Kuidas vannitoa sisustamise väljakutsest võitjana väljuda?

Kõik kodusisustajad teavad, et vannitoa kujundamine vajab ehk rohkem mõtlemist kui ükski teine tuba teie kodus. Tüüpiline vannituba on väike, mis eeldab ääretult nutikat ruumikasutust. Kuidas vannitoa sisustamise väljakutsest võitjana väljuda? Sellest kohe räägimegi.

Planeering

Kindlasti on oluline roll ruumi proportsioonidel, kuna sama pindalaga, kuid erineva seinakõrgusega ruum võimaldab paigutada asju täiesti erinevalt. Kõige paremini töötab pikliku kujundusega vannituba, kus ühte toaotsa saab paigutada vanni, teise tualettpoti ja kraanikausi. Tihtipeale ei saa aga ruumiga niimoodi priisata ning tuleb teha valik – kas vann või dušš. Juhul, kui vannituba on mõõtmetelt väike, tasub teha valik sõltuvalt pere vajadustest ühe või teise kasuks. Suur osa inimesi käib duši all pea iga päev, kuid vannis käiakse harvemini. 

Lastega pered see-eest eelistavad pigem vanni. Sinna saab kombineerida ka duši, mis võimaldab kitsas vannitoas ruumi kokku hoida ja vannirõõme nautida. Segisti tasub võimalusel panna vanni keskele, et vältida olukorda, kus üks laps peab istuma vastu kraani. Sellise lahendusega saab mitu last korraga mugavalt vannis istuda.

Enamasti paigutatakse vannituppa ka pesumasin. Üldjuhul ei sobi see sinna kuigi hästi, sest vähese ruumi tõttu on kõik niigi üksteise otsas hunnikus. Et luua terviklikum üldmulje, tasub tekitada tööpind, mille peal on valamu ja all pesumasin. 

Stiil

Vannitoa sisustamist tuleks muidugi alustada stiilivalikust. Enamasti tehakse otsus traditsiooniliste ja kaasaegsete stiilide vahel. Stiili valikul tasub lähtuda nii hoone enda stiilist kui ka kodus olevast õhustikust. Stiil tasub siduda maja arhitektuuriga, et tuppa sisenedes ei tekiks tunnet, nagu oleksid saabunud teise maailma. 

Traditsiooniliste vannitubade puhul on armastatuimaks elemendiks klassikalise või ajastuomase väljanägemisega vannid, kapid ja valamu. Samuti erksad toonid, mustrid ja ümarad ääred. Kaasaegsed vannitoad on välimuselt pigem nurgelised, kuid iseloomult puhast tooni. Lisaks on modernsele stiilile iseloomulik avarus, minimalism, funktsionaalsus ja keskkonnasõbralikkus. Kaasaegsetes vannitubades ei kasutata enam rohkelt lisadetaile. Värvitoonidest on eelistatuimad türkiissinine, roheline, pruun ja valge. Materjalidest kasutatakse palju klaasi või puitu. 

Kaup24 veebipoest leiate kvaliteetse vannitoamööbli parima hinnaga – olenemata soovitud stiilist!

Seina- ja põrandakatted

Vannitoa seinakattena kasutatakse enamasti plaate, kuna neid on lihtne puhastada. Lisaks on vannituba ruum, mida kasutab palju inimesi, mistõttu tasub eelistada materjale, mida on võimalikult kerge puhastada. Pinnad võiksid olla siledad ja käepidemed lihtsad. Vahedesse ja nikerdustesse kipub kogunema palju tolmu, mistõttu tekib kiiresti vajadus koristada. Plaaditud seinad saab puhtaks niiske lapiga, vajadusel tuleb kasutada kemikaale, et katlakivi eemaldada. Värvitud pinda võivad aga kahjustada erinevad kemikaalid, seega on selle puhastamine keerulisem. 

Lisaks seintele tasub hoolega mõelda  põrandakattele. Põranda koristamine määrab selle, kui kaua kulub aega kogu ruumi koristamisele. Kõige lihtsamini puhastatav põrand on sile ja ilma vahedeta. Pisikesi ja rohkete vuukidega põrandaplaate võib koristama jäädagi. Tähelepanelik tasub olla ka vuukidega, sest valged vuugid määrduvad kiiremini ja nende puhastamiseks läheb vaja spetsiaalset kodukeemiat. 

Kui meeldib puit, tasub eelistada põrandaplaate, mis näevad välja nagu puit. Valgetele plaatidele on hea valida kontrastiks näiteks helehallid vuugid. 

Valgustus 

Valgustus moodustab suure osa ruumi miljööst, mistõttu on väga lihtne kehva valgusega kena ruumi rikkuda. Ka valgustusele peab vannitoa kujundamisel üsna varakult mõtlema. Vannitoa puhul oleneb valgustus ruumi kasutamisest – kui seda kasutatakse ainult hammaste pesemiseks, ei ole vaja mitut valgusrežiimi. 

Paindlik vannitoavalgustuse süsteem tagab aga ruumi piisavalt valgustugevuse näiteks jumestuse tegemiseks. See tähendab, et peegli juurde tasub valida varjudeta valgus. Juhul, kui ruumis on vann, tasub mõelda romantilisemale valgustusele. Seda saab saavutada kas reguleeritava tugevusastmetega või reflekteeruvate valgustite abil. Seda aitavad saavutada ka erinevad valgusnišid ja -karniisid. 

Valgustite valikul tasub kindlasti tähele panna ka seda, et veega vahetult kokku puutuvad valgustid peaksid olema ohutud ja niiskuskindlad. Niiskuskindlust tähistatakse valgustitel lühendiga IP – mida suurem number, seda parem. Selleks sobivad madalapingelised halogeenlampidega valgustid. Eelistada tasuks soojemat valgustooni. Aktsendina sobivad ka LED-valgustid. 

Ning lõpetuseks – mööbel

Vannituba ehitades ja sisustades on muu hulgas mööblivalik olulisel kohal. Tasub mõelda erinevatele panipaikadele, sest vannitoas, mida kasutab palju inimesi, on ka palju asju. Lastega peredes tasub vaadata, et hoiupaigad oleksid sellisel kõrgusel, kuhu ka lapsed ulatuvad. See võimaldab lastel ise oma asjad kätte saada. Samas, kõrgemal asuvatesse panipaikadesse tasub panna asjad, mida lapsed ei pea kohe kindlasti kätte saama, näiteks kodukeemia, meigitooted ja raseerimisterad. 

Muide, vannitoas soovitatakse kasutada seinale kinnitatud kappe ja hoida põrandal võimalikult vähe esemeid. Miks? Sest nii on koristamine lihtsam. Lisaks tuleb vaadata, et mööbli ümbert oleks lihtne põrandat koristada. 

Valige endale sobiv vannitoamööbel siit!

*Artikkel on valminud koostöös Kaup24.ee e-poega.

Sarnased artiklid

Kommentaarid