Foto: Sam Hofman, Holger Kilumets

“TRACES”: kahe õe sümbioos Tallinna Portreegaleriis

Käesoleva nädala neljapäeval avatakse Tallinna Portreegaleriis näitus-installatsioon “Traces”, mille loojateks on Sandra Sirp ja Helen Sirp. “Traces” projekt on esimene eksperimentaalne sümbioos kahe õe koostööst, käsitledes sama teemat erinevates meediumites. Lõpptulemusena sündiv ruumiline installatsioon on vestlus maalide ja fotolavastuste vahel, andes teostele uue dimensiooni kahekõne formaadis.

Kajad minevikust, hetked, abstraktsed mälestused, läbikumavad kihid ja aimdused kaugusest – läbi minimalistliku kujundikeele sündiv ruum hõlmab endas avastamist läbi radade, mis igat vaatajat omamoodi kõnetavad. Näitusele valminud maalid on isiklikud otsingud, avastused, mõtisklused ja tunnetused teemal traces, mis annavad vaatajale piisavalt vabadust ja tõlgendusruumi – aega peatuda, aega iseendale. Lõpptulemuse kõrval on sama oluline protsess, mis Sandra puhul on aeglane, monotoonne, korduv, rutiinne ning distsiplineeriv. Protsess ja tööd peegeldavad paljugi isiklikku püüdlust korrastatuse, rahu ja tasakaalu poole valides selleks minimalistliku geomeetrilise visuaalse keele. See on järjepidev töö iseendaga, mille tulemusena sündinud teosed annavad aimdust kunstniku enda teekonnast, kuid võiksid pakkuda ka vaatajale võimalust sisevaatluseks.

Fotod ise on sündinud koostöös erinevate fotograafidega Tallinnas ja Londonis, puudutades momente alateadlikest jälgedest minevikust. Eeltööna sündinud kujundikeel ning teemade valik on saanud oma lõppvormi pildistamise ajal sündinud sünergiast, oluline osa on nii juhuslikkusel kui ka planeeritusel. Vaikelu formaadis tööd hõlmavad nii kontrollitud stuudio keskkonnas loodud situatsioone kui ka kunstniku jaoks olulistes looduslikes keskkondades valguste ja varjudega mängivaid olukordi. Rõhuasetus on tunnetusel, kihilisusel ja joontel, sümbolistlikel objektidel, kaadrist väljaspoole jääval ja kaugemale ulatuval narratiivil. Foto, kui hetke ajas salvestav meedium, annab omakorda lisakihi kujutatavale mineviku resonantsiga situatsioonile.

Näitus-installatsioon jääb Tallinna Portreegaleriis avatuks 16. novembrini.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Loewe

Jonathan Andersoni KÜMME aastat Loewes

5. maini on Hiinas, Shanghai messikeskuses avatud Jonathan Andersoni kureeritud näitus “Crafted World”, mis tähistab Andersoni 10. aastapäeva Loewe moemajas, samuti teeb kummarduse moemärgi 178-aastasele ajaloole. Tegemist on Loewe esimese retrospektiivnäitusega, mis Shanghai järel rändab ka mujale maailma.

Täna 39-aastane Anderson asus Loewe moemaja loovjuhiks aastal 2013. Moeeksperdid nõustuvad, et just tänu temale on moemärgist saanud üks ihaldatumaid brände maailmas ning ka kasumlikumaid märke LVMH portfoolios. Kuna Anderson on alati pidanud lugu Hispaania moemärgi pärandist ning oskusest ühendada käsitööd tänapäeva moesuundadega, näeb ka näitusel palju käsitsi valminud esemeid, mil rääkida oma lugu. “Craft is the essence of LOEWE. As a house we are about craft in the purest sense of the word. This is where our modernity lies, and it will always be relevant,” sõnas Anderson näituse tutvustuses.

Lisaks juba täna moeajalukku läinud riideesemetele on näitusel väljas ka eksponaate Loewe Art Collectionist – mööblist keraamika ja skupltuurideni. 

Seega, kes vähegi minemas Shanghaisse, siis see on näitus, millele silm peale panna. Meie jääme aga seni ootama, et näitus meile natuke lähemale tuleks.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Elizaveta Porodina

Elizaveta Porodina näituse tuur Aljona Eesmaa ja Helene Vetikuga

4. aprillil kell 18.00 kutsub Fotografiska kõiki moe- ja fotohuvilisi tuurile, kus Aljona Eesmaa ja Helene Vetik tutvustavad fotograafia tõusva tähe Elizaveta Porodina unenäolis-haldjalikku näitust “Un/Masked” ning räägivad lähemalt tema rollist tänapäevases moefotograafias.

Meenutuseks. Kes on kes?

Aljona Eesmaa on tuntud meediasuhete ekspert, kellel on lisaks suhtekorraldusele rikkalik kogemus nii moetoimetaja kui stilistina. Täna juhib ta moele ja disainile pühendunud veebiportaali Portail. Jah, sedasama siin. Helene Vetik on üks enim auhinnatud loovjuhte ja graafilisi disainereid Eestis. Moega seob teda armastus värvide, ajaloo ning eklektika vastu. Samuti on ta algusest peale toimetanud Portaili disainihinge ja kaasautorina.

Kes on Elizaveta Porodina?

Lapsena Venemaalt emigreerunud kliinilise psühholoogi haridusega Elizaveta sai fotograafiks peaaegu juhuslikult, kuid viimastel aastatel on ta olnud üks nõutumaid moefotograafe – ta on teinud kampaaniaid mitmetele mainekatele moemajadele ning pildistanud maailmakuulsaid staare suuremate ajakirjade kaantele. Näitus “Un/Masked” võtab kokku Elizaveta loomingu viimastel aastatel ning hõlmab tema töid nii kunsti- kui moefotograafia vallas.

Elizaveta Porodina näitus “Un/Masked” jääb Fotografiska avatuks kuni 14. aprillini. Uuri näituse ja tuuri kohta lisa Fientast. 

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid