„Publikusõbralikus programmis on üldinimlikud lood, mis ühel või teisel moel puudutavad meid kõiki. Eriliseks teeb külaliste ja vestlustega linastused ka see, et enamus neist filmidest pole varem Eestisse või Tallinnasse jõudnud,” sõnas Q-Space’i pressijuht Heinrich Sepp.
Q-Space festivali avab Oliver Peyoni draama „Ära valeta” (Prantsusmaa, 2023) Eesti esilinastus kinos Artis. Filmile järgneb vestlus, kus osalevad Festheartil linastunud noortefilmist „Paradiis” tuntud näitleja Julien De Saint Jean ning Belgia näitleja Jérémy Gillet („Lahutus Prantsuse moodi”), kellega toimub vestlus peale filmi.
Festivali lõpufilmiks on pühapäeval, 3. detsembril linastunud Ira Sachsi draama „Armastuse keerdkäigud”, mis tegi Eesti esilinastuse augustis toimunud Tartuffil. Linastusega ühineb režissöör Ira Sachs, kes vastab publiku küsimustele videosilla teel, vestlust modereerib „Tulilinnu” lavastaja Peeter Rebane.
Nelja päeva jooksul linastub Q-Space Festivali filmiprogrammis kolm mängu- ja kaks dokumentaalfilmi. Lühifilmiprogrammis on seitse maailma eri nurkadest pärit auhinnatud animafilmi kogumikus „Tundeid kväärides”.
Filmidele lisaks annab Q-Space festivali raames välja koomiksiraamatu „Kui palju kvääri tööd”. Kogumik sisaldab teoseid tuntud kunstnikelt nagu Jennifer Camper, Justin Hall ja Dylan Edwards, kes osalevad raamatuesitlusel kinos Artis pärast Vivian Kleimani dokumentaalfilmi „Ei mingeid sirgeid jooni. Kväärkoomiksite tõus” linastust pühapäeval, 3. detsembril. Arutelu külalistega juhib Eesti kunstnik Ave Taavet.
Festivali raames toimub ka kunstniku ja koreograafi Rene Kösteri töötuba „Queerness in Motion”, mis otsib vabanemist läbi alternatiivsete liikumisviiside. Töötuba toimub laupäeval, 2. detsembril kell 14.00 kogukonnabaaris Hungr (Tulika 9/11, Tallinn).
Q-Space’i avafilm „Ära valeta” linastub neljapäeval, 30. novembril kell 19.00 kinos Artis. Piletid on saadaval kino Artis koduleheküljelt ja kassast. Kõik linastused toimuvad eesti, vene ja inglise keeles. Uuri lisa q-space.ee.
Berliini filmifestivalil parima noortefilmi Kristallkaru võitnud linateos jutustab teismelisest iluvõimlejast, kes avastab enne olümpiamängude katsevõistlust, et on rase – riigis, kus abordid on keelatud. „Pole võimalik vaikida, kui sa kuuled kõiki neid hirmsaid lugusid,” on öelnud režissöör Antoinette Jadaone ise oma filmi kohta, mis põhineb intervjuudel rasedaks jäänud või selleks tehtud filipiini teismelistega, keda ei toeta sellises olukorras isegi nende oma vanemad, rääkimata seadusest. „„Sunshine” ei jäta kedagi ükskõikseks,” kirjutab Tartuffi programmijuht Edvinas Pukšta filmi saateks.
Kokku tuleb festivali ajaks Tartusse kerkivas Eesti suurimas vabaõhukinos tasuta näitamisele 12 filmi. Nende seas film, mis küsib, kuidas armastavad ja mida kardavad noored inimesed ühes maailma suurimas linnas Soulis, kus on üle 10 miljoni elaniku? Vastuse annab oma romantilises komöödias „Armastus suurlinnas” Lõuna-Korea režissöör E.oni. Tema film esilinastus eelmise aasta lõpus Toronto filmifestivalil ja kogus Lõuna-Koreas ligemale miljon vaatajat.
Ühe pealtnäha ideaalse suhte mürgiseks muutumise anatoomiat käsitlevad oma romantilises komöödias „Armastan sind igavesti” USA režissöörid Cazzie David ja Elisa Kalani. „Värske ja stambivaba,” on iseloomustanud seda maailma filmitööstuse juhtivaid väljaandeid Variety.
Spordisõpru võiks rõõmustada Horvaatia režissööride Danilo Šerbedžija ja Ljubo Zdjelarevići film „Midagi enamat kui mina”, mis jutustab korvpallilegend Dražen Petrovićist, kelle pühendumine korvpallile oli nii suur, et sellest sai ühtaegu nii tema suurim armastus kui needus. Muide, oma elu viimase mängu mängis üheks Euroopa kõigi aegade andekaimaks korvpalluriks peetud mees 1993. aastal Eesti koondise vastu.
Juba varem välja kuulutatud filmidest jõuavad Raekoja platsi vabaõhuekraanile Richard Linklateri „Uus laine”, mis ühtlasi avab festivali, ning armastusfilmide klassikat esindavad Charles Chaplini „Kullapalavik”, Michael Curtize „Casablanca”, Jacques Demy´ „Cherbourg´i vihmavarjud”, Claude Lelouchi „Mees ja naine”, David Lynchi „Loomu poolest metsikud”, Richard Linklateri „Enne päikesetõusu” ja Baz Luhrmanni „Romeo ja Julia”.
Dokumentaal- ja lastefilmide programm linastub Tartu Elektriteatris.
Juba 20. korda toimuv Baltikumi suurim vabaõhufilmifestival Tartuff leiab aset 4.–9. augustini. Traditsiooniliselt on kõik seansid vaatajatele tasuta.
Vaata Tartuffi filmide kohta lisa tartuff.ee.
Kes vajab meenutamist, siis Eliise Maar on Eestist pärit ehtekunstnik, kes kolis 2013. aastal Austraaliasse, kus rajas oma ehtemaailma – alguses väikese lauaga oma ühetoalise korteri nurgas. Täna on Eliise Maar Jewellery tuntud kogu Austraalias ning valitud kahel järjestikusel aastal (2024 ja 2025) riigi 15 parima ehtebrändi hulka.
Ehtebrändi Tallinna pop-up toimub 30. juulil kell 13.00–16.00 Rotermanni kvartalis, restoranis GOBI. Järgmisel päeval, 31. juulil, on võimalik kohtuda Eliisega personaalselt, broneerides tasuta konsultatsioon, et arutada näiteks erilahendusi või tulevasi koostöövõimalusi. Konsultatsioone on piiratud arv, seega tasub aeg varakult broneerida.
Lisainfo ja broneerimine siin.