Kuldnõela pälvis ehtegeenius Tanel Veenre, Hõbenõela karge Eve Hanson

Kuldnõela pälvis ehtegeenius Tanel Veenre, Hõbenõela karge Eve Hanson

Foto: Erlend Štaub

Eilne Tallinn Fashion Weeki avapäev sai särava punkti suurejoonelise Kuldnõela galaga, mille käigus anti üle tänavused Kuldnõela ja Hõbenõela auhinnad. Loomingulist järjepidevust, kvaliteeti ja ilu silmas pidava Kuldnõela pälvis ehtegeenius ja unelmatelooja Tanel Veenre, särava panuse eest meie moeellu pärjati Hõbenõelaga silmapaistvalt karge ja selge disainikäekirjaga Eve Hanson.

Aasta moesündmus Tallinn Fashion Week sai alguse eile õhtul, mil Kultuurikatlas algas neli päeva kestev moepidu ning kus Kuldnõela gala raames anti üle tänavused Kuldnõela ja Hõbenõela auhinnad. Kuldnõela auhinna võitis Tanel Veenre, kes rahva seas tuntud ja armastatud ehtedisainerina pälvis lisaks ka publiku lemmiku tiitli. Taneli harukordne anne leida oma isiklikust võlumaailmast üha uusi, igaüht puudutavaid detaile ja salapäraseid olendeid sai Kuldnõela kollektsiooni luues uue mõõtme. Lisaks Venuse nimelisele ehtekollektsioonile näitas autor esmakordselt moelaval ka sarnastest motiividest inspireeritud rõivad, mille lihtsatel vormidel said keeruliselt komponeeritud mustri- ja värvimängud täie jõuga esile tõusta.

Žüriiliige Urmas Väljaots räägib Tanel Veenre loomingust: „Tanel Veenret on õnnistatud ainukordse multitalendi andega. Murdnud esile fotograafina, tõestades SuperNooval end pulbitseva moemaagina, ajakirjanikuna kütkestanud oma sõnaseadmiskunstiga, hoolitsenud Kunstiakadeemias järelkasvu eest ning paisunud meie ehtekunsti titaaniks. Tema looming pole jäänud galeriiseinu kaunistama, oodates suure karakteriga erakordseid daame, vaid osanud malbelt leida tee iga Eesti naise südamesse ning loonud meie meelele sobivaima ehtevormi. Veenre legendaarsetel kõrvamarjadel on väge rõõmustada sadu kandjaid ning tuhandeid kõrvapaare. Muinasjutuliselt meeldiv, käegakatsutavalt lähedane.“

Tänavuse Hõbenõela auhinna, millega tunnustatakse viimase aasta säravaimat panust meie moeellu, võitis varem kahe Kuldnõela vääriliseks osutunud Eve Hanson. Tema sõnutsi inspireerib teda ilu mistahes avaldumisvormis: inimestes, kohtades ja asjades. Filigraansuseni lihvitud põhjamaise minimalistliku esteetikaga, kuid detailides ülipõneva disainikeele arengut on moehuvilistel olnud võimalik jälgida juba aastaid, ent just nüüd on Eve Hansoni looming saavutanud taas uue taseme.

Žüriiliige Kristina Herodes kommenteerib Eve Hansoni Hõbenõela võitu järgnevalt: „Eve Hanson kuulub Eesti kõige isikupärasemate minimalistide hulka. Tal on äratuntav oma esteetika ja puhas joon, millele ta ei karda lisada ka ootamatusi ning üllatavaid kannapöördeid. Pole juhus, et nii originaalset talenti on varasema loomingu eest pärjatud lausa kahe Kuldnõelaga. Samuti on moelooja teinud säravaid tegusid eri moemärkide taga, ise seejuures nähtamatuks jäädes. Hiljuti käivitatud omanimeline autorikollektsioon kuulub täiuslikult värskete moesähvatuste valdkonda, mille tunnustamiseks Hõbenõela auhind loodud ongi. Midagi uut moes, mis raputab eksperimenteeriva vormi ja kaasaegse avarusega, kuid millest kumab siiski selgelt välja võimeka moetalendi aastatepikkune kogemus ja põhjalikkus.“

Kuldnõela žürii koosseisus olid tänavu Kristi Pärn-Valdoja (ajakirja Säde peatoimetaja), Kristina Herodes (Postimehe moeajakirjanik), Urmas Väljaots (moeajakirjanik), Britta Ratas (Kaubamaja turundusdirektor, lapsehoolduspuhkusel), Filippo Caroti (moefotograaf), Krista Kodres (Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse professor) ja Aljona Eesmaa (Portail.ee asutaja ja peatoimetaja).

Vaata võitjate kollektsioone allolevast galeriist!

Galerii

Sarnased artiklid

Kommentaarid