EFF 2021 esitleb 21 selge visiooniga tulevikutegijat

Foto: Gunta Edele kollektsioon „Sculptures of Flash Memories“

Selleaastasele noordisainerite moefestivalile Estonian Fashion Festival laekus kokku 54 avaldust üle Baltikumi. Estonian Fashion Festivali alla kuuluvast kolmest moeetendusest oli tänavu kandideerijate seas kõige populaarsem OmaMood, mis nüüd omanimelise Meistrite Kooli programmiga koolitab Eesti käsitööpärandit edendavaid disainereid.

Estonian Fashion Festival 2021 moeetendustele pääsenud disainerite loomingut saab näha 9.-11. juunil otseülekande vahendusel. Kaks kuud avatud olnud rahvusvahelisele moetudengitele ja alustavatele vabakutselistele moedisaineritele suunatud konkursile kandideerisid ka juba tuntud nimed nagu Hannes Rüütel, Vilve Unt, Katre Arula, Liis Tiisvelt ja paljud teised. Moedisainerite ühisjooneks võib pidada keskkonnasõbralike ja orgaaniliste materjalide ning kangajääkide kasutamist oma loomingus.

Moeetenduste žüriis osalenud ehtedisainer Tanel Veenre sõnul jäid see aasta eriti silma disainerid Lätist ja Leedust, kes mõjusid läbimõeldult ja terviklikult. Veenre sõnul on põnevaim aeg siiski juunis, mil kavandid ärkavad moelaval ellu. „Minu jaoks loeb lõpuks veenvus – kes suudab oma ideed ka materjali valada,“ lisas Veenre.

OmaMoe konkursile laekunud 25 kollektsioonist seitsme väljavalimine oli žürii jaoks paras pähkel. Kuna konkursile eelnes pool aastat kestev Viljandi Kultuuriakadeemia OmaMoe Meistrite Kooli täienduskoolitus, paistsid esitatud tööd silma varasemast ühtlasema tasemega. Paljud kollektsioonid olid mõtestatud materjalikasutust ja säästvat maailmavaadet esindavad.

Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsini arvates tuleb see aasta väga tugev moeetendus: “Rõõmu valmistas senisest sügavam pärandikäsitlus, mille näitena võib tuua Maarja Palu ja Grete Küppari koostöös valminud kaasaegne tõlgendus nooriku ehte- ja rõivakollektsioonist. Etendus tuleb eriline ka seetõttu, et esimest korda selle üheksa-aastases ajaloos astub Eesti moeloojate kõrval lavale välisautor Leedust.”

Antoniuse moeetenduse žüriis kavandeid hinnanud Kaubamaja moevaldkonna kaubandusjuhi Kätlin Häninenile avaldas muljet sertifitseeritud materjalide ja orgaaniliselt puhaste kangaste kasutamise rohkus. Häninen näeb, et nii mõnigi tänane noor osaleja võiks tulevikus olla nimekas disainer meie kohalikul turul. Praegusest suletud keskkonnast inspireeritud ja kangajääkidest loodud jätkusuutlik Hannes Rüütli kollektsioon „DUALITY“ jäi kohe silma ka Kaubamaja esindajale. „Hannes Rüütel, kelle sihtgrupiks valdavalt on meestarbija, võiks olla tulevikus palju laiemalt tuntud,“ tõi Häninen välja silmapaistva tulevikutegija.

 

Mood-Performance-Tants konkursilt edasipääsenud kollektsioonid:

1. „4bidden Fruit“ Kondrat Hecht (Läti)

2. „BLACK BOX LABEL – ABSENCE OF LIGHT“ Rytis Beiga (Leedu)

3. „DIETRO LA PORTA“ Mairo Seire

4. „HINGA“ Lisette Laanoja

5. „Portree“ – Susanna Belinda Kõgel

Etendusel osalevad lõputöödega ka Kõrgema Kunstikool Pallas üliõpilased:

1. Claire Pixie Aunison – Tekstiiliosakond

2. Kelin Kuznetsova – Nahadisaini osakond

3. Liisa Lääne – Nahadisaini osakond

4. Malle Soosaar – Tekstiiliosakond

OmaMood konkursilt edasipääsenud kollektsioonid:

1. „ÄÄREMAA…“ Vilve Unt & Ulvi Kangro

2. „Pöi“ Teele Koel

3. „ EHME“ Marge Allik

4. „Nul’“ Margaryta Zubrii (Leedu)

5. „UUS“ Katre Arula

6. „Andke maad marjal tulla“ Grete Küppar & Maarja Palu

7. „MOON“ Annika Vaalma

Antoniuse moeetenduse konkursilt edasipääsenud kollektsioonid:

1.   „Mixed with stories“ Jūratė Vaškienė (Leedu)

2.   „Sculptures of Flash Memories“ Gunta Edele (Läti)

3.   „DUALITY“ Hannes Rüütel

4.   „San:Si:Bar“ iLLIMOR

5.   „Tekstuurid“ Irja Lembra

Sarnased artiklid

Kommentaarid