„Uue muusika ja homsete mõtete festival“ TMW toimub tänavu kevadel 17. korda. Euroopa kolme olulisema talendifestivali hulka kuuluva sündmuse muusikaprogramm leiab aset 3.– 5. aprillil Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku, Noblessneri, Kopli ja Kalamaja klubides ning kontserdipaikades. Žanriülene kava ulatub kohalikest staaridest soomeugri pärimuse ja globaalse digipopini ning jazzist, nüüdis- ja koorimuusikast metali ja moodsate sulamstiilideni.
Festivali 28 muusikaõhtule saabuvad esinema artistid üle Euroopa ning Põhja- ja Lõuna-Ameerikast, Ida-Aasiast, Aafrikast ja Austraaliast. Kõige enam välisesinejaid ehk 22 tuleb Soomest, järgnevad Ühendkuningriik 10, Rootsi 9 ning Kanada, Prantsusmaa, Saksa, Läti ja Leedu 6 artistiga.
TMW eritähelepanu kuulub Eesti muusika hetkeseisu ja tulevikutegijate tutvustamisele. Kodumaiseid artiste on programmi kinnitatud 76, sealhulgas äsja Madalmaades ESNS festivalil maineka Music Moves Europe auhinna võitnud dreampop’i bänd Night Tapes ning samuti ESNS-il edukalt esinenud akordioniuuendaja Tuulikki Bartosik koos Rootsi jazziguru Svante Söderqvisti trioga loodud supergrupiga The Rocket. Eesti muusikaekspordi edulugudest on kavas ka folgi lipulaevadena üle ilma tuuritavad Puuluup, Mari Kalkun ja Duo Ruut, elektroonika ja artpopi tunnusnimed Ajukaja & Mart Avi, Kitty Florentine ja Vera Vice, vokaaldžässi virtuoosid Estonian Voices ning plaadimärgi Warner Classic huviorbiiti jõudnud Motovilov Trio.
Kohaliku muusikavälja hetke suunanäitajatest on kavas multitalendist produtsent boipepperoni, kväärpopi sensatsioon Valge Tüdruk, estraadisouli uueks looja Haldi & ans Flamingo, RnB ja house’i uus hääl INGA, Eesti Laulu finalist Marta Lotta, Eestit Eurovisiooni lauluvõistlusel esindanud ALIKA, magamistoapungist jazz fusion’ini seiklev Borm Bubu, Uno Naissoo heliloomingu konkursi võitjast Mikk Kaasik ning kõiki uurali keeli oma laululugudesse püüdev Kännu Peal Käbi.
TMW tähelepanuväärsete välisesinejate seas on Rootsi-Ameerika kantriveteran Anthony Mills, kes on tuuritanud koos Harry Belafonte, Amy Winehouse’ ja KRS-One’iga, Soome indie isa PK Keräneni projekt The Moontwins, Berliini avangardistide duo hackedepicciotto, Guinea afropopi ja jazzi võlur Abdoulaye Kouyaté ja Walesi elektropopi staar Ani Glass. Nimekate esinejatena on kavas ka auhinnatud Prantsuse multitalent Annael, Palestiina muusik ja kodanikuaktivist Bashar Murad, folki, nüüdismuusikat ja tantsubiite liitev Vulva Voce Ühendkuningriigist, elektroonilise jazzi kooslus Salome Saksamaalt, Amise põlisrahva lauludest väge ammutav Taiwani grupp Outlet Drift ning Tšehhi müraroki bänd sinks. Näha saab ka tervelt kuut tänavusel ESNS esitlusfestivalil üles astunud välisartisti, sealhulgas Norra dream-pop’i projekti Yndling, Slovaki postpungi gruppi Berlin Manson ning artpopi visionääride triot Lucy Dreams, milles kahe austerlasest inimliikme kõrval tegutseb ka tehistalent Lucy.
Muusikaõhtuid kureerivad nii TMW staažikad kaaskorraldajad kui ka mitmed uued tegijad. UNESCO muusikalinna Tallinna eestvedamisel leiab TMW programmist esmakordselt aset esitlusõhtu Sounds of the Cities, mis toob kokku tähelepanuväärsed artistid muusikalinnadest üle maailma. Esmakordselt osalevad programmiloomes Rootsi uue talendi esitlusplatvorm ÅÄÖ…Sounds Swedish ja Eesti kuumim uus plaadifirma Kurvad Uudised. TMW-debütandid on ka Ameerika juurtemuusikat esitlev Roots Session, 360° muusikaettevõte Backstage Records ning vastavalt eksperimentaalset elektroonikat ja tantsumuusikat esitlevad pealinna üritustesarjad Dreamscape ja Reivile Minuga.
Oma muusikaõhtuid korraldavad nii Viljandi pärimusmuusika festival kui ka rändfestival Võnge ja Ida-Viru juhtiv muusikasündmus Station Narva. TMW kavasse panustavad Eesti muusikaorganisatsioonid Eesti Kooriühingust Jazzliidu, Fenno-Ugria Asutuse ja Raskemuusika Liiduni. Kavas on nii populaarne Funk Embassy pidu, ansambli OOPUS kureeritud folktroonika lava, musta mandri diasporaa talente esitlev Africa NOW!, Laine Live ja Soda Popi tulevikumuusika klubis Uus Laine ning Paavli Kultuurivabriku kaubamärkidest klubi- ja kontserdiõhtud.
Väliskuraatoritest on TMW muusikaõhtuid taas korraldamas Euroopa juhtiv klassikalise muusika esitlusfestival Classical:NEXT, Euroopa kultuuripealinn Oulu2026, mis ühendab jõud meie klubikultuuri festivaliga unda, Soome tumemuusika esindusüritus Blowup, Balkani fookusega Hollandi agentuur Yugofuturism ja Balti rohujuuretasandi kultuuri võrgustik Cindy & Kate. Made in Canada õhtu toob TMW-ile taas Kanada tõusvad tegijaid ja JV-Promotion Taiwani muusikalennu.
3.–6. aprillini 2025 toimuv TMW programm koosneb muusikafestivalist, muusikatööstuse konverentsist ja linnafestivalist. TMW 2025 kontsertide ja klubiõhtute üksikpiletid on müügil Piletilevis. Uuri lisa tmw.ee.
Kes vajab meenutamist, siis Eliise Maar on Eestist pärit ehtekunstnik, kes kolis 2013. aastal Austraaliasse, kus rajas oma ehtemaailma – alguses väikese lauaga oma ühetoalise korteri nurgas. Täna on Eliise Maar Jewellery tuntud kogu Austraalias ning valitud kahel järjestikusel aastal (2024 ja 2025) riigi 15 parima ehtebrändi hulka.
Ehtebrändi Tallinna pop-up toimub 30. juulil kell 13.00–16.00 Rotermanni kvartalis, restoranis GOBI. Järgmisel päeval, 31. juulil, on võimalik kohtuda Eliisega personaalselt, broneerides tasuta konsultatsioon, et arutada näiteks erilahendusi või tulevasi koostöövõimalusi. Konsultatsioone on piiratud arv, seega tasub aeg varakult broneerida.
Lisainfo ja broneerimine siin.
Esimest korda festivali ajaloos toimub Positivus augustikuus ning toob lavadele viimaste aastate ühe kõige muljetavaldavama artistide nimistu – publikulemmikud ja kriitikute poolt hinnatud artistid nii Lätist kui ka mujalt maailmast.
“Sel aastal on meil veidi rohkem aega, et tervitada kauaoodatud suveilmu ning veeta üks aasta erilisemaid nädalavahetusi otse suve südames – muusikatähtede seltsis. Alates festivali kolimisest Riiga sisaldab tänavune programm tuntumaid ja armastatumaid Läti ja välismaa artistidega,” ütleb festivali korraldaja Ģirts Majors.
Reede, 8. augusti õhtul saabub Londonist Lucavsala südamesse briti produtsent ja muusik Mura Masa. Tema muusika eirab žanripiire – see on julge, ettearvamatu ja tänapäevane. Enne teda tõstab rahva tuju eklektiline briti multiinstrumentalist Elderbrook oma vastupandamatute DJ-rütmidega. Esimene festivalipäev toob lavale ka Belgia päritolu Kanada artisti Apashe’i, kes sulandab elektroonilise muusika sümfooniliste orkestriseadetega – seekord koos Brass Orchestra.
Avapäeval astuvad üles ka Läti publiku lemmikud ja tänavused Eurovisiooni haldjad Tautumeitas ja Laika Suns, kohalike muusikaauhindadega pärjatud Chris Noah ning räppar Deniss, kes tähistas hiljuti oma 10-aastast karjääri. Uut hingamist Läti muusikas toovad “Zelta mikrofons” parima debüütalbumi auhinna saanud galeniex, raadiolemmikud YŪT ja aasta kuumim uus tulija – STIRNA.
Laupäeval, 9. augustil saavad festivalikülastajad osa unustamatust kontserdielamusest, kui Positivuse pealavale astub üks Läti enim striimitud hiphop-artiste – Wiesulis. Teise päeva muusikalise meeleolu loob unenäoline indie-bänd Carnival Youth ning täiusliku suveõhtu helitaustaga kostitab palavalt oodatud Saksamaa bänd Milky Chance, kes ühendab oma loomingus indie- ja folkmõjutusi. Päikeseloojangu ajal astub lavale võimsa häälega Rag’n’Bone Man, kelle 2017. aasta album “Human” sai kümnendi kiiremini müüdud debüütalbumiks Ühendkuningriigis.
Enne seda kostitab laupäevane muusikaprogramm publikut ka Ukraina popstaari Ivan Dorn ja värvika valikuga USA artistidest – elektroonilise muusika multiinstrumentalist Two Feet, Spotify rekordeid purustanud Hippie Sabotage, eksperimentaalduo The Hellp ja Los Angelesest pärit alternatiiv-hiphop kollektiiv NOFUN!. Metsiku peo toob endaga kaasa ka Läti räpisensatsioon Fiņķis, keda on kiitnud nii publik kui muusikakriitikud.
Festivalipassid on müügil aadressil www.positivusfestival.com või Piletilevi.ee.