Foto: Kiukivi

Disainiauhindade galal selgusid Eesti innovaatiliseimad tooted

Disainiauhindade galal Balti Manufaktuuris selgusid möödunud nädala reede õhtul Eesti innovaatiliseimad tooted, mis pärjati tootedisainiauhinnaga BRUNO. Elustiilitoote kategoorias kuulutati võitjaks KIRA saapad, elukeskkondliku toote kategoorias B-Wise seenematerjalist valgustid ning insernertehnilise toote kategoorias uudne põiekateetri kinnitussüsteem. Elutööpreemia silmapaistva panuse eest Eesti disaini sai tootedisainer Matti Õunapuu. BRUNO sotsiaalmeedias toimunud rahvahääletuse tulemusena valiti ka Eesti publiku lemmik, milleks sai Hannah Segerkrantzi  disainitud  süsinikunegatiivne tooteseeria Kiukivi.

Lisaks võitjatele said elustiilitoote kategoorias austava mainimise osaliseks Tanel Veenre Comet ehteseeria ja Kairi Lentsiuse disainitud Telk kollektsioon; elukeskkondliku toote kategoorias Markus Pärnametsa Greenwood tool ja Katrin Kabuni Woola villaümbrikud; ning insenertehnilise toote kategoorias Mihkel Masso Sheetsplint lahas ja Siim Simmermanni loodud IWS uue generatsiooni pumpla teenindusava.

BRUNO võitjad valis välja rahvusvahelistest disainiekspertidest koosnev žürii, koosseisus Päivi Tahkokallio (Soome), Anthony Luciano (USA), Sergio Davila (Mehhiko), Merike Rehepapp (Eesti) ja Spyros Bofylatos (Kreeka). Žürii esinaine, Soome tootedisainer ja disainiekspert Päivi Tahkokallio, hindas parimate valikut raskeks, kuna disain võib olla elumuutev väga mitmest aspektist vaadatuna. „Näiteks B Wise’i puhul tõusis esile suurepärane seenepäritolu materjalide kasutus, mis rajab teed uuele huvitavale bioesteetikale, samas kui KIRA saapad on hea näide uuskasutusest ja ringmajandusest, mitte ainult materjalikasutuse aspektist lähtuvalt, vaid ka kodulähedase tootmise seisukohalt. Selle toote puhul on ilmne strateegiline mõtlemine, mis ühelt poolt toetab kliimamuutuste leevendamise ja nendega kohanemise põhimõtteid ja teisalt toob välja kohaliku kultuuri, väärtused ja käsitööoskused modernses võtmes.“

Eesti tootedisainiauhinda BRUNO annab välja Eesti Disainerite Liit (EDL) Eesti väljapaistva toote või tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena. „Heameel on tõdeda, et tootedisaini valdkonnas on toimunud heas mõttes rohepööre – palju on kestlikke, uudsetest biomaterjalidest ja taaskasutusprintsiibil tehtud töid. Toote innovatsioonile lisaks on oluline heita pilk ka ajalukku ning taaselustada nippe, mida meie esivanemad näiteks mööblit valmistades oluliseks pidasid, just sellised tooted on silma hakanud ka meie rahvusvahelisele züriile. Kõige tähtsam ei ole tegelikult võitja väljaselgitamine, vaid uudsete disainilahenduste ning andekate disainerite tutvustamine avalikkusele. Loodame, et Eesti disaini kõrge professionaalne tase inspireerib ettevõtjaid ja avalikku sektorit tihedamat koostööd tegema,“ rääkis Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht ning Disainiöö peakorraldaja. 

BRUNO auhinda antakse välja 2006. aastast iga kahe aasta tagant.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Tartu Kunstimuuseum

Esimest korda toimub Open House Tartu 2024

Tänavu jõuab satelliidina Tartusse Tallinnas juba aastaid kanda kinnitanud sündmusformaat Open House. Ühel kevadisel nädalavahetusel, 20. ja 21. aprillil avavad huvilistele tasuta enda uksed ligi 30 erinevat Tartu asukohta. Open House Tartu on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist.

Valitud kohad, olles kas arhitektuurselt, kultuuriliselt või ajalooliselt olulised, moodustavad programmi, mis hõlmab endas üle 300 tuuri ja enam kui 100 vabatahtliku panust. Huvilisi juhatavad vabatahtlikest giidid, tuurid on koostanud aga oma ala asjatundjad: arhitektid, ajaloolased, objektide haldajad, kuid ka elanikud. Eraldi alaprogramm on suunatud noortele.

Ülikoolilinn Tartule kohaselt viivad ekskursioonid Tartu Ülikooli peahoonesse ja raamatukokku, Eesti Üliõpilaste Seltsi majja, Rahvusarhiivi ning Uude ja Vanasse Anatoomikumi. Külastajad võivad avastada end erinevatest kõrgustest, kuna tuurid toimuvad ka A. Le Coq’i õlletehases, Lennuakadeemias ning Tartu Tähetornis. Erilisust lisavad külastused Tiigi seltsimajja, Alvar Aalto Villa Tammekannu ja Riigikohtusse.

“Arhitektuur on meie kultuuri vankumatu osa ning mis oleks parem võimalus Eesti arhitektuuri tutvustamiseks kui tänavune Euroopa kultuuripealinn Tartu,” sõnab Open House Tartu ja Tallinna produtsent Aleksander Tali. “Me tahame, et inimesed oleksid teadlikumad, millised arhitektuuriväärtused nende linnaruumi rikastavad – meie soov on inimeste tähelepanu juhtida nendele lugudele, mida eri paigad nii üldises linnapildis kui ka konkreetsemas arhitektuuris räägivad.”

Vaata kogu Open House Tartu programmi openhousetartu.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Elmet Treier

Värske välimusega Disainiöö avaldas selle aasta teema

16.-22. septembrini toimub Krulli kvartalis järjekorras juba üheksateistkümnes disainifestival Disainiöö, mille teemafookus on seekord linnade ja väikekohtade inimväärne disain „Make room for design! Empowering Spaces through Design.“ Lisaks esitleb Disainiöö ka värsket visuaali, mille autoriks on Erik Teemägi PUTKA disainiagentuurist. 

Disainiöö on siinse piirkonna üks suuremaid disainisündmusi, tuues igal aastal kohale üle kümne tuhande külastaja Eestist ja välisriikidest. Tegelikult annab Disainiöö teema end igal aastal justkui iseenesest kätte, lähtudes õhus olevatest muutustest ning olulistest suundadest maailma disainiskeenel. Kui eelmisel aastal valisime teemaks enne ChatGTP laialdasemat tulekut tehisintellekti, siis pigem ennetasime oma fookusega murrangulisi muutusi. Sel aastal kaugeneme tehnoloogiast, lähme selle asemel loodusesse ja põnevatesse linnakeskkonna nurkadesse, vaadates Disainiöö konverentsil ja näitustel, mille heaga saab disain panustada äärealadel ning hüljatud kohtades inimväärse elukeskkonna tekitamisel. Tõuke seekordseks teemaks andis koostöös kümne riigiga läbiviidav samasisuline projekt,“ tutvustas toimuma hakkavat lähemalt Eesti Disainerite Liidu president ja Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova.

Soovides anda oma panust Eesti graafilise disaini väärtustamisse, korraldas Disainiöö sellel aastal konkursi uhiuue visuaali loomiseks. Žürii koosseisus Ilona Gurjanova, Marko Kekišev, Kirke Tatar, Evelin Ojamets ja Kevin Loigu valis võitjaks disainiagentuuri PUTKA partneri ning graafilise disaineri Erik Teemägi töö, mille inspiratsiooniks on end kogu linnale laiali rulluv disainiöökangas. „Mulle meeldib minimalism ja universaalsus. Võtsin aluseks tekstiili- ja tootedisainis levinud seadme – trükivaltsi, millega on võimalik toota kilomeetrite kaupa disainitud kangast. Visuaalil on kujutatud Disainiöö logopallidest inspireeritud mustriga rulli: disain rullib ennast lahti, laotab ennast pinnale laiali. Disainiöökangas, mis täidab kogu (linna)ruumi,“ rääkis Erik Teemägi. Konkursi teist kohta jäid jagama Julia Valtanen ja Margareta Schönberg.

Disainiöö üks tähtsamaid sündmusi on peateemale pühendatud rahvusvaheline konverents, lisaks pärjatakse Eesti Disainiauhindade Galal BRUNO tootedisainiauhindadega Eesti innovaatilisemad uudistooted. Programmis on hulgaliselt erinevaid näitusi ja töötubasid, disainiväljapanekud Soomest ja Itaaliast, Eesti disainikoolide lõputööde näitus, ArtsThreadi (Suurbritannia) ülemaailmne disainierialade parimaid lõputöid koondav väljapanek, jätkusuutlikule rõivadisainile pühendatud etendus D_O_M, disainijutud ja PechaKucha välkloengud, nädalavahetuse disainiturg Disainitänav, SISUSTUS+ minimess sisustus- ja tööstustoodetele ning läbi satelliitide toimuvad avatud stuudiod, galeriid, ekskursioonid ja muud põnevad üritused üle terve linna. Väikesi külastajaid ootab Disainiöö lasteprogramm. Uuri lisa disainioo.ee.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid