“TRACES”: kahe õe sümbioos Tallinna Portreegaleriis

Foto: Sam Hofman, Holger Kilumets

Käesoleva nädala neljapäeval avatakse Tallinna Portreegaleriis näitus-installatsioon “Traces”, mille loojateks on Sandra Sirp ja Helen Sirp. “Traces” projekt on esimene eksperimentaalne sümbioos kahe õe koostööst, käsitledes sama teemat erinevates meediumites. Lõpptulemusena sündiv ruumiline installatsioon on vestlus maalide ja fotolavastuste vahel, andes teostele uue dimensiooni kahekõne formaadis.

Kajad minevikust, hetked, abstraktsed mälestused, läbikumavad kihid ja aimdused kaugusest – läbi minimalistliku kujundikeele sündiv ruum hõlmab endas avastamist läbi radade, mis igat vaatajat omamoodi kõnetavad. Näitusele valminud maalid on isiklikud otsingud, avastused, mõtisklused ja tunnetused teemal traces, mis annavad vaatajale piisavalt vabadust ja tõlgendusruumi – aega peatuda, aega iseendale. Lõpptulemuse kõrval on sama oluline protsess, mis Sandra puhul on aeglane, monotoonne, korduv, rutiinne ning distsiplineeriv. Protsess ja tööd peegeldavad paljugi isiklikku püüdlust korrastatuse, rahu ja tasakaalu poole valides selleks minimalistliku geomeetrilise visuaalse keele. See on järjepidev töö iseendaga, mille tulemusena sündinud teosed annavad aimdust kunstniku enda teekonnast, kuid võiksid pakkuda ka vaatajale võimalust sisevaatluseks.

Fotod ise on sündinud koostöös erinevate fotograafidega Tallinnas ja Londonis, puudutades momente alateadlikest jälgedest minevikust. Eeltööna sündinud kujundikeel ning teemade valik on saanud oma lõppvormi pildistamise ajal sündinud sünergiast, oluline osa on nii juhuslikkusel kui ka planeeritusel. Vaikelu formaadis tööd hõlmavad nii kontrollitud stuudio keskkonnas loodud situatsioone kui ka kunstniku jaoks olulistes looduslikes keskkondades valguste ja varjudega mängivaid olukordi. Rõhuasetus on tunnetusel, kihilisusel ja joontel, sümbolistlikel objektidel, kaadrist väljaspoole jääval ja kaugemale ulatuval narratiivil. Foto, kui hetke ajas salvestav meedium, annab omakorda lisakihi kujutatavale mineviku resonantsiga situatsioonile.

Näitus-installatsioon jääb Tallinna Portreegaleriis avatuks 16. novembrini.

Sarnased artiklid

Kommentaarid