Feng Li sai tuule tiibadesse 2017. aasta Arlesi fotofestivalilt, kus pälvis uue talendi auhinna, Tallinnas avanev näitus oli aga ülemöödunud aasta sügisel üks Fotografiska Shanghai avanäitustest. Fotografiska Tallinna kaasasutaja ja näituste juht Maarja Loorents nendib, et võimalus tuua mitmekesine maailmafotograafia Eestisse on üks võimsamaid väärtuseid, mida Fotografiska võrgustik endas kannab. „On suur rõõm, et saame Tallinnas näidata üht vingeimat Hiina kaasaegset fotograafi, kelle portfelli kuuluvad nii rahvusvahelised moeajakirjad ja tippbrändid kui ka kontseptuaalsed kunstiprojektid. Näitus kajastab suurepäraselt Feng Li loometee arengut, hõlmates ühtaegu nii koomilist absurdsust ja tooreid värve kui ka sügavamaid lugusid fotode taga,” kommenteerib Loorents.
Tänasest avatud Feng Li näitusel on eksponeeritud pildid, mis on tehtud viimase kahekümne aasta jooksul, nende seas ka varem avaldamata fotod ja mõned tuntumad tööd, mis on asetatud uude konteksti. Näituse on Fotografiska jaoks kureerinud kuraator, museoloog ja kunstiajaloolane Holly Roussell ning see jääb avatuks 20. aprillini. 10. veebruaril leiab Feng Li näitusesaalis aset ka teetseremoonia, millele järgneb näitusetuur koos Aasia uuringute spetsialisti Rando Künnapuuga, kes avab publikule kaasaegse Hiina kunsti- ja kultuurimaastikku.
Lisaks Feng Li näitusele tõi jaanuarikuu Fotografiskasse Eesti legendaarse spordifotograafi Lembit Peegli näituse „Peegel/Pildis”, mis esitleb olustikuehedaid hetki Eesti spordiajaloost ning ootab külastajaid maikuu keskpaigani. Kuni 16. märtsini on Fotografiskas üleval ka Shepard Fairey suur isikunäitus „Fotosüntees”, kus on üleval mitmed maailmakuulsad teosed.
Linnaruumi näitusel osalevad kunstnikud on Elo Vahtrik (EE), Eva Stenram (SE/GB), Giovanna Petrocchi (IT), Mare Tralla (EE), Mia Dudek (PL) ja Sigrid Viir (EE). Näituse kuraatorid on Kati Ots (EE) ja Trine Stephensen (NO).
„Kõik sai alguse asukohast – see pani paika ruumilise mastaabi ja ka teemad, millega tegeleda. Kaubamaja ristmik on visuaalselt ja ajalooliselt väga laetud paik, kus põimuvad eri ajastute kihid ja Tallinna identiteedi olulised sümbolid,“ sõnas kuraator Kati Ots. „Ühel pool on Kaubamaja, teisel pool Viru Keskus – kaks eri ajastu kaubandusarhitektuuri tähist. Endise Eesti Kunstiakadeemia krundile on kerkimas uus kõrghoone, Viru Keskuse terrassil seisab Hämarik ning ümberringi liigub lakkamatu inimvool, maa all ja peal. See on monumentaalne keskkond – mitte pelgalt mastaabi, vaid ka tähenduse ja visuaalse intensiivsuse poolest.“
Kuus kohaspetsiifilist teost paigutatakse Kaubamaja ristmiku ümbrusesse, kus need sekkuvad linnaruumi mitmel tasandil, hõivates pindu nii inimeste tavapärastes liikumiskohtades kui paikades, kuhu pilk tavaliselt ei satu. Sarnaselt on mitmekesine ka kunstnike valik.
„Valisime osalejate hulga teadlikult väiksema, et saaksime töötada põhjalikult ja kohaspetsiifiliselt. Kõik näitusetööd on loodud spetsiaalselt Kaubamaja ristmiku jaoks ning eri põlvkondadest ja rahvusest kunstnikud toovad näitusele enda isiklikud vaatenurgad ja suhestumise ruumiga,“ sõnas näituse kuraator Trine Stephensen.
„Näitus käsitleb fotograafiat meediumiüleselt – kõik teosed lähtuvad fotograafiast, kuid väljendusvorm ulatub installatsioonidest ja digitaalsetest kollaažidest kuni skulpturaalsete objektideni. Uurime, kuidas foto saab toimida mitte ainult visuaalse kujutisena, vaid ka skulpturaalse elemendina, mis loob ruumi ja sekkub selle kogemisse,“ lisas Stephensen.
Rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu toimub tänavu kaheksandat korda, kestes 5. septembrist 31. oktoobrini.
V&A lubab külastajatele unustamatut moekunsti elamust: näitusel saab näha enam kui 200 ikoonilist eset Schiaparelli moemaja arhiividest. Esindatud on rõivad, aksessuaarid, ehted, parfüümid, fotod, maalid, skulptuurid, mööbel ja palju muud.
Näituse keskne teema on moemaja sügav ja pikaajaline suhe kunstimaailmaga. Näitusel on esindatud tööd sellistelt nimedelt nagu Pablo Picasso ja Man Ray, aga ka kuulsad sürrealistlikud koostööd Salvador Dalíga. Lisaks saab näha ka tänapäevaseid tõlgendusi Schiaparelli visioonist, sealhulgas loometöid moemaja praeguselt loovjuhilt Daniel Roseberrylt.
Lisainformatsiooni näituse kohta leiab V&A koduleheküljelt.