Jazzkaare stuudiokontsertide projektijuhi August Skjoldby sõnul ootavad ees neli kontserti ülivõimsate ja andekate artistidega heliliselt parimas keskkonnas. “Kuulata kontserti paari meetri kauguselt ruumis, mis on muusikute jaoks kui teine kodu ning kus toimub hittide ja albumite ajalukku kirjutamine, on kindlasti elamus, mis mõjub eriliselt nii kuulajale kui ka artistile,” ütleb Skjoldby.
Stuudiokontserdid alustavad 25. aprillil äsjavalminud Backstage Recordsi stuudios Tallinnas, kus uut loomingut esitleb Alonette koos Erki Pärnojaga. Alonette on andeka laulukirjutaja ja Eesti Jazziauhindade Noore Jazzitalendi laureaadi Anett Tamme alias, kelle jaanuaris avaldatud debüütsinglilt „Twist of Fate“ võib leida autori sümpaatiat 70ndate rokkmuusika ning americana vastu. Kirkale vokaalile lisavad stuudiokontserdil värvi Erki Pärnoja karged kitarriseaded.
Tartu laululava raadiomaja ruumides tegutsevas Clockwork stuudios saab 25. aprillil kuulata mängulist prantsuse duot NoSax NoClar. Muusikaprodutsent ja multiinstrumentalist Julian Stella ning saksofonivirtuoos Bastien Weeger esitlevad oma värsket keldi ja berberi muusikast inspireeritud stuudioalbumit „No Dåhïss“, mis näitab, kui kaunilt ja vaimukalt võivad saksofon ja klarnet kokku kõlada.
Laupäeval, 27. aprillil jõuavad stuudiokontserdid tagasi Tallinnasse, suurepäraste akustiliste tingimustega kaasaegsesse muusikastuudiosse Studio89. Publiku ette astub pianist ja helilooja Kirke Karja, kes tegutseb rahvusvahelises trios Karja/Renard/Wandinger ja on kirjutanud muusikat nii kammeransamblitele kui ka orkestritele. Jazzkaare stuudiokontserdil esitleb Karja oma värsket kava, mille esmaesitlus toimub 9. aprillil Helsingis.
Telliskivi Loomelinnaku südames, hubases Selektor Studios saab pühapäeva, 28. aprilli pärastlõuna veeta Eesti soul-muusika kroonijuveeli Rita Ray muusika seltsis.
35. Tallinna Rahvusvaheline Festival Jazzkaar toimub 21.–28. aprillini. Festival Jazzkaar toimub inspireerivas Telliskivi Loomelinnakus, festivali kontserdid jõuavad lisaks ka Tartu, Pärnu, Viljandi ja Türi publikuni. Tutvu festivali kava ja artistidega kodulehel.
“”Tüdruk trammis” on kindlasti üks mu lemmikuid kogu albumilt – see on mõnus, suvine ja helge,” räägib INGER. Video võtted said alguse varavalges Balti jaamas. “Olime platsis juba kell 5:45 ja jagasime oma muusikat esimestele trammisõitjatele. Inimesed olid üllatavalt vastuvõtlikud – mõni filmis isegi salaja kõrvalt meie tegemisi.”
Inspiratsioon loole sündiski just nimelt ühest trammisõidust – kuigi INGER tunnistas oma albumi esitlusel, et ta polnud trammiga sõitnud juba ammu. Nüüdseks on see lubatud suvine sõit tehtud ning ka visuaalselt jäädvustatud.
Video tõi ekraanile loovtiim Chairmen Productioni eestvedamisel – režissöörideks Kaur Kulver ja Martin Pikk.
Laul ise sündis koostöös Markus Palo, Claus Heinrich Riismaa ja Harmo-Ron Kallastega. Produtsendiks oli Markus Palo, loo miksis Steven Ilves ja masterdas Sander Sadam.
“Finiśage” sündis vajadusest tekitada Eesti moemaastikule platvorm, kus autorimoe ideed ja teostus saavad mööndusteta avalduda. Kui ERKI Moeshow annab ruumi tudengite katsetustele ja Tallinna moenädal keskendub pigem kommertsbrändide turunduslikele eesmärkidele, siis kontseptuaalselt süvitsi minevaid lavastuslikke esitlusi näeb Eestis vähe.
Seda tühimikku asuvad oma hübriidetendusega täitma viis värskelt diplomeeritud moekunstnikku – Ron Verlin, Maria Roosiaas, Jaagup Kaiv, Kristiina Tali ja Hanna Tiina Pekk. Lavale jõuavad kunstilise väärtusega seisukohavõtud – teosed, mis kõnetavad nii oma ideede kui vormiga. Näeme, kuidas rõivas kannab nii mälu, mässu, palvet kui ka piinavalt ausaid küsimusi inimkogemuse kohta. Kunstnikud aitab lavale peaprodutsent Marie Soosaar.
Etenduse pealkirja omanäoline kirjapilt on tuletatud sõnadest finale, finiš ja finissage. Finale on moeetenduse lõppvaatus, mille käigus saab veel viimast korda tähistada ja tunnustada esitletud töid. Sel hetkel toimub justkui kollektsiooni uuestisünd, kus tehtud töö moodustab lõpuks ühtse terviku ning kollektsiooniloome pikk maratonidistants taandub kiirele sprindile. Võidujooksu finišijoonel pärjatakse tublimad medalitega, kuid selle joone ületamine on enamat kui autasu. Finišijoone ületamine on treeningu, visaduse ja rohkete väljakutsete kulminatsioon.
„Roni, Maria, Jaagupi, Kristiina ja Hanna power´is on tunda kuulsa Antwerp Six’i hõngu! Võrdlus kuulsate belglastega pole tehtud kergekäeliselt – grupi olulisus seisnes nende kompromissitus kontseptuaalses keeles ja kollektiivses vaimus, mis viis Belgia moe rahvusvahelisele tasemele. Ka meie kõnealune viisik on hämmastavalt ühtse vereringega ning töötab läbimõeldud narratiividega luues järjepanu kinematograafilisi esitlusi. „Finiśage“ on formaat, mida ootan kannatamatult,“ lausus Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna juhataja Piret Puppart.
Pupparti vaimustust jagab moeekspert ja EKA lektor Ester Kannelmäe. „Viisik tõestab, et noore Eesti moekunsti tase astub ühte sammu maailma nimekate moeülikoolide lõpetajate omaga. Nende looming on viimistletud ja teadlik. Eestis on sõpruskonnad varemgi moepilti kujundanud – eriti 90ndatel ja 2000ndate alguses – oli viimane aeg, et taoline ühtse visiooniga kooslus uuesti esile kerkiks. “Finiśage” on nende professionaalse teekonna esimene avalik samm ja publikul on võimalus olla selle märkimisväärse hetke tunnistajaks,” innustab Kannelmäe.
Etenduse lavastus sünnib koostöös Ene-Liis Semperiga – kunstnikuga, kelle eksperimenteeriv, kompromissitu ja tähenduslikult mitmekihiline looming ning lavatööd on mõjutanud teatripilti kogu Euroopas. Semperi käekirja kaasamine loob moeetenduse, mis on ühtlasi ka dramaturgiline ja ruumikunstiline kogemus.
“Finiśage” toimub 25. augustil Sakala 3 Teatrimajas Tallinnas. Piletid tulevad 25. juulist müüki Fientasse. Etenduse ettevalmistusi ja kunstnike lõpuspurdi kulgemist saab jälgida Instagrami-kontol @moeetendus.