Postsovetlik ja šikk

Foto: Marit Ilison

Tänavu kevadel tõstatab Kumu kunstimuuseum põnevad küsimused: Kas nõukogude aeg saab olla inspiratsiooniks kunstile ja moekunstile? Kas raudse eesriide langemise järel tekkinud Ida-Euroopal võib olla oma postsovetlik šikk? 15. märtsil avataval näitusel „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“ tuuakse kokku kaks siinsest Euroopast pärit kunsti-liikumist: 1970. aastate sots art kujutavas kunstis ja 2010. aastate postsovetlik esteetika moekunstis.

Mis neid liikumisi ühendab, on lähtumine kohalikust ajaloost, selle sümboolsest ja materiaalsest pärandist, olgu selleks punane viisnurk, lillelised kitlid või Berliini müür. Näitusel osalevad kuus silmapaistvat moekunstnikku – Julia Jefimtšuk Kiievist, Marit Ilison ja Saima Priks Tallinnast, Sonja Lititševskaja Berliinist ning Nina Neretina ja Donis Pouppis Moskvast –, kes kõik naasevad ühel või teisel moel oma sotsialistlikku lapsepõlve.

Näitus “Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast” on Kumu kunstimuuseumis avatud 15. märtsist 4. augustini. Näituse kuraatoriks on Liisa Kaljula.

Sarnased artiklid

Kommentaarid