Foto: Aether

EDL tähistab Eesti disaini päeva

Tänavu juba seitsmendat korda tähistab Eesti Disainerite Liit 23. veebruaril Eesti disaini päeva. Seekordne Eesti disaini päeva loosung “Märka head Eesti disaini” kutsub ringkäigule, et tutvuda nii disainerite kui ka nende loominguga. 

“Eesti lauljaid ja näitlejaid tunnevad kõik nägupidi, disainereid teatakse aga äärmiselt vähe. Erialaliit soovib lähemalt tutvustada neid töökaid ja andekaid loomeinimesi, kelle toodetel me iga päev istume või kelle riideid ja ehteid kanname,” sõnab Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu president ja idee algataja. Eesti Disainerite Liidu missiooniks juba aastaid on tutvustada Eesti disaini nii kodus kui piiri taga. 

Eesti disaini päeva puhul toimub käesoleval nädalal nii mõndagi põnevat:

Solarise keskuse Eesti Disaini Maja letis teenindavad ostlejaid päris disainerid. Vahemikus 21.- 23. veebruaril võõrustavad poe külalisi kordamööda Larissa Kondina-Sokolova (Mekoome kudumibränd), Tõnis Vellama (Seos valgustid) ja Olga Stalev (Hvitolg ehted).

Esmakordselt saab osaleda meeleolukal Disainiviktoriinil, mis toimub 23. veebruaril kell 19.00 Tallinna Kopli Köögi hubases kohvikus.

Eesti disaini päeva raames kutsub EDL inimesi avastama oma kodukanti läbi disaini pilgu. Leidkem enda lähedusest linnamööblit, valgusteid, keraamikat või miks mitte riideid, mille on valmistanud just kohalikud brändid. Tallinnas saab läbi linna jalutada Disainikaardi abil, mis juhatab nii stuudiotesse, edasimüüjate kui galeriideni.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum pakub 26. ja 27. veebruaril algusega kell 12.00 veel viimaseid päevi avatud näitusel “Nulltuju. Eesti moe avangard 2000-2010” kuraatorituure koos Anne Vetikuga.

Samuti oodatakse kodumaise disainiga tutvuma lapsi ning ise looma värskelt startinud disainineljapäevakute raames, mis samuti hakkavad toimuma Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis.

Märgakem ka sotsiaalmeedias kodumaiseid brände ning disainereid endid! Neil päevil toovad kohalikud loovettevõtted pildile just disainerite persoonid. Selleks tasub otsida tunnuslikku märksõna #märkameeestidisaini, mille egiidi all astuvad oma jälgijate ette just need väärt inimesed ise. Muidugi on oodatud kõik inimesed ka ise pildistama ja jagama oma kodudes leiduvaid kohalikke disainipärle, olgu selleks mõni legendaarne klaasnõu, uuemast ajast Susimusta spordirõivas, Elmet Treieri disainitud Ray Boy tool, Monika Järgi mummuline Pohl vaip või mõni Tarmo Luisu äkilisema stiiliga valgusti. 

Disainipäeva algataja on Eesti Disainerite Liit koostöös Disainiööga. Esimest korda tähistati disainipäeva 2016. aastal. Oma projektidega saavad osaleda kõik kohalikud disainerid ja disainile orienteeritud organisatsioonid. Eesti disaini päeval jätkatakse disainerite tutvustamise traditsiooni, et vaadata tavapäraselt anonüümseks jäävate loomeinimeste köögipoolele – avaldada lugusid nende tööprotsessist ja tulevikuplaanidest. Samuti on soov rõhutada disaini osatähtsust konkurentsivõimelise majanduselu ja ekspordi edendamisel.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Tartu Kunstimuuseum

Esimest korda toimub Open House Tartu 2024

Tänavu jõuab satelliidina Tartusse Tallinnas juba aastaid kanda kinnitanud sündmusformaat Open House. Ühel kevadisel nädalavahetusel, 20. ja 21. aprillil avavad huvilistele tasuta enda uksed ligi 30 erinevat Tartu asukohta. Open House Tartu on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist.

Valitud kohad, olles kas arhitektuurselt, kultuuriliselt või ajalooliselt olulised, moodustavad programmi, mis hõlmab endas üle 300 tuuri ja enam kui 100 vabatahtliku panust. Huvilisi juhatavad vabatahtlikest giidid, tuurid on koostanud aga oma ala asjatundjad: arhitektid, ajaloolased, objektide haldajad, kuid ka elanikud. Eraldi alaprogramm on suunatud noortele.

Ülikoolilinn Tartule kohaselt viivad ekskursioonid Tartu Ülikooli peahoonesse ja raamatukokku, Eesti Üliõpilaste Seltsi majja, Rahvusarhiivi ning Uude ja Vanasse Anatoomikumi. Külastajad võivad avastada end erinevatest kõrgustest, kuna tuurid toimuvad ka A. Le Coq’i õlletehases, Lennuakadeemias ning Tartu Tähetornis. Erilisust lisavad külastused Tiigi seltsimajja, Alvar Aalto Villa Tammekannu ja Riigikohtusse.

“Arhitektuur on meie kultuuri vankumatu osa ning mis oleks parem võimalus Eesti arhitektuuri tutvustamiseks kui tänavune Euroopa kultuuripealinn Tartu,” sõnab Open House Tartu ja Tallinna produtsent Aleksander Tali. “Me tahame, et inimesed oleksid teadlikumad, millised arhitektuuriväärtused nende linnaruumi rikastavad – meie soov on inimeste tähelepanu juhtida nendele lugudele, mida eri paigad nii üldises linnapildis kui ka konkreetsemas arhitektuuris räägivad.”

Vaata kogu Open House Tartu programmi openhousetartu.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Elmet Treier

Värske välimusega Disainiöö avaldas selle aasta teema

16.-22. septembrini toimub Krulli kvartalis järjekorras juba üheksateistkümnes disainifestival Disainiöö, mille teemafookus on seekord linnade ja väikekohtade inimväärne disain „Make room for design! Empowering Spaces through Design.“ Lisaks esitleb Disainiöö ka värsket visuaali, mille autoriks on Erik Teemägi PUTKA disainiagentuurist. 

Disainiöö on siinse piirkonna üks suuremaid disainisündmusi, tuues igal aastal kohale üle kümne tuhande külastaja Eestist ja välisriikidest. Tegelikult annab Disainiöö teema end igal aastal justkui iseenesest kätte, lähtudes õhus olevatest muutustest ning olulistest suundadest maailma disainiskeenel. Kui eelmisel aastal valisime teemaks enne ChatGTP laialdasemat tulekut tehisintellekti, siis pigem ennetasime oma fookusega murrangulisi muutusi. Sel aastal kaugeneme tehnoloogiast, lähme selle asemel loodusesse ja põnevatesse linnakeskkonna nurkadesse, vaadates Disainiöö konverentsil ja näitustel, mille heaga saab disain panustada äärealadel ning hüljatud kohtades inimväärse elukeskkonna tekitamisel. Tõuke seekordseks teemaks andis koostöös kümne riigiga läbiviidav samasisuline projekt,“ tutvustas toimuma hakkavat lähemalt Eesti Disainerite Liidu president ja Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova.

Soovides anda oma panust Eesti graafilise disaini väärtustamisse, korraldas Disainiöö sellel aastal konkursi uhiuue visuaali loomiseks. Žürii koosseisus Ilona Gurjanova, Marko Kekišev, Kirke Tatar, Evelin Ojamets ja Kevin Loigu valis võitjaks disainiagentuuri PUTKA partneri ning graafilise disaineri Erik Teemägi töö, mille inspiratsiooniks on end kogu linnale laiali rulluv disainiöökangas. „Mulle meeldib minimalism ja universaalsus. Võtsin aluseks tekstiili- ja tootedisainis levinud seadme – trükivaltsi, millega on võimalik toota kilomeetrite kaupa disainitud kangast. Visuaalil on kujutatud Disainiöö logopallidest inspireeritud mustriga rulli: disain rullib ennast lahti, laotab ennast pinnale laiali. Disainiöökangas, mis täidab kogu (linna)ruumi,“ rääkis Erik Teemägi. Konkursi teist kohta jäid jagama Julia Valtanen ja Margareta Schönberg.

Disainiöö üks tähtsamaid sündmusi on peateemale pühendatud rahvusvaheline konverents, lisaks pärjatakse Eesti Disainiauhindade Galal BRUNO tootedisainiauhindadega Eesti innovaatilisemad uudistooted. Programmis on hulgaliselt erinevaid näitusi ja töötubasid, disainiväljapanekud Soomest ja Itaaliast, Eesti disainikoolide lõputööde näitus, ArtsThreadi (Suurbritannia) ülemaailmne disainierialade parimaid lõputöid koondav väljapanek, jätkusuutlikule rõivadisainile pühendatud etendus D_O_M, disainijutud ja PechaKucha välkloengud, nädalavahetuse disainiturg Disainitänav, SISUSTUS+ minimess sisustus- ja tööstustoodetele ning läbi satelliitide toimuvad avatud stuudiod, galeriid, ekskursioonid ja muud põnevad üritused üle terve linna. Väikesi külastajaid ootab Disainiöö lasteprogramm. Uuri lisa disainioo.ee.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid