FULLY FASHIONED: Margot Vaaderpassi jätkusuutlik kollektsioon

FULLY FASHIONED: Margot Vaaderpassi jätkusuutlik kollektsioon

Foto: Mishael Phillip

Margot Vaaderpass on Eestist pärit naisterõivaste disainer, kes ühtlasi tegeleb ka tootedisaini ja sisekujundusobjektidega. Keskendudes erinevatele toormaterjalidele ning tootmisvõimalustele, on ta disainerina seadnud endale eesmärgiks leida uusi ja keskkonnasõbralikumaid viise moemaailmas tegutsemiseks.

Kui rääkida Margoti taustast, siis, lõpetanud bakalaureusekraadi õpingud moedisaini erialal, mille käigus õppis ta nii Taanis kui ka Hispaanias, töötas Margot disainerina kodumaise moebrändi Ivo Nikkolo juures. Jätkates oma loomingulist arenguteed, otsustas ta kolida Londonisse ja 2018. aasta novembris esitles ta multidistsiplinaarsel näitusel „A Sustainable Future” oma esimesi katsetusi jätkusuutliku disaini vallas. Varem samal aastal valiti Margot maineka Itaalia kudumivõistluse „Feel The Yarn” võitjaks, mida kajastasime ka Portaili veergudel. Lisaks näitas ta sama aasta detsembris koostööprojekti biodisaini valdkonnas Burberry Material Futures Research Group näitusel Londonis. Samuti õnnestus tal luua zero waste põhimõttel kudumite minikollektsioon Christopher Raeburni 2019. aasta sügistalvise kollektsiooni jaoks, mida esitleti tänavu jaanuaris London Fashion Weekil osana Christopher Raeburni 10. aastapäeva kollektsioonist. Täna on Margot värske Royal College of Art lõpetaja, omandanud magistrikraadi naisterõivaste disainis ning spetsialiseerudes kudumitele. Aplaus!

Ja nii jõuame ühtlasi ka kollektsioonini, mida Portailil on au oma lugejate ette tuua. Nimelt tegeleb Margoti magistrikollektsioon samuti jätkusuutliku moe teemadega. Oma lõputöö eesmärgiks seadis ta uurida, millised võimalused on moetööstusel muutuda läbimõeldumaks ja keskkonnasõbralikumaks, keskendudes sealjuures minimalistlikule esteetikale ning kasutades jätkusuutlikumaid toormaterjale ja tootmisviise. Lõputöö osana loodud „garderoob” peegeldab nii vintage- kui ka kaasaegsete spordirõivaste elemente, kombineerides neid 19. sajandi vabaaja ülikondadest ja alusrõivastest saadud mõjutustega. Kollektsiooni eesmärk on nihutada kaugemale piiri selles, mida moemaailm on harjunud jätkusuutliku disainiga seostama. Lisaks keskendub kollektsioon mugavusele ja lihtsasti kombineeritavusele ning otsib võimalusi, kuidas anda minimalistliku disainikeele kaudu rõivaste kandjale enesekindlust ning sisemist jõudu, keskendumata liigselt silmatorkavale moele.

„Hetkeseisuga on moetööstuse üks suurimaid keskkonnamõjureid toormaterjalide tootmine. Väidetavalt on 60% toote mõjust meid ümbritsevale keskkonnale seotud materjalide valikuga,” räägib Margot. Seega leiab ta, et disainerina on oluline teha valikuid kiudude ja materjalide kasuks, mille mõju keskkonnale oleks võimalikult väike. Sel põhjusel kasutaski ta ka oma lõputöös ainult kontrollitud kvaliteediga naturaalseid materjale ja jääb tulevikuski püüdlema monokiududel põhineva disainilähenemise poole, mis võimaldab kangaid hilisemas faasis kergemini ümber töödelda ning mille lagunemisaeg looduses on kordades lühem. 

Ning lõpetuseks. Kõik kollektsioonis olevad kootud esemeid on loodud fully fashioned meetodil, mis tähendab oluliselt jäätmevabamat tootmisprotsessi. Sellest inspireerituna on Margot otsinud ka võimalusi, kuidas tavapäraselt cut and sew tehnoloogial valmistatud rõivaid, nagu näiteks bleisereid või mantleid, toota väiksemate kadudega ning seega ka keskkonnasäästlikumalt.

Vaata Margoti lõpukollektsiooni allolevast galeriist! Ja me lubame, et me ei pane pahaks, kui sul tekib tahtmine nähtule arvutiekraani ees aplodeerida.

Margot Vaaderpassi tegemistel soovitame silma peal hoida Instagrami-kontol @margotvaaderpass.

Galerii

Sarnased artiklid

Kommentaarid