Foto: Kaader filmist "Kahe koloniaalvõimu all".

Kumu filmihooaeg algab inspireeriva loodusfilmiga

Kui põllumajandusega tegelev mõis läheb pankrotti, antakse väljakurnatud maa tagasi loodusele. Kneppi eksperiment – nii on hakatud Inglismaal nimetama seda esimest nõnda mastaapset katset taastada intensiivse põllumajanduse tõttu kahjustatud ökosüsteem.

Briti dokumentalisti David Alleni film „Ürglooduse taastamine”, mis avab 4. septembril Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja uue hooaja, näitab, kuidas sellest sai tõeline edulugu. Inspireeriv linateos tõstab esile 1400 hektari suuruse ajaloolise mõisa omanike julguse teha oma elus kannapööre – tänu sellele ei rõõmustata rohkem kui 20 aastat hiljem mitte ainult oma valduse bioloogilise mitmekesisuse üle, vaid see toodab ka… kasumit. Kolmapäeval, 4. septembril kell 18 Kumu auditooriumis algava seansi juhatab sisse ökoloog Aveliina Helm.

Kokku jõuab Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja sügishooajal tasuta ekraanile kümme linateost. 

Nende seas on Taani dokumentalistide Mira Jargil ja Christian Sønderby Jepsen film „Munk”, milles Taani teadlane Jan Erik Hansen jätab oma perekonna ja karjääri, sõidab Sri Lankasse ja hakkab seal budistlikuks erakmungaks. Samuti dokumentaal inuit Aaju Peterist, kes võitleb oma rahva keele ja identiteedi säilitamise eest. „Kahe koloniaalvõimu all” on Taani dokumentalisti Lin Alluna auhinnatud film temast ja sellest sügavast kultuurilisest traumast, mille on kolonialism inuittidele jätnud. Soomlanna Maija Hirvoneni filmis „Neurotüübid” esitab autismispektri häirega tüdruk väljakutse kivinenud normidele, lootes muuta ühiskonna valearusaama autismist. Mitu korda Eestiski esinenud punkansamblit Gogol Bordello ja selle karismaatilist liidrit, Ukrainast pärit Eugene Hützi protreteerivad oma filmis „Minu vere karje. Gogol Bordello lugu” USA dokumentalistid Nate Pommer ja Eric Weinrib.

Portaili lugejatele võiks kindlasti huvi pakkuda ka 1960.‒1970. aastate moeikooni ja ansambli Rolling Stones mitteametliku liikme Anita Pallenbergi seniavaldamata mälestuste põhjal USA dokumentalistide Alexis Bloom ja Svetlana Zill kokku pannud kirglik ajastuportree „Ereda leegiga. Anita Pallenbergi lugu”.

Sügishooaeg lõpeb 6. novembril, kui ekraanile jõuab Norra režissööri Silje Evensmo Jacobseni film „Metsik perekond” – Norra perekond elab autonoomset elu looduse keskel, kuni traagiline sündmus selle idülli purustab ja sunnib kohanema moodsa ühiskonnaga. Film võitis mainekal Sundance´i festivalil dokumentaalfilmide rahvusvahelise konkursi.

Sissepääs kõigile Kumu dokumentaalfilmide sarja seanssidele on prii. Vaata kogu ajakava kumu.poff.ee. 

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Kaader filmist "Casablanca".

Tartuff kuulutas välja tänavused vabaõhufilmid

Kus siis veel kui mitte Tartuffil saab näha midagi nii eksootilist nagu Filipiinide filmikunst. Just sellest kaugest riigist pärit draama „Sunshine” toob suurele vabaõhuekraanile PÖFFi armastusfilmide festival, mis avatakse 4. augustil Tartu Raekoja platsil. 

Berliini filmifestivalil parima noortefilmi Kristallkaru võitnud linateos jutustab teismelisest iluvõimlejast, kes avastab enne olümpiamängude katsevõistlust, et on rase – riigis, kus abordid on keelatud. „Pole võimalik vaikida, kui sa kuuled kõiki neid hirmsaid lugusid,” on öelnud režissöör Antoinette Jadaone ise oma filmi kohta, mis põhineb intervjuudel rasedaks jäänud või selleks tehtud filipiini teismelistega, keda ei toeta sellises olukorras isegi nende oma vanemad, rääkimata seadusest. „„Sunshine” ei jäta kedagi ükskõikseks,” kirjutab Tartuffi programmijuht Edvinas Pukšta filmi saateks.

Kokku tuleb festivali ajaks Tartusse kerkivas Eesti suurimas vabaõhukinos tasuta näitamisele 12 filmi. Nende seas film, mis küsib, kuidas armastavad ja mida kardavad noored inimesed ühes maailma suurimas linnas Soulis, kus on üle 10 miljoni elaniku? Vastuse annab oma romantilises komöödias „Armastus suurlinnas” Lõuna-Korea režissöör E.oni. Tema film esilinastus eelmise aasta lõpus Toronto filmifestivalil ja kogus Lõuna-Koreas ligemale miljon vaatajat.

Ühe pealtnäha ideaalse suhte mürgiseks muutumise anatoomiat käsitlevad oma romantilises komöödias Armastan sind igavesti” USA režissöörid Cazzie David ja Elisa Kalani. „Värske ja stambivaba,” on iseloomustanud seda maailma filmitööstuse juhtivaid väljaandeid Variety. 

Spordisõpru võiks rõõmustada Horvaatia režissööride Danilo Šerbedžija ja Ljubo Zdjelarevići film „Midagi enamat kui mina”, mis jutustab korvpallilegend Dražen Petrovićist, kelle pühendumine korvpallile oli nii suur, et sellest sai ühtaegu nii tema suurim armastus kui needus. Muide, oma elu viimase mängu mängis üheks Euroopa kõigi aegade andekaimaks korvpalluriks peetud mees 1993. aastal Eesti koondise vastu. 

Juba varem välja kuulutatud filmidest jõuavad Raekoja platsi vabaõhuekraanile Richard Linklateri „Uus laine”, mis ühtlasi avab festivali, ning armastusfilmide klassikat esindavad Charles Chaplini „Kullapalavik”, Michael Curtize „Casablanca”, Jacques Demy´ „Cherbourg´i vihmavarjud”, Claude Lelouchi „Mees ja naine”, David Lynchi „Loomu poolest metsikud”, Richard Linklateri „Enne päikesetõusu” ja Baz Luhrmanni „Romeo ja Julia”. 

Dokumentaal- ja lastefilmide programm linastub Tartu Elektriteatris.

Juba 20. korda toimuv Baltikumi suurim vabaõhufilmifestival Tartuff leiab aset 4.–9. augustini. Traditsiooniliselt on kõik seansid vaatajatele tasuta.

Vaata Tartuffi filmide kohta lisa tartuff.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: American Apparel

Tumeda varjundiga dokumentaal American Apparelist nüüd Netflixis

Kui moemaailma varjupooled ja kultuslikud brändilood sind kõnetavad, tasub Netflixist ette võtta uus dokumentaalfilm „Trainwreck: The Cult of American Apparel“.

Film viib vaataja tagasi 2000ndate algusesse, kui värvikas ja vastuoluline American Apparel tõusis üheks Ameerika edukaimaiks moebrändiks. Tuntud oma eetilise tootmise, minimalistlike rõivaste, kuid ka seksuaalse alatooniga reklaamide poolest, võlus bränd paljusid – eriti indie sleaze ajastu fänne.

Ent edu varjus toimus midagi hoopis teistsugust. Dokumentaal heidab pilgu karismaatilise, kuid vastuolulise tegevjuhi Dov Charney juhtimisstiilile, süüdistustele seksuaalses ahistamises ja ettevõtte järkjärgulisele lagunemisele. 

Vaata kultusliku moebrändi tõeline pale üle Netflixist!

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid