„Aeg on küps,” ütles PÖFFi juht Tiina Lokk uue võistluse sündi põhjendades. „Aasta-aastalt on suurenenud meile esitatud dokumentaalfilmide hulk, nagu on kasvanud ka dokumentalistika tähtsus kogu maailmas. Tundsime juba pikemat aega rahvusvahelist nõudlust millegi sellise järele. Tänavuselt Cannes´i filmifestivali turult saime oma partneritelt ka väga positiivset tagasisidet, mis näitab, et otsus oli õigustatud. Vähetähtis pole ka Balti dokumentalistika taseme tõus – selle regiooni autoritele oleks see hea võimalus ennast A-kategooria festivali rahvusvahelise konkursi kaudu laiemalt tutvustada.”
Kuni viieteistkümnest rohkem kui tunniajasest filmist koosneva programmi nägu on Loki sõnul alles kujunemas. „Praegu alles kombime maastikku ja vaatame, mis saama hakkab. Meil on uus programmimeeskond, mis vajab kokkutöötamiseks natuke aega,” ütles ta.
Programmi kuraator on dokumentalist ja Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi dokumentalistikaõppejõud Marianna Kaat. Peale tema kuuluvad filmivalijate sekka inglane Mike Arnott, leedukas Edvinas Pukšta ja Mikk Granström.
„Sellise konkursiga alustamine on tunnistus minu veendumusest, kui olulist rolli mängivad dokumentaalfilmid tõsielu jäädvustamisel, mis võib olla uskumatum kui väljamõeldis,” ütles Kaat. „Mind on alati inspireerinud, kuidas dokumentaalfilmid ühendavad loovuse faktidega ja autori isikupärase vaatenurga objektiivsusega. See konkurss tõestab ilmekalt dokumentaalfilmi kui jutustamisvahendi jõudu meie pidevalt arenevas maailmas,” lisas ta.
Välja antakse kolm auhinda: parima filmi ja operaatoritöö eest, lisaks üks eriauhind.
Filme saab võistlusele esitada kuni 25. augustini.
PÖFFi kavast ei kao ära ka teistel festivalidel juba esilinastunud ja auhinnatud dokumentaalfilmid, mis koonduvad programmi „Dokumentaalfilmide paremik”. Lisaks leiab dokumentaalfilme spordi-, teadus- ja keskkonnafilmide programmidest ning Balti filmi võistlusprogrammist.
Kokku on PÖFFil nüüd kuus võistlusprogrammi: põhivõistlusprogramm, debüütfilmide võistlusprogramm, võistlusprogrammid „Doc@PÖFF”, „Põhjusega mässajad” ja „Kriitikute valikud” ning Balti filmi võistlusprogramm.
Pimedate Ööde filmifestival toimub tänavu 8.–24. novembrini.
Kuidas esitada oma dokumentaalfilm konkursile, vaata siit.
Berliini filmifestivalil parima noortefilmi Kristallkaru võitnud linateos jutustab teismelisest iluvõimlejast, kes avastab enne olümpiamängude katsevõistlust, et on rase – riigis, kus abordid on keelatud. „Pole võimalik vaikida, kui sa kuuled kõiki neid hirmsaid lugusid,” on öelnud režissöör Antoinette Jadaone ise oma filmi kohta, mis põhineb intervjuudel rasedaks jäänud või selleks tehtud filipiini teismelistega, keda ei toeta sellises olukorras isegi nende oma vanemad, rääkimata seadusest. „„Sunshine” ei jäta kedagi ükskõikseks,” kirjutab Tartuffi programmijuht Edvinas Pukšta filmi saateks.
Kokku tuleb festivali ajaks Tartusse kerkivas Eesti suurimas vabaõhukinos tasuta näitamisele 12 filmi. Nende seas film, mis küsib, kuidas armastavad ja mida kardavad noored inimesed ühes maailma suurimas linnas Soulis, kus on üle 10 miljoni elaniku? Vastuse annab oma romantilises komöödias „Armastus suurlinnas” Lõuna-Korea režissöör E.oni. Tema film esilinastus eelmise aasta lõpus Toronto filmifestivalil ja kogus Lõuna-Koreas ligemale miljon vaatajat.
Ühe pealtnäha ideaalse suhte mürgiseks muutumise anatoomiat käsitlevad oma romantilises komöödias „Armastan sind igavesti” USA režissöörid Cazzie David ja Elisa Kalani. „Värske ja stambivaba,” on iseloomustanud seda maailma filmitööstuse juhtivaid väljaandeid Variety.
Spordisõpru võiks rõõmustada Horvaatia režissööride Danilo Šerbedžija ja Ljubo Zdjelarevići film „Midagi enamat kui mina”, mis jutustab korvpallilegend Dražen Petrovićist, kelle pühendumine korvpallile oli nii suur, et sellest sai ühtaegu nii tema suurim armastus kui needus. Muide, oma elu viimase mängu mängis üheks Euroopa kõigi aegade andekaimaks korvpalluriks peetud mees 1993. aastal Eesti koondise vastu.
Juba varem välja kuulutatud filmidest jõuavad Raekoja platsi vabaõhuekraanile Richard Linklateri „Uus laine”, mis ühtlasi avab festivali, ning armastusfilmide klassikat esindavad Charles Chaplini „Kullapalavik”, Michael Curtize „Casablanca”, Jacques Demy´ „Cherbourg´i vihmavarjud”, Claude Lelouchi „Mees ja naine”, David Lynchi „Loomu poolest metsikud”, Richard Linklateri „Enne päikesetõusu” ja Baz Luhrmanni „Romeo ja Julia”.
Dokumentaal- ja lastefilmide programm linastub Tartu Elektriteatris.
Juba 20. korda toimuv Baltikumi suurim vabaõhufilmifestival Tartuff leiab aset 4.–9. augustini. Traditsiooniliselt on kõik seansid vaatajatele tasuta.
Vaata Tartuffi filmide kohta lisa tartuff.ee.
Film viib vaataja tagasi 2000ndate algusesse, kui värvikas ja vastuoluline American Apparel tõusis üheks Ameerika edukaimaiks moebrändiks. Tuntud oma eetilise tootmise, minimalistlike rõivaste, kuid ka seksuaalse alatooniga reklaamide poolest, võlus bränd paljusid – eriti indie sleaze ajastu fänne.
Ent edu varjus toimus midagi hoopis teistsugust. Dokumentaal heidab pilgu karismaatilise, kuid vastuolulise tegevjuhi Dov Charney juhtimisstiilile, süüdistustele seksuaalses ahistamises ja ettevõtte järkjärgulisele lagunemisele.
Vaata kultusliku moebrändi tõeline pale üle Netflixist!