Foto: Roxanne Lowit

KOHUSTUSLIK VAATAMINE: „Roxanne Lowit Magic Moments”

Avastasime Netflixist veel ühe väärt moedokumentaali – Yvonne Sciò 2016. aastal (meilgi MoeKunstiKino raames) linastunud ja Roxanne Lowitist rääkiva dokumentaali „Roxanne Lowit Magic Moments”. 

Kellele Roxanne’i nimi ehk võõras tundub, siis paljud peavad just teda behind the scenes fotograafia algatajaks. Nimelt enne teda ei lastud ühtegi fotograafi lava taha jäädvustama seda kaost, mis seal moeetenduste ajal valitseb, kuid 80ndatel see muutus ja Roxanne’i tuntus kasvas väga kiiresti. 

Lisaks sellele, kuidas Roxanne’i karjäär alguse sai, saab filmis kuulda ka tema sõprusest Yves Saint Laurentiga, tema koostööst moeajakirjadega Vogue ja Vanity Fair ning Studio 54 kuldaegadest, mida kõike oli alati saatmas tema analoogkaamera. Oma meenutusi toonasest moemaailmast – moemaailmast enne internetti, Facebooki ja Instagrami – jagavad nii Pat Cleveland kui Giorgio Armani, samuti saavad sõna Giambattista Valli, Julian Schnabel, David LaChapelle, Jeremy Scott, Heidi Klum, Fran Drescher jpt.

Alati musta kandva Roxanne’i on teinud eriliseks see, et tal on kombeks tabada pidudel neid hetki, mida keegi teine ei märka, neid kelmikaid või isegi piiripealseid skandaalseid hetki, mis kord lõpetasid kõmuajakirjades, hiljem aga kaunistasid mitmeid tema raamatuid. Muidugi jagab Roxanne dokumentaalis mõtteid sellestki, kuhu moefotograafia täna jõudnud on, ning kuigi ta igast aspektist kindlasti vaimustuses ei ole – näiteks selfide tegemisest –, siis jätkab endiselt oma moefotograafi teekonda ja austajaid on tal täna rohkem kui kunagi varem.

Soovitame tungivalt seda dokumentaali vaadata!

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Disney+

VAATA sarja “Becoming Karl Lagerfeld” treilerit!

8. märtsil sai moe- ja filmimaailm teada, et Saksa näitleja Daniel Brühl võtab enda kanda ikoonilise loovjuhi rolli kuueosalises sarjas “Becoming Karl Lagerfeld”. Täna on meil teile ette näidata ka sarja esimene treiler.

Kes aga on Daniel Brühl? Pärast oma läbimurderolli Saksamaa tragikomöödias “Head aega, Lenin!” aastal 2003 mängis Brühl snaiprit, kes sai rahvakangelaseks natside poolt okupeeritud Pariisis filmis “Vääritud tõprad”, hiljem sai ta mitmeid nominatsioone oma näitlejatöö eest F1 legendist Niki Laudast rääkivas filmis “Rush”. Samuti on ta teinud mitu osa Marveli universumi filmides.

Kui rääkida sarjast endast, siis tänaseks on teada nii palju, et selle võtted toimusid möödunud aastal Prantsusmaal, Monacos ja Itaalias ning selle režissööritööd jagasid Jérôme Salle ja Audrey Estrougo. Isaure Pisani-Ferry stsenaariumit aitas aga vormida Raphaëlle Bacqué, raamatu “Kaiser Karl: The Life of Karl Lagerfeld” autor. Sarja loojad lubavad, et vaatemäng tuleb suurejooneline –  hõlmates peenelt taasloodud kortereid, moeetenduste toimumispaiku ja ikoonilisi moemaju ja loovjuhte. Samuti 3000 kostüümi, mille on loonud Pascaline Chavanne. 

Sari, mis täis moemaailma suurnimesid, metsikuid pidusid ja eepilist moodi, linastub 7. juunil Disney+ ja Hulu platvormidel.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Noma

Toidufilmide festival teeb kummarduse legendaarsele tipprestoranile Noma

Aprillis toimuv Toidufilmide festival kutsub huvilised gurmeerännakutele Gröönimaa äärealale, Hispaania tuntud veinipiirkonda, Kanada uudsesse vetikafarmi, Itaalia vanglasse ja mujale. Avafilmiga tehakse kummardus Michelini tärnidega pärjatud legendaarsele Taani restoranile Noma, mis senisel kujul peagi oma uksed suleb.

„Noma ja selle rajajad René Redzepi ning Claus Meyer on põhjamaise köögi uuel tulemisel olnud hindamatud teerajajad ning seoses restorani senisel kujul peatse sulgemisega teeme Toidufilmide festivali avaseansiga kummarduse nende mitmekümneaastasele tegutsemisele ja panusele,“ kommenteerib festivali kaasasutaja Taivi Koitla avafilmi korduvalt maailma parima restorani tiitli võitnud Kopenhaagenis asuvast restoranist Noma.

Kokku linastub Toidufilmide festivali raames seitse toidumaailma inspireerivaid lugusid kajastavat dokumentaali, mis pakuvad vaatamiselamusi nii valdkonna ekspertidele kui ka lihtsalt toiduarmastajatele. “Muu hulgas saab kaasa elada tõeliselt erilise tipprestorani Koks kolimisele Gröönimaale filmis “Restoran maailma äärel”, vaadata maailma esimese vanglas asuva restorani InGalera köögipoolt filmis “Tere tulemast vanglasse” ning minna rännakule läbi Ukraina nende rahvusroa boršisupi autentse retsepti otsinguil filmis “Borš. Salajane koostisosa”,” lisab festivali kaasasutaja Helen Saluveer.

Toidufilmide festival on Põhja- ja Baltimaades ainulaadne filmifestival, mille edukas debüüt toimus 2019. aasta kevadel. Kvaliteetsed ja uued dokumentaalfilmid toovad kinopublikuni nii kulinaarsete geeniuste tegemised, tipprestoranide lood, valdkonna innovatsiooni, ausad toorained, kestlikkuse olulisuse, inspireerivad tegijad ja tegemised ning ka kitsaskohad ja raskused. Festival viib kinopubliku rännakule paikadesse, tipprestoranide tagaruumidesse ja inspireerivate inimeste hingesoppidesse, kuhu muul viisil ei olekski võimalik pääseda. Festivali missiooniks on inspireerida, innustada, teadvustada ning toetada oma tegevusega nii valdkonnapõhist dokumentalistikat kui ka kohalikke tegijaid ja toidukultuuri laiemalt.

Toidufilmide festival toimub 10.-14. aprillini kinos Sõprus, eriseanss leiab aset ka Tartu Elektriteatris. Kõik filmid linastuvad ingliskeelsete subtiitritega. Filmikava on leitav veebilehel www.toidufilmidefestival.ee, piletid on müügil kinode kassas ja veebilehel.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid