H&M Foundation kutsub üles toetama innovatsiooni, millest tulevikust riideid tehakse

Foto: hm.com

Kujuta ette jakki, mis on valmistatud linaseemnete, suhkruroo või ananasside saagikoristusjääkidest, või pinnases hõlpsasti lagunevat T-särki, mille toormeks on seeneniidistik, või rõivaid, mis mitte ainult ei näe head välja, vaid ka toidavad ja kaitsevad nahka tänu vetikatele, millest need valmistatud on. Need on vaid mõned Global Change Awardi kolmanda aasta võiduideedest.  

Taaskord kutsub mittetulundusfond H&M Foundation publikut appi, et jagada 1 miljoni euro suurune stipendium viie innovaatilise idee vahel, mis kaitsevad planeeti ja muudavad moetööstust. Hääletamine toimub veebiaadressil globalchangeaward.com ja kestab 16. märtsini.

Global Change Award on loodud moetööstuse ringmajandusele üleminekut soodustavate, planeeti ja elamistingimusi kaitsvate varajase faasi innovatsioonide tagant tõukamiseks. Sellel aastal saadeti fondile 2600 ideed 151 riigist. Need esindasid väga erinevaid valdkondi, mille hulgas olid näiteks tarneahelate robootika, nanomaterjalid, bioloogilisest maailmast inspireeritud materjalid ja kantavad seadmed. Enim ideid saabus Indiast, Nigeeriast, USAst, Suurbritanniast, Rootsist, Bangladeshist, Itaaliast, Indoneesiast, Prantsusmaalt ja Pakistanist. 61% osalejatest olid naised.

Hääletamine annab unikaalse võimaluse mõjutada moetööstust ja panustada selle jätkusuutlikumasse tulevikku. Häält saab aadressil globalchangeaward.com anda järgnevatele ideedele:

  • Crop-A-Porter: kestlike materjalide valmistamine saagikoristusjääkidest.
  • Algae Apparel: bioloogiliste kiudude ja nahale kasuliku värvaine valmistamine vetikatest.
  • Smart Stitch: lahustuv niit, mis muudab rõivaste parandamise ja taaskasutamise imelihtsaks.
  • The Regenerator: puuvilla- ja polüesterkiudude eraldamine ja uute tekstiilkiudude valmistamine.
  • Fungi Fashion: rõivad, mis valmistatud seeneniidistikest.

“Ressursside tarbimine ja nendega ümber käimise viis on nii tänase kui tulevaste generatsioonide jaoks elulise tähtsusega. Kõik tööstusharud peavad hetkeolukorrale vastu hakkama, seda ümber mõtestama ja innovatsioonidesse panustama. Loomingulised innovatsioonid on taoliste muudatuste tegemisel võtmerollis ja kasutan võimalust õnnitleda Global Change Awardi võitjaid, kelle käes on võim aidata moestööstusel muutuda, sest nad tegelevad toodete ja ressursside ringlusesse saatmisega, mitte toodetega, millel on vaid üks elu,” tõdeb H&M Foundationi juhatuse liige ja H&M Hennes & Mauritz AB tegevjuht Karl-Johan Persson.

Global Change Awardi viis võitjat valis välja rahvusvaheline ekspertpaneel. „Nutikad kiud, värvide ja kiudude loomine vetikatest, seentest ja saagikoristusjääkidest ning puuvilla- polüestrisegukangaste taaskasutamine – need viis Global Change Awardi võitjaideed on toonud fookusesse ringmajanduse kogu valdkonda muutva potentsiaali. Ootan innuga, kuidas need ideed tulevikus edasi arenevad,” tõdeb ekpsertpaneeli liige India Vogue’i peatoimetaja Bandana Tewari.

Võidutööde tiimid ja hääletustulemused avalikustatakse 20. märtsil Stockholmis toimuval auhinnatseremoonial.

Sarnased artiklid

Kommentaarid