Foto: Inna Murzhak

Telliskivi Loomelinnaku Kolme Puu galeriis avatakse fotonäitus üksildusest

Esmaspäeval, 9. juunil avatakse Telliskivi Loomelinnaku Kolme Puu galeriis fotonäitusega “Üksildus ei küsi vanust” Eestis esmakordselt aset leidev “Üksildusest teadvustamise nädal”. Sündmus vaatleb üksilduse tunde olemusest, sellega kaasnevaid stigmasid ning otsib võimalusi tundega toimetulekuks. 

“Üksildusest teadvustamise nädal” ehk Loneliness Awareness Week on alguse saanud 2017. aastal Inglismaal. Sündmust viiakse Eestis läbi fotoprojekti “Üksildus ei küsi vanust” ja vaimse tervise portaali Peaasi.ee koostöös.

Peaasi.ee on analüüsinud, et Eesti inimestest võib praegusel hetkel ennast üksildasena tunda iga kuues inimene. Iga kolmas on teistega ühenduses harva. Üle maailma avastatakse, et inimesed tunnevad üha enam üksildust. Kas põhjuseks on töötamise ja materiaalsete väärtuste esiletoomine suhete heaolu arvelt? Linnastumine? Sotsiaalmeedia kasutamine, mis soodustab suhetes kvantiteeti, aga mitte kvaliteeti? Üksilduse põhjuseid saab uurida teaduse, loomingulisuse, iseenda ja teiste sisse piilumise kaudu.

“Fotoprojekt alustas teekonda füüsilise rändnäitusena 10. septembril 2023 ning läbis 12 kuu jooksul kaheksa Eestimaa linna. Kümme näitust võimaldasid dialoogi läbi 35 fotograafi nägemuse üksilduse tundest ning arutlesid koos Peaasi.ee vaimse tervise spetsialistidega üksilduse tunde olemusese üle”, kirjeldab projekti kuraator Erika Tuulik.

Üksildusest teadvustamise nädala” raames avatakse fotonäitused Tallinnas, Telliskivi Loomelinnaku Kolme Puu Galeriis ja Tartus Küüni tänaval. Nädala avamine toimub 9. juunil kell 18.00 Kolme Puu galeriis. Näitus Telliskivi Loomelinnakus jääb avatuks 7. septembrini.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Eva Stenram

Kaubamaja ristmik muutub kaasaegse kunsti platvormiks

Tallinna Fotokuu raames toimub 5. septembrist kuni 31. oktoobrini rahvusvaheline linnaruumi näitus kuuel pinnal Kaubamaja ristmiku ümbruses. Üleküllastatud linnakeskkonnas otsib näitus viise, kuidas pakkuda möödujatele kunsti kaudu pausihetki ning avada uusi vaatenurki harjumuspärasele linnakeskkonnale.

Linnaruumi näitusel osalevad kunstnikud on Elo Vahtrik (EE), Eva Stenram (SE/GB), Giovanna Petrocchi (IT), Mare Tralla (EE), Mia Dudek (PL) ja Sigrid Viir (EE). Näituse kuraatorid on Kati Ots (EE) ja Trine Stephensen (NO).

„Kõik sai alguse asukohast – see pani paika ruumilise mastaabi ja ka teemad, millega tegeleda. Kaubamaja ristmik on visuaalselt ja ajalooliselt väga laetud paik, kus põimuvad eri ajastute kihid ja Tallinna identiteedi olulised sümbolid,“ sõnas kuraator Kati Ots. „Ühel pool on Kaubamaja, teisel pool Viru Keskus – kaks eri ajastu kaubandusarhitektuuri tähist. Endise Eesti Kunstiakadeemia krundile on kerkimas uus kõrghoone, Viru Keskuse terrassil seisab Hämarik ning ümberringi liigub lakkamatu inimvool, maa all ja peal. See on monumentaalne keskkond – mitte pelgalt mastaabi, vaid ka tähenduse ja visuaalse intensiivsuse poolest.“

Kuus kohaspetsiifilist teost paigutatakse Kaubamaja ristmiku ümbrusesse, kus need sekkuvad linnaruumi mitmel tasandil, hõivates pindu nii inimeste tavapärastes liikumiskohtades kui paikades, kuhu pilk tavaliselt ei satu. Sarnaselt on mitmekesine ka kunstnike valik.

„Valisime osalejate hulga teadlikult väiksema, et saaksime töötada põhjalikult ja kohaspetsiifiliselt. Kõik näitusetööd on loodud spetsiaalselt Kaubamaja ristmiku jaoks ning eri põlvkondadest ja rahvusest kunstnikud toovad näitusele enda isiklikud vaatenurgad ja suhestumise ruumiga,“ sõnas näituse kuraator Trine Stephensen.

„Näitus käsitleb fotograafiat meediumiüleselt – kõik teosed lähtuvad fotograafiast, kuid väljendusvorm ulatub installatsioonidest ja digitaalsetest kollaažidest kuni skulpturaalsete objektideni. Uurime, kuidas foto saab toimida mitte ainult visuaalse kujutisena, vaid ka skulpturaalse elemendina, mis loob ruumi ja sekkub selle kogemisse,“ lisas Stephensen.

Rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu toimub tänavu kaheksandat korda, kestes 5. septembrist 31. oktoobrini.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Schiaparelli

Schiaparelli vallutab Londoni V&A muuseumi

„Rasketel aegadel on mood alati pöörane,“ ütles kunagi moepioneer Elsa Schiaparelli. See tsitaat saab uue elu 2026. aasta märtsis, mil Londoni Victoria ja Alberti muuseum avab uksed näitusele “Schiaparelli: Fashion Becomes Art” – esimesele suurele Schiaparelli väljapanekule Ühendkuningriigis.

V&A lubab külastajatele unustamatut moekunsti elamust: näitusel saab näha enam kui 200 ikoonilist eset Schiaparelli moemaja arhiividest. Esindatud on rõivad, aksessuaarid, ehted, parfüümid, fotod, maalid, skulptuurid, mööbel ja palju muud. 

Näituse keskne teema on moemaja sügav ja pikaajaline suhe kunstimaailmaga. Näitusel on esindatud tööd sellistelt nimedelt nagu Pablo Picasso ja Man Ray, aga ka kuulsad sürrealistlikud koostööd Salvador Dalíga. Lisaks saab näha ka tänapäevaseid tõlgendusi Schiaparelli visioonist, sealhulgas loometöid moemaja praeguselt loovjuhilt Daniel Roseberrylt.

Lisainformatsiooni näituse kohta leiab V&A koduleheküljelt.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid