääb kaupa müümata väga vähe. Teise ringi poodides, kus kauba maht on suurem, müüakse ära pea 95% kaubast ja vintage poodide väiksema mahu osas mängib rolli eksklusiivsus, mis aitab samuti suurema osa toodetest ära müüa. Vintaaž-poed käsitlevad seisma jäänud riideid erinevalt – osa viiakse taaskasutuspoodidesse, hooajaline kaup võib jääda aga ka lattu uut aastat ootama. Sarnast hooajalist ringlust võis ka teise ringi poodide vastustest välja lugeda. Nii teise ringi kui vintaaž-poed suunavad mingi osa kaubast ka heategevusse, annetades varjupaikadele, lastekodudele, erinevatele programmidele. Teise ringi poodide puhul kerkisid esile ka koostööd erinevate disainerite, õppeasutuste ja materjalide taaskasutuse organisatsioonidega. Mõlemad poesuunad korraldavad kauba realiseerimiseks ka erinevaid soodusmüüke või on välja pannud eraldi eriti soodsa hinnaga toodete kasti. Ka toodi välja, et isegi müügikõlbmatule esemele püütakse enne ära viskamist leida kasutuskoht. Kuigi ära visatavat tekstiili tekib, võib vastuste seast välja lugeda, et kogused on marginaalsed ning omalt poolt tehakse enne kõik, et prügimäele jõuaks tõesti nii nii vähe, kui võimalik. 

Fashion Revolution Estonia tänab küsitlusele vastanud poode: Humana, Uuskasutuskeskus, Sveta Vintage, Hilpster, Kastani Leiunurk, Punane Ristik, Metsvintage, Kleidipuhvet ja teised.

Fashion Revolution on rahvusvaheline moeaktivismile suunatud organisatsioon, mis sündis kümme aastat tagasi, mil Bangladeshis varises tootmishoone Rana Plaza, ning mille käigus hukkus tuhandeid inimesi. Tol hetkel sai selgeks, et moetööstus peab hakkama kasumi kõrvalt rohkem väärtustama inimesi ja planeeti. Eesti tiim ühines liikumisega paar aastat tagasi, olles tänaseks päevaks juba 1/88 osa rahvusvahelisest Fashion Revolution organisatsioonist. Fashion Revolution Estonia seisab tugevalt puhtama, turvalisema, eetilisema, läbipaistvama ja jätkusuutlikuma moetööstuse eest. Fashion Revolution Estonia eesmärgiks on harida oma jälgijat ning innustada teda tegema igapäevaselt targemaid ja keskkonnasäästlikumaid valikuid. Jälgi Fashion Revolution Estonia tegemisi Instagramis. 

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid