Anja Niemi – kunstnik, kes paneb mõtlema pealispinna all peituvale

Foto: Anja Niemi

Juunis avatakse Tallinnas Stockholmi juurtega rahvusvaheliselt tunnustatud Fotografiska. Nelja esimese avanäituse seas on ka Norra fotograaf Anja Niemi „Rollis“ (In Character), mis püstitab mõtlemapanevaid küsimusi inimese olemuse, kellegi teisena esineda soovimise ja reeglite järgimise kohta.

Anja Niemi on mitmetahuliste lugude vestja. Olles nii kunstniku kui subjekti rollis, tõlgendab ta autoportreede pildistamist täiesti omal moel – n-ö elavate piltidena.

Niemi kasutab kaht esmapilgul vastandlikku võtet – ilu ja ebaloomulikkust –, pannes Hitchcockile omased blondiinid lynchilikele maastikele. Pastelse värvigamma, luksusliku sisekujunduse ja veatult sätitud ülinaiselike tegelaskujude lummus teeb välimuse põhjal hindamise vaataja jaoks väga lihtsaks. Samal ajal esitab ta aga kehasid duplitseeritult või fragmenteeritult, ebaloomulikes poosides, mis sunnib meid mõtlema pealispinna all peituvale.

Fotografiska Tallinna näituste juhi Maarja Loorentsi sõnul on Niemi tööd üles ehitatud justkui filmiepisoodid: „Fotokunstnik lavastab stseene katsetades erinevaid rolle ja karaktereid. Niemi stiil annab põneva täienduse meie avanäituste kavva tervikuna, kus tema kõrval on esindatud Jimmy Nelson, Pentti Sammallahti ja Anna-Stina Treumund.” Loorents lisab, et näitusel näeb Anja Niemi viimase 10 aasta loomingut ja kõikidel huvilistel on temaga võimalik ka kohtuda Fotografiska Tallinna avamispäeval 20. juunil.

Näitus „Rollis“ on avatud alates 20. juunist Fotografiska Tallinnas, mis asub Telliskivi Loomelinnaku südames hoones, mida senini tunti Punase Maja nime all. Anja Niemi kõrval on avanäituste seas veel kolm autorit: Jimmy Nelson, Pentti Sammallahti ja Anna-Stina Treumund.

Sarnased artiklid

Kommentaarid