Foto: Vladimir Levin

ERKI Moeshow 2023 finalistid on selgunud

Tänavusele ERKI Moeshow konkursile laekus 22 kavandit nii Eestist kui Soomest. Nende hulgast aitas 14-liikmeline eelžürii välja valida 13 kollektsiooni, mis pääsevad 17. juunil toimuvale moeetendusele.

Konkursile laekunud kavandeid hindas professionaalne 14-liikmeline eelžürii, kuhu kuulusid Eesti moeloojad Sille Randviir, Mari-Ly Kapp, Gita Siimpoeg, Ketlin Bachmann ja Laivi Suurväli, visuaalkunstnik Johann Kööp,  muusik Kitty Florentine, kunstnik Marta Vaarik, filmirežissöör ja laulja Hardi Volmer, teatrikunstnik Kairi Mändla, režissöör Anna Himma, kunstnik Kärt Hammer, kostüümikunstnik ja Antwerpeni Kuningliku Kaunite Kunstide Akadeemia kostüümikujunduse osakonna juht Chris Snik.

Eelžürii valikul pääsevad sel aastal ERKI Moeshow lavale 13 kollektsiooni:

Lisette Sivard “Sad mascots for the broken people”

Joanne-Heleene Sõrmus “Thauma”

Karl Joonas Alamaa “SIX BOATS OF UNEARTHED MEMORIES”

Maria Roosiaas “MULK”

Siim Oja “star01”

Jaagup Kaiv “Miä vaivaga saat, tuud hoolõga hoiat”

Ron Verlin “SOLD MY SOUL FOR A PILE OF SCRAP”

Merily Mikiver “TENDER CONVERSATIONS”

Karl-Christoph Rebane “Empty cans”

Kristiina Tali “OUR MUDDY SOULS WILL LONG FOR THE GLASS MOUNTAINS”

Romet Kaljo “BLACKSHEEP”

Hanna Tiina Pekk “JUST MARRIED”

Susanna Belinda Kõgel “SLOW DOWN”

Sellel aastal oli konkursil tunda tugevat etnohõngu. Eelžürii sõnul olid kollektsioonid  tugevad – palju oli omanäolisust ja eristumist, huvitavaid lõiked ning terviklikkust.

ERKI Moeshow toimub tänavu 17. juunil Noblessneri sadamalinnakus. Esmakordselt on see toimumas kahes asukohas – alustades Põhjala Pruulikoja masinlikus steriiluses liikudes edasi ööklubisse HALL.

Veel sarnaseid artikleid


Pärnu DISAINI päev
Foto: Pärnu DISAINI päeva DISAINIturul on kohal ka moebränd KÄT. | Renee Altrov

Pärnu DISAINI päev tuleb tänavu veelgi suurem

Juba sel nädalavahetusel toimuv Pärnu DISAINI päev 2025 toob kokku disainerid, ettevõtjad ja loovuse usku inimesed, et muuta kogu linn üheks suureks ideede ja inspiratsiooni festivaliks. Sel aastal on fookuses disaini roll tehnoloogia, muusika ja ilu ristumispunktis – kuidas disainib maailm meid, ja kuidas disainime meie oma maailma.

“Disain ei ole pelgalt see, mis näeb ilus välja. See on viis, kuidas me elame mõtleme, töötame ja suhtleme,” sõnab Pärnu DISAINI päev korraldustiimi liige Kati Vaas lisades, et tänavune programm pakub tõelist loovuse maratoni – töötubasid, pop-up’e, vestlusi, disainiturgu ja õhtust DISAINItiksu. “See on päev täis inspiratsiooni – iga nurga taga ootab uus idee, uus inimene ja uus lugu,” lisab korraldusnaiskonna liige Kaydi Tomson.

Sündmus saab hoo sisse laupäeva hommikul, mil algab DISAINItuuriga koos turismiekspert Rainer Aavikuga ning mis viib osalejad põnevale rännakule läbi linna peidetud disainipärlite. Päev jätkub Pärnu Keskuse DISAINIturuga, kus ligi 50 Eesti ja Läti disainerit tutvustavad oma loomingut ning Kai Tarmula juhib inspireerivaid vestlusi disaineritega. Terve päeva jooksul saab osa võtta ka mitmekülgsest DISAINIsatelliitide programmist, kuhu on sel aastal kaasa tulnud 15 ettevõtet üle linna.

Pärast loovusest tulvil päeva saavad kõik huvilised koguneda Wunderbaari DISAINItiksule, kus DJ-puldi võtavad üle disainipäeva sõbrad ja üllatuskülalised. “See on meie tänuõhtu kõigile, kes selle päeva õnnestumisse on suurel hulgal panustanud,” võtab korraldustiimi liige Liisa Ringo kokku.

Pühapäeval viib aga Visit Pärnu DISAINItuur huvilised linnast välja, avastama Pärnumaa disainipärandit ja loovusest pakatavaid kohti, mida vaid vähesed teavad.

Tutvu Pärnu DISAINI päeva programmi ja eelüritustega aadressil parnudisainipaev.ee. 

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Disainer Alice Pärtelpoeg pälvis 2025. aasta Estonian Fashion Festivali peaauhinna. | Riina Varol

Tänasest saavad moekunstnikud kandideerida Estonian Fashion Festivalile

Estonian Fashion Festival (EFF) avas disainerite konkursi järgmise aasta festivalile, mis toimub 10.-12. juunil 2026 Tartus ja Viljandis. Kandideerima on oodatud moedisainerid ja -brändid, kes väärtustavad jätkusuutlikku ja teadlikku moeloomet ning soovivad oma töödega jõuda laiema publikuni.

Järgmise aasta juunis toimuv Estonian Fashion Festival leiab aset juba üheksandat korda ning toob kokku kolm erinäolist etendust – Antoniuse Moeetendus, Mood-Performance-Tants ja OmaMood. Need etendused annavad disaineritele võimaluse näidata moelavadel nii eksperimentaalseid kui igapäevaselt kantavaid kollektsioone kui ka pärandist ja käsitöötraditsioonidest inspireeritud disaine.

EFF ootab kandideerima disainereid, kes kasutavad oma töös kestlikke moepraktikaid nagu näiteks taaskasutus, eetilised tootmisviisid või uuenduslikud materjalilahendused. Festivali juht Key Külaots rääkis, et tänaseks on EFFi lavadel oma loomingut tutvustanud 255 disainerit. „See on muljetavaldav kogus disainereid, kes on oma töösse põiminud jätkusuutliku mõtteviisi ja aidanud sedasi tõsta Eesti moekunsti kvaliteeti,“ rääkis Külaots. „Kuna disainerite tase ja teadlikkus kasvavad iga aastaga, saame ka meie tõsta nõuete lati pisut kõrgemale.”

Külaots lisab, et EFF on osalevatele disaineritele enamat kui võimalus näidata oma loomingut – see on arenguprogramm, mis pakub koolitusi, mentorlust ja ekspertide tagasisidet. Lisaks tunnustatakse festivali lõpus silmapaistvaid moeloojaid ka auhindadega ning parim neist saab võimaluse näidata oma jätkusuutlikku kollektsiooni Berliini Moenädala raames.

Moefestival on olnud hüppelauaks mitmele tunnustatud disainerile – teiste seas on tuule tiibadesse saanud näiteks Karl-Kristoph Rebane, Cärol Ott ja Hannes Rüütel. Hiljutisel moefestivalil osalenud disainer Alice Pärtelpoeg tõdes, et kogemus aitas kaasa ta professionaalsele arengule ning lisaks sai ta kinnitust oma tulevikusuuna osas. “Estonian Fashion Festival on hea platvorm alustavatele disaineritele – see aitab tõsta kindlasti nähtavust, luua väärtuslikke kontakte ning annab hoogu oma ideede elluviimiseks,” rääkis Pärtelpoeg.

Moedisainerid saavad esitada kandidatuuri EFFi kodulehel kuni 9. veebruarini 2026. Lisaks on kõik huvilised oodatud ka 20. novembril veebis toimuvale infotundi. Rohkem infot leiab lehelt fashionfestival.ee.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid