Foto: Sadu-Triste Juurikas

VAATA, kes astuvad üles virtuaalsel Estonian Fashion Festivalil

Kolmandat aastat järjest toimuv Estonian Fashion Festival valis žürii kaasabil välja need noordisainerid, kes pääsevad juunis oma kollektsioone näitama suurejoonelises otseülekandes. Edasipääsenute seast leiab ka juba tuntud disainereid nagu Cärol Ott, Annika Kiidron, Kairi Lentsius, Vilve Unt ja Katrin Aasmaa.

Noordisainerite loomingut popularseeriv Estonian Fashion Festival võttis disainerite konkursi raames vastu rekordilised 64 avaldust. Edasi pääsesid 31 disainerit, kelle loomingut saab näha juunis Lõuna-Eesti eri paigust üles võetava videopildi vahendusel. Olgu ka lisatud, et 64 kandideerijast 10 olid välismaised disainerid, enamjaolt Läti ja Leedu moekunstnikud. Eriolukord siiski tingis selle, et etendused pidid piirama edasipääsenud disainerite arvu ning kollektsioonide suurust. Žürii hinnangul oli kandideerijate tase aga väga kõrge, mis valmistab korraldajatele head meelt, kuna see annab lootust uute edulugude sündimiseks.

Käsitööpärandi ja käsitöökultuuri populariseerimisele suunatud Estonian Fashion Festivali moeetenduse OmaMood kunstilise juhi ja žüriiliikme Triin Amuri arvates on sellel aastal toimunud suur edasiminek. “Meeldiv on näha, et hakkavad kaduma pärimusklišeed ning üha enam näeb sügavalt läbitunnetatud materjaliga loometööd. Lisaks peaaegu kõik etendusele esitatud kollektsioonid olid mingil viisil jätkusuutlikud – kodumaine lambavill, materjalide väärtusele ja hoidmisele rõhuvad või päranditehnoloogiaid väärtustavad,” kiitis Amur.

Edasipääsenud moedisainerid asuvad järgnevate kuude jooksul lõpetama oma kollektsioone ning valmistuma virtuaalsel moeetendustel osalemiseks. Kavas on: 10. juunil Mood-Performance-Tants, 11. juunil OmaMood ja 12. juunil Antoniuse moeetendus.

Mood-Performance-Tants moeetendusele pääsesid:

Susanna Belinda Kõgel „Bad Habit“, Kirke Talu „BLACK RAIN“, Annika Kiidron „Give Me My Fairytale“, Mariliis Niine „ÕILE”, Lisette Sivard “VÖÖ”, Marili Järv “mar”, Victoria Käesel “Arbuja”, Katry Mets “MAKE”, Kaire Avi-Kinnunen “K2ed vabad”.

OmaMood moeetendusele pääsesid: 

Marge Allik, Anett Niine, Liisi Tamm – “KARgE”; Anneliis Reili “Põhjaallikad”, Cärol Ott “NARGÖ”; Eleriin Seim, Janika Solman “das Moor”; Katre Arula “MUST-TOONEKURG”, Heli Kiverik, Kätli Saarkoppel-Kruuser “RUUDI JUURVARA – ISE”; Piret Albert “Üits härra läits patseerima…”, Siret Ott “Vundament”, Vilve Unt “Pööripäev”, Annika Vaalma “süsï ”.

Antoniuse moeetendusele pääsesid: 

VETKA “Love in a mist”, Gerda Retter “La luce”, Mekoome “HORIZON”, Irja Lembra “FEEL GOOD”, Sille Sarapuu “Sir Lanka”, Katrin Aasmaa “KATA”, Lentsius “TELK4”, Total Fabrication “rõnin”, Zack Marques “HUMAN-A”, Jūratė Vaškienė “Fuckn Perfection”, TATA “Fairy tale”, Hannes Rüütel “Päikese poole”.

Lisainfo Estonian Fashion Festival 2020 kohta: https://fashionfestival.ee/

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Tartu Kunstimuuseum

Esimest korda toimub Open House Tartu 2024

Tänavu jõuab satelliidina Tartusse Tallinnas juba aastaid kanda kinnitanud sündmusformaat Open House. Ühel kevadisel nädalavahetusel, 20. ja 21. aprillil avavad huvilistele tasuta enda uksed ligi 30 erinevat Tartu asukohta. Open House Tartu on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist.

Valitud kohad, olles kas arhitektuurselt, kultuuriliselt või ajalooliselt olulised, moodustavad programmi, mis hõlmab endas üle 300 tuuri ja enam kui 100 vabatahtliku panust. Huvilisi juhatavad vabatahtlikest giidid, tuurid on koostanud aga oma ala asjatundjad: arhitektid, ajaloolased, objektide haldajad, kuid ka elanikud. Eraldi alaprogramm on suunatud noortele.

Ülikoolilinn Tartule kohaselt viivad ekskursioonid Tartu Ülikooli peahoonesse ja raamatukokku, Eesti Üliõpilaste Seltsi majja, Rahvusarhiivi ning Uude ja Vanasse Anatoomikumi. Külastajad võivad avastada end erinevatest kõrgustest, kuna tuurid toimuvad ka A. Le Coq’i õlletehases, Lennuakadeemias ning Tartu Tähetornis. Erilisust lisavad külastused Tiigi seltsimajja, Alvar Aalto Villa Tammekannu ja Riigikohtusse.

“Arhitektuur on meie kultuuri vankumatu osa ning mis oleks parem võimalus Eesti arhitektuuri tutvustamiseks kui tänavune Euroopa kultuuripealinn Tartu,” sõnab Open House Tartu ja Tallinna produtsent Aleksander Tali. “Me tahame, et inimesed oleksid teadlikumad, millised arhitektuuriväärtused nende linnaruumi rikastavad – meie soov on inimeste tähelepanu juhtida nendele lugudele, mida eri paigad nii üldises linnapildis kui ka konkreetsemas arhitektuuris räägivad.”

Vaata kogu Open House Tartu programmi openhousetartu.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Elmet Treier

Värske välimusega Disainiöö avaldas selle aasta teema

16.-22. septembrini toimub Krulli kvartalis järjekorras juba üheksateistkümnes disainifestival Disainiöö, mille teemafookus on seekord linnade ja väikekohtade inimväärne disain „Make room for design! Empowering Spaces through Design.“ Lisaks esitleb Disainiöö ka värsket visuaali, mille autoriks on Erik Teemägi PUTKA disainiagentuurist. 

Disainiöö on siinse piirkonna üks suuremaid disainisündmusi, tuues igal aastal kohale üle kümne tuhande külastaja Eestist ja välisriikidest. Tegelikult annab Disainiöö teema end igal aastal justkui iseenesest kätte, lähtudes õhus olevatest muutustest ning olulistest suundadest maailma disainiskeenel. Kui eelmisel aastal valisime teemaks enne ChatGTP laialdasemat tulekut tehisintellekti, siis pigem ennetasime oma fookusega murrangulisi muutusi. Sel aastal kaugeneme tehnoloogiast, lähme selle asemel loodusesse ja põnevatesse linnakeskkonna nurkadesse, vaadates Disainiöö konverentsil ja näitustel, mille heaga saab disain panustada äärealadel ning hüljatud kohtades inimväärse elukeskkonna tekitamisel. Tõuke seekordseks teemaks andis koostöös kümne riigiga läbiviidav samasisuline projekt,“ tutvustas toimuma hakkavat lähemalt Eesti Disainerite Liidu president ja Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova.

Soovides anda oma panust Eesti graafilise disaini väärtustamisse, korraldas Disainiöö sellel aastal konkursi uhiuue visuaali loomiseks. Žürii koosseisus Ilona Gurjanova, Marko Kekišev, Kirke Tatar, Evelin Ojamets ja Kevin Loigu valis võitjaks disainiagentuuri PUTKA partneri ning graafilise disaineri Erik Teemägi töö, mille inspiratsiooniks on end kogu linnale laiali rulluv disainiöökangas. „Mulle meeldib minimalism ja universaalsus. Võtsin aluseks tekstiili- ja tootedisainis levinud seadme – trükivaltsi, millega on võimalik toota kilomeetrite kaupa disainitud kangast. Visuaalil on kujutatud Disainiöö logopallidest inspireeritud mustriga rulli: disain rullib ennast lahti, laotab ennast pinnale laiali. Disainiöökangas, mis täidab kogu (linna)ruumi,“ rääkis Erik Teemägi. Konkursi teist kohta jäid jagama Julia Valtanen ja Margareta Schönberg.

Disainiöö üks tähtsamaid sündmusi on peateemale pühendatud rahvusvaheline konverents, lisaks pärjatakse Eesti Disainiauhindade Galal BRUNO tootedisainiauhindadega Eesti innovaatilisemad uudistooted. Programmis on hulgaliselt erinevaid näitusi ja töötubasid, disainiväljapanekud Soomest ja Itaaliast, Eesti disainikoolide lõputööde näitus, ArtsThreadi (Suurbritannia) ülemaailmne disainierialade parimaid lõputöid koondav väljapanek, jätkusuutlikule rõivadisainile pühendatud etendus D_O_M, disainijutud ja PechaKucha välkloengud, nädalavahetuse disainiturg Disainitänav, SISUSTUS+ minimess sisustus- ja tööstustoodetele ning läbi satelliitide toimuvad avatud stuudiod, galeriid, ekskursioonid ja muud põnevad üritused üle terve linna. Väikesi külastajaid ootab Disainiöö lasteprogramm. Uuri lisa disainioo.ee.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid