Foto: Rotermann

Tallinna, Tartu, Pärnu ja Viljandi linnaruum täitub muusikaga

18. aprillist 1. maini viib Jazzkaare linnaruumiprojekt muusika väljaspoole kontserdisaale. Kolmeteistkümnendat aastat toimuva programmi raames üllatatakse linlasi ligi 100 aktsiooniga nii tänavatel, liikluskeeristes, lennujaamas, trennisaalides, kaubanduskeskustes, turgudel ja mujal. 

Jazzkaare linnaruumiprojekti eesmärk on tuua muusika traditsioonilistest paikadest pisut ebatavalistesse kohtadesse ning tutvustada seejuures jazzmuusikat ja noori muusikuid ning eelkõige rõõmustada publikut. Esmakordselt saab kuulda linnaruumiprojekti meeleolukaid jazzkontserte Miia Milla Lastemuuseumis, Ukraina Kultuurikeskuses, Eesti Rahvusraamatukogu väikeses majas, noortekeskustes üle Eesti ning üle pika aja taas Riigikogus ja Kultuuriministeeriumis.

Samuti külastatakse tänavu inimesi, kes on viimastel aastatel olnud elavast muusikast kõige rohkem eraldatud — jazz hakkab kõlama haiglates, hooldekodudes ning sotsiaal- ja päevakeskustes. “Linnaruumiprojektis on sel aastal fookuses just need asukohad, kus inimesed on viimased kaks aastat saanud nautida meelelahutust pigem ekraani vahendusel. Soovime viia elava muusika nendeni ning tuua argipäeva vaheldust ja midagi uut. Linnaruumiprojekti raames toimub sel aastal eri paigus kokku 95 kontserti,” kirjeldab programmi koostamise tagamaid linnaruumiprojekti projektijuht Kerli Peetsalu.

Selleks, et noored saaksid tuttavamaks jazzmuusikaga, viib linnaruumiprojekt koolidesse ootamatud ent põnevad ja hariduslikud muusikalised vahetunniüllatused. Lisaks külastatakse lasteaedasid, kus inspireeritakse lapsi muusika saatel joonistama ja oma emotsioone seeläbi jäädvustama. Loomulikult ei puudu ka jazzijooga tunnid MyFitnessi klubides elava muusika saatel, lõunakontserdid Reval Café kohvikutes ja reisijate tervitused rongis ning bussi- ja lennujaamas.

Vaata kogu Jazzkaare linnaruumiprojekti programmi Jazzkaare kodulehel ning hoia linnaruumis liikudes silmad lahti!

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Pressifoto

Minimal Windist tuntud Paula Pajusaar avaldas lühialbumi

Bändi Minimal Wind kaasasutaja, laulukirjutaja ja kitarrist Paula Pajusaar avaldas oma sooloprojekti Poolring alt esimese lühialbumi “dragons”.

“See kogumik on lugu unistusest, mis on mul olnud juba väikesest saati,” tutvustab Paula. “Veetsin lapsena palju aega fantaasiamaailmades, raamatuid lugedes ja unistades. Mõnikord suvel ronisime õega mahajäetud hoonete katustel ja kujutlesime, et lendame draakoniga üle kodutänavate. Mäletan seda tugevat igatsust ja uudishimu — kui kaugele sealt näeks ja mis tunne oleks läbi õhu liuelda.”

Žanriliselt on EP kuus lugu segu lo-fi stiilist ja filmimuusikast, kohati on tunda isegi klassikahõngu. “Kui peaksin kuulamissoovituseks valima ainult ühe loo, siis oleks see kindlasti EP viimane lugu “valkyrie”, mis on on väljamõeldud keeles ja kahe noodi vahepealses helistikus,” ütleb Paula.

Kahes loos teevad kaasa Johan-Eerik Kõlar klaveril, Katrina Merily Reimand viiulil, Simone Minn vioolal ja Martin Mänd tšellol. Albumi miksis ja masterdas Siim Ülavere.

Kevadel Viljandi Kultuuriakadeemias produtsendi kõrghariduse omandavale muusikule kohaselt produtseeris Paula oma EP lood ise. “Üldiselt on see väga DIY-kogumik. Kaanefotod, visuaalid, produtseerimine, suur osa salvestamisest — kõik on oma kätega meisterdatud, ja see annab terviklikkust ning intiimsust juurde. Hea meel on tõdeda, et see teos sündis ausast kohast, kus tähtis on vaid kunst. Et ma ei ole proovinud albumit kuhugi kasti sobitada, vaid olen lasknud tal oma elu elada,” sõnab Paula lõpetuseks.

Kuula Poolringi ühialbumit “dragons” Spotifyst!

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Tartu Kunstimuuseum

Esimest korda toimub Open House Tartu 2024

Tänavu jõuab satelliidina Tartusse Tallinnas juba aastaid kanda kinnitanud sündmusformaat Open House. Ühel kevadisel nädalavahetusel, 20. ja 21. aprillil avavad huvilistele tasuta enda uksed ligi 30 erinevat Tartu asukohta. Open House Tartu on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist.

Valitud kohad, olles kas arhitektuurselt, kultuuriliselt või ajalooliselt olulised, moodustavad programmi, mis hõlmab endas üle 300 tuuri ja enam kui 100 vabatahtliku panust. Huvilisi juhatavad vabatahtlikest giidid, tuurid on koostanud aga oma ala asjatundjad: arhitektid, ajaloolased, objektide haldajad, kuid ka elanikud. Eraldi alaprogramm on suunatud noortele.

Ülikoolilinn Tartule kohaselt viivad ekskursioonid Tartu Ülikooli peahoonesse ja raamatukokku, Eesti Üliõpilaste Seltsi majja, Rahvusarhiivi ning Uude ja Vanasse Anatoomikumi. Külastajad võivad avastada end erinevatest kõrgustest, kuna tuurid toimuvad ka A. Le Coq’i õlletehases, Lennuakadeemias ning Tartu Tähetornis. Erilisust lisavad külastused Tiigi seltsimajja, Alvar Aalto Villa Tammekannu ja Riigikohtusse.

“Arhitektuur on meie kultuuri vankumatu osa ning mis oleks parem võimalus Eesti arhitektuuri tutvustamiseks kui tänavune Euroopa kultuuripealinn Tartu,” sõnab Open House Tartu ja Tallinna produtsent Aleksander Tali. “Me tahame, et inimesed oleksid teadlikumad, millised arhitektuuriväärtused nende linnaruumi rikastavad – meie soov on inimeste tähelepanu juhtida nendele lugudele, mida eri paigad nii üldises linnapildis kui ka konkreetsemas arhitektuuris räägivad.”

Vaata kogu Open House Tartu programmi openhousetartu.ee.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid