Fjällräveni uus Tree-Kånken seljakott on valmistatud… puidust!

Foto: Fjällräven

Fjällräven astub üha suuremaid samme muutmaks oma tootevalikut keskkonnasõbralikumaks. Kaubamärk on aastate jooksul esitlenud mitmeid innovatsioone ning täna on järg jõudnud uue põneva uuenduseni – uus Tree-Kånkeni seljakott, mis valminud Pine Weave puidupõhisest lüotsellkangast, mis omakorda loodi Fjällräveni tootearenduse meeskonna poolt selleks, et pakkuda looduslikku alternatiivi fossiilkütuste baasil tehtud materjalidele.

Alustuseks Pine Weave kangast lähemalt. Pine Weave kanga saamiseks kasutatud puit on pärit Põhja-Rootsi jätkusuutlikult majandatult metsadest, mitte kunagi looduskaitse all olevatest ürgmetsadest. Saadud kangas kaetakse polüuretaani ja vaha seguga, mis pikendab koti eluiga ning muudab selle vastupidavaks kõikvõimalikele ilmastikutingimustele. 

„Tree-Kånkeni seljakott ja Pine Weave kangas on osa meie soovist tuua moetööstusesse kestlikumaid materjale ning ka meie võimalus oma ökoloogilise jalajälje vähendamiseks,“ selgitab Tree-Kånkeni tootearendaja Johanna Mollberg, kelle sõnul on innovaatilise kanga saamine üsna keerukas protsess. „Hakkepuit keedetakse tselluloosimassiks, mis suunatakse edasi lüotselli tootmisesse, mille mõju keskkonnale on minimaalne. Oma olemuselt meenutab lüotselli tootmine pesutrumli pöördeid: veega kokkupuutel tselluloos lahustub, saadud mass surutakse seejärel läbi vurride, mis pestakse, kuivatatakse ning kedratakse lõngaks. Lõngast tehakse Pine Weave kangas, mida kasutamegi uute Kånkeni kottide valmistamisel,“ kirjeldas Mollberg.

Disainilt meenutab uus Tree-Kånken seljakott Kånkeni perekonna kõige esimest seljakotti. Koti käesangad ulatuvad rihmadena sujuvalt üle seljakoti ning nende külge saab kinnitada näiteks rattaluku, rattatuled, jope või joogamati. Kotil on lukuga sisekülje sisse peidetud tasku, kaks küljetaskut ning esiküljel ilutseb Fjällräveni polaarrebase helkurlogo. 36x14cm mõõtmetes ja 16L mahutav Tree-Kånken kaalub 410 grammi ning on saadaval ainult Fjällräveni veebipoes ja ainult neljas värvitoonis: Charcoal Grey, Maple Yellow, New Moon Blue ja Lichen Green.

Kes vajab meenutamist, miks aga ikooniline Kånkeni seljakott tänaseks just nimelt ikooniline on, siis kõnealune seljakott loodi aastal 1978, et tuua leevendust Rootsi koolilaste seljaprobleemidele, mida põhjustasid toona populaarsed üle õla kantavad kotid. Koolitarvete tassimise tegi lihtsaks Kånkeni ristkülikukujuline seljakott, kuhu mahtus kaks A4-formaadis kaustikut ja pinal. Aastatega on Kånken muutunud värvilisemaks ja mahukamaks, kuid selle põhikuju, lihtsus ja vastupidavus on jäänud samaks. Muide, väidetavalt on esimesed Kånkeni seljakotid kasutusel veel tänaseni.

Sarnased artiklid

Kommentaarid