Foto: Fjällräven

Fjällräven õpetab, millise jopega miinuskraade nautida

Tihti ostatakse talveks üks jope ja ollakse hädas, sest tegelikult on iga ilma jaoks sobilik erinev kehakate. See, mis sobib vihmasesse ja sombusesse, ei sobi külma ja kargesse ning vastupidi. Krõbedate külmakraadidega on kõige tõhusam soojaandja sulejope. Fjällräveni eskperdid – jah, selle sama Fjällräveni, mis valmistanud põhjamaa kliimasse sobivat välivarustust juba 60 aastat – räägivad, miks see nii on ja millele sulejope soetamisel ja hooldamisel tähelepanu pöörata.

Nagu öeldakse – first things first. Kvaliteetne sulevoodriga jope on kaalult kerge, ei võta isegi kokkupakituna kuigi palju ruumi, sestap on seda mugav suveks ära pakkida või kodust ära sõites kaasa pakkida. Selleks, et sulejope ühtlaselt soojust hoiaks, tepitakse vooder ruutudeks, iga ruudu sisse peidetakse suled ning polsterdatakse seejärel kinni, et suled püsiksid paigal, ei läheks jope sees „rändama“ ning hoiaksid keha külma eest soojas.

Sulejope soetamisel on kõige olulisem pöörata tähelepanu sulgede kogusele – mida rohkem on sulgi, seda soojem on jope. Kvaliteetne sulejope sisaldab vähemalt 70 protsendi ulatuses looduslikke sulgi. Tõsisemad matkasellid, kes armastavad Eesti metsades ja rabades külmal ajal ringi liikuda, võiksid eelistada isegi 80-90 protsendi ulatuses sulgedega täidetud jopet.

Paraku ei kannata sulejope kuigi hästi vihma. Tugeva vihmasaju korral ning materjali märgudes kaob võime hoida voodris kehasoojusel ülesköetud õhku. Vihmase ilma korral võiks selga panna hoopis sünteetilise voodriga jope või kanda välimise kihina sulejope peal vetthülgavast materjalist valmistatud keepi.

Tänapäeval on üha tähtsam jälgida ka toodete kestlikku päritolu. Sulejope puhul tuleks pöörata tähelepanu näiteks lindude kasvatamise heaolule. Fjällräveni Down Promise standard annab juba 2014. aastast kõikidele linnusulgedest valmistatud toodetele jätkusuutliku garantii, et mitte ükski lind pole jope valmistamisel ebamugavust või valu pidanud tundma.  

Selleks, et sulejope peaks vastu aastakümneid, tuleks aga jälgida nelja olulist põhimõtet:

  1. Enne pesemist uuri jope küljes olevaid silte ning tee kindlaks, kas seda võib kodus pesumasinas pesta või tasub riideese keemilisse puhastusse viia. Pööra tähelepanu ka sellele, kui sooja veega jopet pesta ja kas see üldse kuivatitrumlit kannatab.
  2. Sulejope pesemisel kasuta tehnilistele riietele mõeldud spetsiaalset pesuvahendit, mida müüakse spordi- ja matkapoodides. Ära kasuta tavalist pesupulbrit, vaid siidile, villale või linasele riidele mõeldud õrna toimega pesugeeli ja loputusvahendit, mis aitab hoida sulgede kohevust ja isolatsioonivõimet.
  3. Pese sulejopet kuni 30 kraadi juures ja alati muust pesust eraldi. Üks kaval kodune nipp on panna jopega koos pesumasinasse üks või kaks tennisepalli, mis klopivad riidekiud ja suled kohevaks, eriti kui pesukuivatit ei ole.
  4. Kodustes tingimustes on sulejopet kõige parem kuivatada trummelkuivatis, mis on varustatud spetsiaalse programmiga. Kui kuivatit kodus ei ole, siis lase sulejopel soojas toas pesuresti peal kuivada. Aeg-ajalt võid ka jopet kloppida. Sulejope kuivab muu pesuga võrreldes oluliselt kauem, selleks võib kuluda mitu päeva.

Suurima valiku Fjällräveni jopesid igaks elu- ja ilmajuhtumiks leiab veebipoest www.fjallraven.com. 

*Artikkel on valminud koostöös Fjällräveniga.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: COS

Kevadsuvine COS Aterier on kohal

Oleme sel aastal juba mitmel korral kirjutanud moebrändi COS premium liinist, COS Atelier’st, ning täna saame teatada, et selle kevadsuvine kollektsioon on nüüd müügil.

Meenutuseks olgu öeldud, et tänavune COS Atelier kapselkollektsioon on loodud päevast õhtusse kulgevale riietusele mõeldes ning pakub värskendavaid ideid komplektide kokkupanekuks. Kollektsioon paistab silma oma loomingulise stiliseeringuga, peente kangaste ning ainulaadsete detailidega, mida omakorda seovad silmapaistvad aktsendid.

Kollektsioon COS Atelier kevad/suvi 2024 on saadaval valitud COSi esinduskauplustes, samuti veebipoes cos.com.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: GANNI

Kas 2024. aasta hitt-kott?

Sa oled silmanud seda sotsiaalmeedias, võimalik, et kohanud isegi tänaval. See on jäänud sulle meelde ning sa oled mõelnud, mis käekott see on. See on GANNI Bou ning meie ei ole ainukesed, kes sellele tõelise it-käekoti staatust ennustavad.

Meile meeldib mõelda, et 2024. aasta moemaailmas ei nõua luksus enam hiiglaslikke investeeringuid ega umbmääraseid ooteaegu. Üheks säravaks näiteks on Taani moebrändi GANNI loodud Bou kott, mille hind jääb alla 350 euro. See kuusnurkse disaini ja põimitud sangaga kott on mänguline, kuid mitte liialt pretensioonikas, esindades Taani disaini parimaid külgi.

GANNI loovjuht Ditte Reffstrup peab just Bou kotti tänapäeva luksuse kehastuseks. Viimastel aastatel on ettevõte loobunud uue, nii-öelda virgin naha kasutamisest, püüdes leida vastutustundlikke alternatiive. Bou kott, mis on valmistatud taaskasutatud nahast, vastab brändi endi seatud kõrgetele eetilistele standarditele. Ditte sõnul on Bou kott mõeldud olema kaaslane igas olukorras – olgu siis tööl, õhtusöögil või toidupoes käies. Muide, Ditte on andnud kotile nime oma vanima tütre Betty Lou hüüdnime – Bou – järgi, sest just nooremale põlvkonnale mõtles ta käekotti luues.

It’s a bag designed to live life boldly as you do,” on Bou kirjeldamiseks ideaalne. 

Eestis on GANNI kollektsiooni esemed, kaasa arvatud Bou käekott, saadaval Kaubamajas.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid