Foto: Portail.ee

TALLINN MUSIC WEEK: Madis Nestori 5 soovitust, mida kõrva taha panna

Hiiglasemõõtu festival Tallinn Music Week on taas vallutamas pealinna klubisid-tänavaid-kontoreid-plaadipoode. Ainuke eesmärk on täita need paigad värske muusikaga. Seetõttu haarasime nööbist Biit Me plaadipoe omanikult Madis Nestorilt, et uurida, millised on 5 muusikalist üritust, mida ta Portaili lugejatel kindlasti seekord TMW-l väisata ja kuulata soovitab. Madis, sõna on sinul!

„Kuna see on siiski peamiselt Eesti muusikat propageeriv festival, siis esimene soovitus oleks ka kohaliku skene jaoks midagi väga värsket. Mul küll puudub faktiline kinnitus, aga minu meelest teeb esimese ülesastumise bänd nimega Rake, mille muusikalise produktsiooni eest vastutab Hyrr Innokent Vainola ja vokaalset tuge pakub Rahel Ollisaar. Miks nemad? Nende muusika toonid on väga ebaeestlaslikud ning flirdivad maheda popi ja souli lainetes, mis võiks sobida nii tundliku maitsega muusikapuristidele kui ka niisama huvilistele, kes tahaksid midagi kergesti seeditavat. Hetkel on nende muusikast avalikkusele tabatavad vaid kaks lugu, millest viimase, pealkirjaga „Sorry”, lisan siia stiilinäiteks.

Nüüd juba aastaid toimunud Tallinn Music Week ei tähenda ainult hilisõhtuid ja öid rahvast pungil klubides – oma sammu käivad ka linnas asuvad linnalavad. Need on tasuta kontserdid erinevates linnaruumis tuntud ja ka muidu inimestele tavamõistes suletud paikades. Üks nendest ongi värskelt kolinud plaadipood Biit Me, kuhu ootame 1. aprillil kuulama nii räppi piiriäärsest Narvast – Propazha ‒, kuid ka väga eksootilisest ja uudiste mõttes ehk mitte kõige roosilisemast Süüriast – Chyno. Lisaks värssidele pakub Luurel Varas oma nägemust hiphopist biitidena. Ühe oma kolmest festivali esinemisest teeb ka nädalat paar tagasi debüütalbumiga „Efterglow” maha saanud Erki Pärnoja. Linnalavade mõnes mõttes intiimsem ja rahulikum miljöö on tihtipeale isegi parem võimalus muusikat nautida kui tavapärastes kontserdipaikades, ja on sageli täis üllatusi.

Raadio 2 on alati TMW ajal pakkunud meisterlikult kureeritud meelelahutust Von Krahli kahel korrusel. Nii ka tänavu. Lisaks eelpool mainitud Rake’ile sammuvad reedel lavale käsikäes nii eklektilise popi printsess Iiris kui eksperimentaalse veidruse prints Florian Wahl ja möödunud aastase Eesti Lauluga sügavale naha alla pugenud Mick Pedaja. Lisaks kõrgetele nootidele ja elektroonikale ludistatakse kitarridel, mille eest vastutavad progerock’i uue tulemise tugisambaid Progress ja tänaseks väikestest madala laega keldritest välja kasvanud Pärnu rokkarid The Boondocks.

Neile, kellele meeldib särtsakama rütmi saatel rasva põletada, on kohtumispaigaks number üks kahe päeva jagu programmi pakkuv ja spetsiaalselt Tallinn Music Weeki ajaks klubiks moonduv Balti jaama paviljon, kus ühendavad jõud ürituste sarjad Aux, Mürk, Isola. Esinejate nimekirja järgi on see vist üks kõige rahvusvahelisemaid ja nimekamaid seltskondi festivalil. Alates Briti bassimuusika ühest esinumbrist Pearson Soundist, kuni kahe Soome tantsumuusika legendi Jori Hulkkoneni ja Timo Kaukolampini välja. Lisaks palju noori masinamuusika entusiaste Eestist, nii DJ-formaadis kui ka live-ettekandes.

Jätkuv sooline ebavõrdsus ei ole õnneks tajutav TMW muusikaprogrammis. Vähemalt tundub, et naised on sellel aastal korralikult esindatud. Portaili veergudel hiljuti küsimustele vastanud funk ja souli laulik Ashilevi saab suure publiku ees esinemise tuleristsed Estonian Funk Embassy kräul Erinevate Tubade Klubis (kui kardad, et varbale astutakse, siis võta vahetuskingad/tossud kaasa). Tõestus sellest, et naised võivad lisaks malbetele helidele väga raevukad olla, tuleb Venemaa neljaliikmeliselt ansamblilt Lucidvox, kes tunneb ennast koduselt psühhedeelse rock’i ja krautrock’i väga segastes helides. Sügav muusika ja meeldejääv kontserdielamus on kindlasti garanteeritud. Hannaliisa Uusmaa ja Brigitta Davidjantsi nii umbes aasta vanune projekt Hunt, mida kohalik ajakirjandus on juba superbändiks nimetanud, esineb renoveeritud ja uues kuues Kuku Klubis. Üle ukse tantsumuusika ööelu sihtpunktis, klubis Lekker mängib aga Šveitsist pärit suuremate ja väiksemate festivalide sage külaline, hea maitsega DJ Sassy J. Loomulikult ei puudu kavast auhinnatud ja TMW veteranid Kadri Voorand, Mari Kalkun ja Liis Lemsalu.“

Rohkem infot Tallinn Music Weeki kohta leiab aadressil tmw.ee

Veel sarnaseid artikleid


Foto: ERKI Moeshow 2023 | Iris Tähema.

VAATA, kes pääsevad tänavusele ERKI Moeshow lavale!

ERKI Moeshow 2024 konkursile laekus kokku 25 kavandit, mille hulgas olid esindatud nii Eesti, Leedu kui ka Ukraina disainerid.  Esitatud kavandite seast valis 13- liikmeline eelžürii välja need, kelle kollektsioonid pääsevad juba 18. juunil Eesti Kunstiakadeemia üliõpilaste poolt loodud ERKI Moeshow lavale. 

Konkursile esitatud kavandeid hindas 13-liikmeline eelžürii, kelle hulka kuulusid Eesti moeloojad Lilli Jahilo, Aivar Antonio Lätt, Kätlin Kikkas ja Annika Kiidron, moekunstnik ja stilist Sille Randviir, aksessuaarikunstnik ning Eesti Kunstiakadeemia õppejõud Kristiina Nurk, maali- ja installatsioonikunstnik Kristi Kongi, kostüümikunstnik Kärt Ojavee, moekunstnik Äli Kargoja, moelooja ja ERKI endine võitja Karin Kreek, kunstnik Marita Liivak, veebiajakirja Portail.ee asutaja Aljona Eesmaa ning mullune ERKI korraldustiimi liige Anna Luther.

Stilist ja moekunstnik Sille Randviire sõnul oli hea meel näha erineva näoga kollektsioone, mis ei põhinenud vaid trendidel. Küll aga sooviks Randviir näha ka protsessi, mil moel on moejoonistusteni jõutud ning kust on tulnud ideed lõigeteks. “Joonistamisoskust ma kõige olulisemaks küll ei pea, aga juba esitlus eelžüriile on oluline mõistmaks kollektsiooni võimalikku lõpptulemust ja kvaliteeti.” Ühtlasi soovitab Randviir disaineritel pidada nõu stilistiga, kelle vaade lisab kollektsioonile värske ilme, milleni pidevalt loomeprotsessis olnud disainer ise jõuda ei pruugi.

ERKI Moeshow kahekordsest võitjast moeloojal Annika Kiidronil on rõõm, et ka seekord laekus konkursile palju silmapaistvat ja isikupärast loomingut. “Võimsad kontseptsioonid ja tundlikud värvi- ja tekstuuriharmooniad. Võrsunud narratiivid olid aktuaalsed ja kaasahaaravad.” Kiidronit kõnetasid eriti katsetused taaskasutamist ootava materjaliga. Ta lisas, et valikul ei keskendunud ta eraldi üksikutele sähvatustele kollektsioonides, vaid otsis kõnekaid ja inspireerivaid tervikuid.

Eelžürii otsusega pääsevad seekordsele ERKI Moeshowle oma kollektsioone esitlema:

Katariina Seepter  “AIA”

Mairo Seire ”FILO”

Alice Pärtelpoeg “OF SCARCITY”

Kristina Oja “I WAS LOST”

Pauline Ööpik “IN THE CRADLE OF EMBRACE”

Arminas Rimkus “Save our souls”

Jaagup Kaiv “DECLINING HUMANITY”

India Maria Emilia Kiisler “KOHALIK TULNUKAS”

Meeli Kombe “mullu”

Britten Pärkson “Harmony and discord”

Joanne-Heleene Sõrmus “Frame of mind”

Anna Abrosimova & Helina Raud  “Fallen Angel”

Helen Tabla “Soilpiercer”

Anna-Maria Beketova “ECHOES OF CONCEALMENT”

Lada Mačková, Lea Hartmannová “TEXTILANA”

Grete Kangro ja Kristiina Johanna Hiltunen “MISS PARLAMENT 2024”

ERKI Moeshow leiab aset 18. juunil Eesti Kunstiakadeemia peahoones.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Marii Kiisk

Night Tapes andis välja värske loo „every day is a game”

Sel aastal Eesti Muusikaauhindadel Aasta Indie/Alternatiivalbumi kategoorias võidutsenud Iiris Vesiku ansambel Night Tapes andis täna, 15. märtsil välja uue singli ja video loole „every day is a game” ning kuulutas välja enda uue EP „assisted memories” – see ilmub 7. juunil plaadifirma Nettwerk alt.

Aasta algus on Night Tapes bändile olnud edukas ja tegude rohke – viimase kuu vältel on nende eelmised singlid jõudnud suurimatesse Spotify playlist’idesse. Muide, ansambel Gorillaz lisas loo „drifting” enda playlist’i, samuti on pala see saanud suurt mängimistoetust UK suurimalt raadiojaamalt BBC Music. Ansambli kuulajaskond on viimase kuuga jõudsalt kasvanud – Spotify’s ligi 50% võrra ja Youtube’is 850%.

Uus lugu „every day is a game” on kolmas singel suve alguses ilmuvalt lühialbumilt „assisted memories”. „See album räägib inimeseks olemise kogemusest, meie erinevatest versioonidest ja kasvamisest ning äsja välja tulnud singel momendi võtmisest ja hea aja märkamisest meie ümber,” räägib bändiliige Iiris Vesik. Värskelt väljatulnud loo video valmis Inglismaal Kenti rannas koostöös režisööri ja operaatori Owain Morganiga.

Night Tapesi saab näha juba järgmisel kuul esinemas Eestis, 5. aprillil Intsikurmu kontsertõhtul Tallinn Music Weeki raames ning suve ainsa ülesastumise Eestis teevad nad 12.-13.juulil toimuval festivalil Võnge.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid