Tactile Baltics pakub ülevaate Baltimaade disaini hetkepildist. Näitusel on eksponeeritud põnevad disainilahendused eri materjalidega töötavatelt autoritelt, näiteks on esindatud klaas, keraamika, tekstiil, puit, aga ka kork ning seeneniidistikul põhinev materjal. Paljude disainerite loomingust õhkub Põhja-Euroopa disainikeelele omast esteetikat, milles on segunenud kohalikud traditsioonid ja loomismeetodid. Tactile Baltics väljapanek püüab seega külastajatele edasi anda Eesti, Läti ja Leedu disainimaastiku olemust ning omapära, joonistades välja nii nende sarnasused kui erinevused.
Paralleelselt PACAI galerii näitusega on valitud teosed väljas ka Range Roveri Vilniuse salongis, kus toimus disainerite paneeldiskussioon teemal „Tactility, design and quiet luxury“ (eesti keeles „Taktiilsus, disain ja vaikne luksus“). Eestit esindas klaasikunstnik Maarja Mäemets, kes rääkis lähemalt oma loomeprotsessist ja Thirst Series kollektsioonist.
Tactile Baltics Vilniuse näitus avati koostöös Hotel PACAI ja Range Roveriga ning see jääb avatuks kuni 9. juunini 2025, hõlmatest ühtlasi juuni alguses toimuvat Leedu Disaininädalat.
Eestist osalevad näitusel Annike Laigo, Heiter X, Kertu Liisa Lepik (EKA tootedisaini osakonna erialastuudio projekt), Maarja Mäemets, Myceen, Standard, Teresa RA (EKA tootedisaini ja keraamikaosakonna eriprojekt).
Vaata fotosid näituse avaüritusest galeriis!
Linnaruumi näitusel osalevad kunstnikud on Elo Vahtrik (EE), Eva Stenram (SE/GB), Giovanna Petrocchi (IT), Mare Tralla (EE), Mia Dudek (PL) ja Sigrid Viir (EE). Näituse kuraatorid on Kati Ots (EE) ja Trine Stephensen (NO).
„Kõik sai alguse asukohast – see pani paika ruumilise mastaabi ja ka teemad, millega tegeleda. Kaubamaja ristmik on visuaalselt ja ajalooliselt väga laetud paik, kus põimuvad eri ajastute kihid ja Tallinna identiteedi olulised sümbolid,“ sõnas kuraator Kati Ots. „Ühel pool on Kaubamaja, teisel pool Viru Keskus – kaks eri ajastu kaubandusarhitektuuri tähist. Endise Eesti Kunstiakadeemia krundile on kerkimas uus kõrghoone, Viru Keskuse terrassil seisab Hämarik ning ümberringi liigub lakkamatu inimvool, maa all ja peal. See on monumentaalne keskkond – mitte pelgalt mastaabi, vaid ka tähenduse ja visuaalse intensiivsuse poolest.“
Kuus kohaspetsiifilist teost paigutatakse Kaubamaja ristmiku ümbrusesse, kus need sekkuvad linnaruumi mitmel tasandil, hõivates pindu nii inimeste tavapärastes liikumiskohtades kui paikades, kuhu pilk tavaliselt ei satu. Sarnaselt on mitmekesine ka kunstnike valik.
„Valisime osalejate hulga teadlikult väiksema, et saaksime töötada põhjalikult ja kohaspetsiifiliselt. Kõik näitusetööd on loodud spetsiaalselt Kaubamaja ristmiku jaoks ning eri põlvkondadest ja rahvusest kunstnikud toovad näitusele enda isiklikud vaatenurgad ja suhestumise ruumiga,“ sõnas näituse kuraator Trine Stephensen.
„Näitus käsitleb fotograafiat meediumiüleselt – kõik teosed lähtuvad fotograafiast, kuid väljendusvorm ulatub installatsioonidest ja digitaalsetest kollaažidest kuni skulpturaalsete objektideni. Uurime, kuidas foto saab toimida mitte ainult visuaalse kujutisena, vaid ka skulpturaalse elemendina, mis loob ruumi ja sekkub selle kogemisse,“ lisas Stephensen.
Rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu toimub tänavu kaheksandat korda, kestes 5. septembrist 31. oktoobrini.
V&A lubab külastajatele unustamatut moekunsti elamust: näitusel saab näha enam kui 200 ikoonilist eset Schiaparelli moemaja arhiividest. Esindatud on rõivad, aksessuaarid, ehted, parfüümid, fotod, maalid, skulptuurid, mööbel ja palju muud.
Näituse keskne teema on moemaja sügav ja pikaajaline suhe kunstimaailmaga. Näitusel on esindatud tööd sellistelt nimedelt nagu Pablo Picasso ja Man Ray, aga ka kuulsad sürrealistlikud koostööd Salvador Dalíga. Lisaks saab näha ka tänapäevaseid tõlgendusi Schiaparelli visioonist, sealhulgas loometöid moemaja praeguselt loovjuhilt Daniel Roseberrylt.
Lisainformatsiooni näituse kohta leiab V&A koduleheküljelt.