Telliskivis avatakse näitus Tallinna vanakooli grafitist

Foto: Bianka Soe

Homme, 6. juulil avatakse Telliskivi Loomelinnaku galeriis ja Kolme Puu galeriis näitus “Tallinna vanakooli grafiti”, mis viib külastaja teekonnale läbi öiste trammiparkide, vanalinna tänavate, äärelinnade nurgataguste kurikuulsate 90ndate lõpus ja 00ndate alguses. Näitusel on väljas pea 300 fotot, mis on kokku kogutud grafiti joonistajatelt, nende sõpradelt ning fotograafidelt, kes isiklikust huvist pildistasid Tallinna seintel toimuvat. Enamik töid on alles vaid fotomeenutusena ja sedagi tollele ajale vastavalt tehniliselt üsna kesises, aga sisult rikkalikus vormis.

“Täna tunduvad need fotod kui väljalõiked vanast, “kadunud” ajast, mis eksisteerib vaid asjaosaliste mälestustes või hägustel fotodel. Need viimased olid pikka aega flopidel ja vanadel kõvaketastel või ka pööningutel asuvatesse kastidesse ära pakitud. Seetõttu oleme väga tänulikud kõikidele, kes on oma fotokogudes sobranud ja seda projekti ühel või teisel moel toetanud,” kommenteerib näituse saamislugu näituse kuraator on Ats Allaste.

Tallinna grafiti kuldajastu oli kirev tegelastest, kes tuntud vaid täägimise poolest nagu näiteks Wrw, Tb, Rsn, Style kuni grupeeringuteni nagu Capo, Sek, Bass & Bandit, Zdmc jpt, kes tegid juba korralikke värvilisi seinu ja tervikteoseid. Osad neist tegutsevad tänase päevani. Suhtumine grafitisse oli toona teistsugune. Paljud tööd joonistati avalikus kohas päevasel ajal ilma, et politsei oleks sekkunud. Tihti pandi mitme peale rahad kokku, et tänavanurgale koos üks piece joonistada ning seetõttu omas iga töö ka suuremat tähendust. Oli õnn kui kellelgi üldse oli fotoaparaat, et seda kõike jäädvustada.

Näitus ise jääb Telliskivi Loomelinnaku galeriisse (kahel Loomelinnaku poetänaval) ja Kolme Puu galeriisse (laste mänguväljaku kõrval) üles 8. augustini.

Olgu ka lisatud, et näitus avatakse kunstifestivali “Ma ei saa aru” raames, mis toimub esmakordselt Telliskivi Loomelinnakus 10.-11. juulil. Iga-aastase festivali alusidee on tuua erinevad kunsti valdkonnad lähemale nii aktiivsetele kunstihuvilistele kui ka neile, kelle jaoks kunsti vaatamine ja mõistmine tekitab tõrkeid. Festivali esimene fookusteema on tänavakunst. Uuri lähemalt www.maeisaaaru.ee.

Sarnased artiklid

Kommentaarid