Foto: Silvia Pärmann

Fotograafid peavad pildilisi isolatsioonidialooge

Üle 120 Eesti fotograafi osaleb Fotomuuseumi suurprojektis “Isolatsioonidialoogid”, mis on üks suurimaid Eesti fotograafide koostööprojeke.

Et pakkuda eriolukorra ajaks loomingulist väljundit ning jäädvustada praeguse kummalise olukorra tunnetust, kutsus Fotomuuseum fotograafe ja -kunstnikke pidama omavahel fotograafilist dialoogi. Eriolukorra lõpuni ehk 18. maini kestev projekt on veebileheküljel dialoogid.fotomuuseum.ee pidevalt uuenev sõnatu kahekõneline peegeldus isolatsioonile. Vaatajal on võimalik tulla ikka ja jälle “Isolatsioonidialoogide” juurde tagasi ja uurida eraldatuses olemise emotsioonide arengut.

Fotomuuseumi projekti algataja ja vedaja Annika Haas selgitab dialoogide põhimõtteid järgmiselt: „Kunstnikud on palutud projektis osalema kutsetega ja loovad oma visuaalsed vestlused paarides. Iga foto on vastus vestluspartneri eelnevale fotole ja nii sünnib dialoog. Vestlusteema ei pea ilmtingimata olema otseselt isolatsioonis olemisest. See on projekti ühenduskoht, mis fotograafid omavahel kokku toob. Talletame seda erilist olukorda tunnetuslikult. Fotograafid võivad oma visuaalses kahekõnes rääkida, millest iganes soovivad, sest nii ehk naa on praegune eluline kontekst mõjutatud karantiinist. Projekti eesmärk ja tulemus on iga fotograafi isiklikus isolatsioonitunnetuses tekkinud maailmapildi edasiandmine vaatajaile, selle kaasajas omapärase füüsilise ja vaimse situatsiooni kajastus ajaloolise faktina, kuid samas kunstilises võtmes.”

Isolatsioonidialoogid on inspireeritud peatselt Fotomuuseumis esitletavast Alena Shminke ja Mike Rossi näitusest “Dialoogid”. Kaks kunstnikku, olles ise teineteisest sadu kilomeetreid eemal, alustasid omavahel fotograafilist dialoogi. See viis ootamatute tulemusteni, avades kahe teineteise jaoks täiesti tundmatu inimese sisemaailma, läbielamisi ja maailmatunnetust.

Vaata dialoogi aadressil dialoogid.fotomuuseum.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Loewe

Jonathan Andersoni KÜMME aastat Loewes

5. maini on Hiinas, Shanghai messikeskuses avatud Jonathan Andersoni kureeritud näitus “Crafted World”, mis tähistab Andersoni 10. aastapäeva Loewe moemajas, samuti teeb kummarduse moemärgi 178-aastasele ajaloole. Tegemist on Loewe esimese retrospektiivnäitusega, mis Shanghai järel rändab ka mujale maailma.

Täna 39-aastane Anderson asus Loewe moemaja loovjuhiks aastal 2013. Moeeksperdid nõustuvad, et just tänu temale on moemärgist saanud üks ihaldatumaid brände maailmas ning ka kasumlikumaid märke LVMH portfoolios. Kuna Anderson on alati pidanud lugu Hispaania moemärgi pärandist ning oskusest ühendada käsitööd tänapäeva moesuundadega, näeb ka näitusel palju käsitsi valminud esemeid, mil rääkida oma lugu. “Craft is the essence of LOEWE. As a house we are about craft in the purest sense of the word. This is where our modernity lies, and it will always be relevant,” sõnas Anderson näituse tutvustuses.

Lisaks juba täna moeajalukku läinud riideesemetele on näitusel väljas ka eksponaate Loewe Art Collectionist – mööblist keraamika ja skupltuurideni. 

Seega, kes vähegi minemas Shanghaisse, siis see on näitus, millele silm peale panna. Meie jääme aga seni ootama, et näitus meile natuke lähemale tuleks.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Elizaveta Porodina

Elizaveta Porodina näituse tuur Aljona Eesmaa ja Helene Vetikuga

4. aprillil kell 18.00 kutsub Fotografiska kõiki moe- ja fotohuvilisi tuurile, kus Aljona Eesmaa ja Helene Vetik tutvustavad fotograafia tõusva tähe Elizaveta Porodina unenäolis-haldjalikku näitust “Un/Masked” ning räägivad lähemalt tema rollist tänapäevases moefotograafias.

Meenutuseks. Kes on kes?

Aljona Eesmaa on tuntud meediasuhete ekspert, kellel on lisaks suhtekorraldusele rikkalik kogemus nii moetoimetaja kui stilistina. Täna juhib ta moele ja disainile pühendunud veebiportaali Portail. Jah, sedasama siin. Helene Vetik on üks enim auhinnatud loovjuhte ja graafilisi disainereid Eestis. Moega seob teda armastus värvide, ajaloo ning eklektika vastu. Samuti on ta algusest peale toimetanud Portaili disainihinge ja kaasautorina.

Kes on Elizaveta Porodina?

Lapsena Venemaalt emigreerunud kliinilise psühholoogi haridusega Elizaveta sai fotograafiks peaaegu juhuslikult, kuid viimastel aastatel on ta olnud üks nõutumaid moefotograafe – ta on teinud kampaaniaid mitmetele mainekatele moemajadele ning pildistanud maailmakuulsaid staare suuremate ajakirjade kaantele. Näitus “Un/Masked” võtab kokku Elizaveta loomingu viimastel aastatel ning hõlmab tema töid nii kunsti- kui moefotograafia vallas.

Elizaveta Porodina näitus “Un/Masked” jääb Fotografiska avatuks kuni 14. aprillini. Uuri näituse ja tuuri kohta lisa Fientast. 

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid