MEIE SENIMAANI SUURIM GALERII: Jaluta koos Portailiga Rei Kawakubo näitusel

MEIE SENIMAANI SUURIM GALERII: Jaluta koos Portailiga Rei Kawakubo näitusel

Foto: Portail.ee

Rei Kawakubo nimi ei pruugi igale eestlasele tuttav olla, küll aga on enamus meist kuulnud kaubamärgist Comme des Garçons või näinud punase kõõritavate silmadega südamekesega Converse ketse ja madruse stiilis särke. Endalegi üllatuseks pean tõdema, et sain alles hiljuti teada, et nimetatud firma juured ulatuvad aastasse 1969 ja Jaapani moekunstnik Rei Kawakubo tähistab oktoobris 75. sünnipäeva.

Näitusest aga. MET ehk Metropolitan Museum of Art pole sugugi mu lemmik muuseum NYC-s. Ei tahaks kedagi solvata, aga tegu on ikka sellise lihtrahva kohaga, kuhu kuhjatud kõikide ajastute kõikvõimalikud teosed ja taoline üleküllus paneb pea suhteliselt kiiresti valutama. Küll on seal Picassot, küll vaaraosid, küll keisrite kulda ja karda, küll Andy Warholi. Moodsa kunsti armastajana ja armastajatele soovitan pigem minna Whitneysse – kus suured valged seinad lasevad teostel hingata ja silmal puhata. Samas on MET leidnud kavala nipi, kuidas moodsaid inimesi MOMA-st ja Whitneyst enda juurde meelitada, korraldades vingeid moekunsti näitusi. Vinge all pean silmas seda, et tegu on justkui muuseumiga omaette. Astudes näitusesaali on ekspositsiooni arhitektuuriline lahendus ja lopsakus võrreldav millegi suursuguse ja iseseisvaga ning see, et allkorrusel kilkab klassiekskursioon, instagrammides alastuses seisvaid Kreeka-Rooma kivikujusid, läheb sootuks meelest ära.

Lisaks klaarile, modernsele, mitmetasandilisele väljapanekule, on Rei Kawakubo retrospektiiv lummav selle poolest, et teoseid saab kaeda just nende samade aksessuaaride ja soengutega, millega neid moelavadel omal ajal esitleti. Mitte miski pole jäetud juhuse hooleks, kõik on paigas ja karge valgus lausa kutsub pildistama. Nii jäädvustasingi fotoaparaadi mälukaardile pea et kogu näituse ja kutsun teid endaga kaasa ühele moekale digitaalsele jalutuskäigule.

Näitus „Rei Kawakubo / Comme des Garçons: Art of the In-Between” jääb New Yorki Metropolitani kunstimuuseumis avatuks 4. septembrini.

Galerii

Sarnased artiklid

Kommentaarid