“Anima Mea” Erki Pärnojalt

Foto: Helina Kõrm

Eesti kitarristi ja helilooja Erki Pärnoja värskeim, järjekorras viies album “Anima Mea” on valmis ning sellest on kujunenud ehk tema seni kõige ambitsioonikam ettevõtmine. Koorile ja ansamblile kirjutatud teos on haaranud kaasa Pärnoja käekirjale iseloomulikud mastaabid – filmiliku eepika ja eleegilise ilutunnetuse, lisades paletti kammerkoor Collegium Musicale hingepuudutavad kooriseaded.

Inimhinge ja laiemalt kõige elava ajatu müsteerium ongi “Anima Mea” kandev tukse, vaadates egotsentrilise maailmanägemuse piiride taha, kus ei peitu küll vastused kõigele aga võib leiduda võti, kuidas kaootilise ja pööraselt muutuva maailmaga selgust ja rahu leida. Plaanidest ja liigsetest konstruktsioonidest lahti lastes on Pärnoja juhindunud intuitsioonist, jättes kuulajaile vabad käed isiklikeks ja intiimseteks tõlgendusteks. Keset kadu kõlav soov hoida hinges lootust on taas rohkem kui ajakohane, sisendades usku uuestisünniks ja taastärkamiseks.

Algselt 2020. aasta Ülestõusmispühadele planeeritud esiettekanne lükkus olude sunnil sügisesse hingedeaega, mil teos koos Arvo Pärdi loominguga moodustas kontserdiõhtu pealkirjaga “Südaöine: Pärt & Pärnoja”. Tallinnas, Jaani kirikus toimunud kontserte külastas kahel õhtul ligi 1500 inimest; Klassikaraadio live-salvestus kujunes aga möödunud aasta üheks populaarseimaks ülekandeks. Teose algtekstina on kasutatud fraase psalmidest, teadmata autorite-munkade ladinakeelseid ja keldi palveid, samuti Anna Haava luulet. Sõnalise osa seadmise taga seisavad Erki Pärnoja, Anu Lamp, Jaan Tammsalu ja Eero Epner.

Kontserdi esiettekanne sai järelproduktsioonis helilisi täiendusi ning jõudiski kuulajateni 3. aprillil Erki Pärnoja viienda albumina – “Anima Mea”, mis on saadaval vinüül- ja CD-plaadina, samuti kuulatav voogedastusplatvormidel.

Kuula “Anima Mea” albumit siin!

Sarnased artiklid

Kommentaarid