MOEPÖÖRE on Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja, Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia, moefestivali Estonian Fashion Festival ja Uuskasutuskeskuse algatus, mille eesmärk on kaasata rohepöördest inspireeritud moeloomesse ka huvilisi eesti keele õppijate seast.
Moekoolist saab osa võtta kuni 40 eesti keele õppijat, kes soovivad teostada ennast moemaailmas, näiteks loomeinimesed, õmblushuvilised, stilistid, tudengid ja alustavad ettevõtjad. Nendele tagatakse kõik, mis on vajalik rohepöördelise moekollektsiooni loomiseks: alates töötubadest Eesti moeloojatega ja sobilikest materjalidest kuni avaliku esitluse ja rahalise peaauhinnani.
„Unikaalne moekool viib kokku inimesed üle Eesti, et muuta rohepööre reaalsuseks. Oleme koondanud teadmisi ning kogemusi, kuidas muuta taaskasutust tavapäraseks. Ida-Virumaal on hakkajaid inimesi, kellel on reaalne vajadus, aga ka ajalooline oskus teha asju uutmoodi. Neid ühendades teemegi ühiselt soovitud pöörde,“ sõnas Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia direktor Juko-Mart Kõlar.
MOEPÖÖRDE töötubades saavad eesti keele õppijad luua rohepöördelise rõivaste ja aksessuaaride kollektsiooni ning esitleda seda avalikult suurel laval. Seejuures pööravad nad erilist tähelepanu taaskasutuse võimalustele rõivamoes ja rõivabrändide loomisele. Mentoriteks on edukad moeloojad: Ivo Nikkolo peadisainer Margot Vaaderpass, jätkusuutlikku disaini edendavad disainerid Kätlin Kikkas ja Liis Tiisvelt ning kudumiskollektsioone loov Anu Sirkas.
Oma kollektsiooni loomise kõrval saavad moehuvilised arendada eesti keele oskust. Kogu tegevus toimub eesti keeles ja on toetatud kogenud Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja õpetajate poolt.
„Loominguline töö aitab keelehirmust jagu saada. Ida-Virumaal ja ka mujal Eestis on palju andekaid disainereid ning õmblejaid, kellel ei avane häid võimalusi oma moeäri alustamiseks, kuna puudub keeleline võimekus. Tahame, et kellelgi ei jääks oma unistus teostamata oskuste tõttu, mida on võimalik arendada,“ lausus Narva eesti keele maja õpetaja ja unikaalse moekooli projektijuht Julia Viirsalu.
Moekooli MOEPÖÖRE on oodatud moehuvilised eesti keele õppijad, kellel on eesti keele oskus vähemalt A2 tasemel ning kes soovivad teostada ennast moemaailmas. Moekooli tegevus algab 5. märtsil ning kontaktõpe toimub kolme kuu vältel pühapäeviti Narva eesti keele maja ruumides. Valminud moekollektsioone esitletakse Narvas toimuval moešõul 11. juunil.
Ainulaadses moekoolis osalemiseks tuleb esitada avaldus koos loovtööga veebilehel www.moepoore.ee hiljemalt 26. veebruaril.
Kes vajab meenutamist, siis Eliise Maar on Eestist pärit ehtekunstnik, kes kolis 2013. aastal Austraaliasse, kus rajas oma ehtemaailma – alguses väikese lauaga oma ühetoalise korteri nurgas. Täna on Eliise Maar Jewellery tuntud kogu Austraalias ning valitud kahel järjestikusel aastal (2024 ja 2025) riigi 15 parima ehtebrändi hulka.
Ehtebrändi Tallinna pop-up toimub 30. juulil kell 13.00–16.00 Rotermanni kvartalis, restoranis GOBI. Järgmisel päeval, 31. juulil, on võimalik kohtuda Eliisega personaalselt, broneerides tasuta konsultatsioon, et arutada näiteks erilahendusi või tulevasi koostöövõimalusi. Konsultatsioone on piiratud arv, seega tasub aeg varakult broneerida.
Lisainfo ja broneerimine siin.
Esimest korda festivali ajaloos toimub Positivus augustikuus ning toob lavadele viimaste aastate ühe kõige muljetavaldavama artistide nimistu – publikulemmikud ja kriitikute poolt hinnatud artistid nii Lätist kui ka mujalt maailmast.
“Sel aastal on meil veidi rohkem aega, et tervitada kauaoodatud suveilmu ning veeta üks aasta erilisemaid nädalavahetusi otse suve südames – muusikatähtede seltsis. Alates festivali kolimisest Riiga sisaldab tänavune programm tuntumaid ja armastatumaid Läti ja välismaa artistidega,” ütleb festivali korraldaja Ģirts Majors.
Reede, 8. augusti õhtul saabub Londonist Lucavsala südamesse briti produtsent ja muusik Mura Masa. Tema muusika eirab žanripiire – see on julge, ettearvamatu ja tänapäevane. Enne teda tõstab rahva tuju eklektiline briti multiinstrumentalist Elderbrook oma vastupandamatute DJ-rütmidega. Esimene festivalipäev toob lavale ka Belgia päritolu Kanada artisti Apashe’i, kes sulandab elektroonilise muusika sümfooniliste orkestriseadetega – seekord koos Brass Orchestra.
Avapäeval astuvad üles ka Läti publiku lemmikud ja tänavused Eurovisiooni haldjad Tautumeitas ja Laika Suns, kohalike muusikaauhindadega pärjatud Chris Noah ning räppar Deniss, kes tähistas hiljuti oma 10-aastast karjääri. Uut hingamist Läti muusikas toovad “Zelta mikrofons” parima debüütalbumi auhinna saanud galeniex, raadiolemmikud YŪT ja aasta kuumim uus tulija – STIRNA.
Laupäeval, 9. augustil saavad festivalikülastajad osa unustamatust kontserdielamusest, kui Positivuse pealavale astub üks Läti enim striimitud hiphop-artiste – Wiesulis. Teise päeva muusikalise meeleolu loob unenäoline indie-bänd Carnival Youth ning täiusliku suveõhtu helitaustaga kostitab palavalt oodatud Saksamaa bänd Milky Chance, kes ühendab oma loomingus indie- ja folkmõjutusi. Päikeseloojangu ajal astub lavale võimsa häälega Rag’n’Bone Man, kelle 2017. aasta album “Human” sai kümnendi kiiremini müüdud debüütalbumiks Ühendkuningriigis.
Enne seda kostitab laupäevane muusikaprogramm publikut ka Ukraina popstaari Ivan Dorn ja värvika valikuga USA artistidest – elektroonilise muusika multiinstrumentalist Two Feet, Spotify rekordeid purustanud Hippie Sabotage, eksperimentaalduo The Hellp ja Los Angelesest pärit alternatiiv-hiphop kollektiiv NOFUN!. Metsiku peo toob endaga kaasa ka Läti räpisensatsioon Fiņķis, keda on kiitnud nii publik kui muusikakriitikud.
Festivalipassid on müügil aadressil www.positivusfestival.com või Piletilevi.ee.