Linane, flanell või krepp ehk kuidas valida voodipesu

Kvaliteetne ja mugav voodipesu on oluline, sest reeglina veedame voodis vähemalt kolmandiku ööpäevast. Praeguses „erilises” olukorras kindlasti rohkemgi. Seega, miks mitte teha see olemine endale võimalikult mugavaks? Järgnevalt jagame paari nippi, mille abil endale sobiv voodipesu välja valida. 

Suurused

Voodipesu valik algab esmalt madratsi, teki ja patjade suuruste väljaselgitamisest. Kuigi on olemas standardsuurused, siis leidub ka vähem levinud mõõtudes tekke ja patju, mis raskendavad sobiva voodipesu leidmist. Hästi istuv voodipesu mängib mugavuse juures olulist rolli – liiga väike tekk tekikoti sees või liiga väikesesse padjapüüri pressitud padi ei paku kuigi mõnusat elamust.

Materjal

Voodipesu mugavus sõltub peamiselt materjalist. Jah, me saame eristada rohkem ja vähem kvaliteetseid materjale, kuid lõpliku valiku tegemisel mängib rolli iga inimese individuaalne maitse. Näiteks võib mõne jaoks tunduda ülimalt mõnus siidise voodipesu vahel magada, samas teise jaoks tekitab see materjal keha vastas ebameeldiva tunde. 

Puuvillane voodipesu 

Puuvillane voodipesukomplekt on hõlpsasti hooldatav ja vastupidav ning talub kuivatamist ka kõrgetel temperatuuridel. Kanga välimus sõltub sellest, kui tihedalt on niidid kootud ja milline on niidi kvaliteet. Positiivne on kindlasti see, et puuvillakiud lasevad õhku läbi, tasakaalustavad temperatuuri ja takistavad ülekuumenemist. Lisaks on puuvillakangad reeglina pehmed ja vastupidavad ning ei rebene kergesti. Puudusena võib välja tuua vaid kortsumise. Puuvillastest materjalidest on kõige enam levinud perkal ja satään. 

Perkal on tuntud kerguse poolest. See materjal sobib kõige paremini neile, kes soovivad voodipesu, mis on mõnus igal aastaajal – soojematel kuudel on materjal värske ja jahe ning talvel hoiab temperatuuri. 

Satään on pehme ja sile kangas, väljanägemiselt luksuslik. Seda on kootud kui siidi ning seetõttu jätab see läikiva ja siidise mulje. Satään on pisut raskem kui perkal, mistõttu sobib see hästi külmadeks talvekuudeks või neile, kellele meeldib jahedas magada. 

Linane, flanell ja krepp

Linane materjal on praktiline seetõttu, et hülgab mustust, imab hästi niiskust ning juhib kehalt eemale liigset soojust, mistõttu on linaste voodipesude vahel mõnusalt jahe magada. Linane kangas ei muutu topiliseks, kuid olgu lisatud, et esialgse ilme säilitab see siiski vaid õigel hooldamisel. 

Flanell kootakse sarnaselt puuvillaga, ent seejärel töödeldakse saadud kangast spetsiaalses masinas, mille tulemusel saadakse tunduvalt pehmem ja kohevam lõpptulemus. 

Krepp-puuvilla on äärmiselt lihtne hooldada, sest kangale omane struktuur taastub peale pesu ning seda pole vaja triikida. Krepp sobib eriti jaheda pealispinna tõttu kõige paremini suviseks kasutamiseks, ent loomulikult võib seda aastaringselt kasutada.

Värvid

Enne voodipesu värvikombinatsiooni valimist tasuks mõelda magamistoa üldise väljanägemise peale ja valida värvid, mis sobivad interjööriga. Muide, kas teadsite, et värvidel on võime mõjutada une kvaliteeti? Mahedad ja neutraalsed värvid aitavad kiiremini unne vajuda, samas liiga heledate või kunstlikes toonides voodiriiete vahel võib olla raskem uinuda. Neutraalseid värve on lihtsam omavahel sobitada, mistõttu saab kasutada korraga mitme voodipesukomplekti elemente. 

Hooldus

On igati soovituslik enne esimest kasutuskorda voodipesu läbi pesta. Kõiki kangaid, nii rõivaste, kodutekstiili kui ka voodipesu tootmiseks, töödeldakse spetsiaalsete vahenditega, mis tagavad kaubandusliku välimuse. Selleks, et taastada tekstiilitoodete ohutu nahasõbralikkus ja hingavus, tasub need enne kasutamist läbi pesta.

Isiklik maitse

Ning lõpetuseks – enne teiste soovituste kuulda võtmist mõtle hetkeks enda soovidele. Magamine ja uni on igaühe jaoks isiklik teema, mistõttu tasuks enne teiste nõuannete kuulamist ka endaga nõu pidada.

Seega, proovi hoopis leida vastus järgnevatele küsimustele:

  • Kas armastad magada soojas või külmas?
  • Kas elad soojas või külmas kliimas? 
  • Kui palju oled nõus voodipesusse investeerima?
  • Milline voodipesu tundub just sinu jaoks magamistoas kutsuv?

Ning alles siis tee valik. 

*Artikkel on valminud koostöös Hansapost e-poega.

Kommentaarid