Prügi, dipikaste, muru, pojeng ja… pepu?

Foto: Maisie Cousins

Fotografiskasse on jõudnud Maisie Cousinsi parajalt intrigeeriv ning omapärase nimega näitus “Prügi, dipikaste, muru, pojeng, pepu”. Näitus jääb avatuks tuleva aasta 16. jaanuarini. 

Näituse “Prügi, dipikaste, muru, pojeng, pepu” puhul on tegu kolme projektiga, millele kunstnik Maisie Cousins on end viimasel viiel aastal pühendanud. Näitus koondab Cousinsi fotoseeriad ja samanimelise raamatu fantaasiaküllaseks tervikuks ning seda täiendab neljas seeria pealkirjaga “Mercado” ja videoteos. Eksponeeritavates teostes on esikohal intuitsioon – on raske öelda või defineerida, mida kunstnik ja fotograaf on oma visuaalselt muljetavaldavatel fotodel täpselt kujutanud. Mõned peavad tema kunsti tülgastavaks, teised jälle köitvaks. Cousinsi jaoks ei ole see aga oluline. Tema lähtub lihtsalt oma sisetundest ja lubab sel oma loomingut kanda ning tulemuseks on hüperreaalsed teosed, mis kujutavad kodudes leiduvaid igapäevaesemeid ja moodustavad hallutsinatoorseid kompositsioone, mis ka näitusekülastajate meeli köidavad.

“Mind ei kihuta tagant ambitsioon end kunstnikuna tõestada. Minu jaoks on kunstis kõige olulisem tunded ja instinktid välja elada. Oma loomingus lähtun intuitsioonist ning see on ka minu igapäevategemiste kõrval väga oluline. Kui näen tänaval mingit kummalist eset, leian turul mõne veidra puuvilja või avastan midagi, mis mind tülgastab, soovin need esemed omavahel kokku sobitada ja mingi uue kombinatsiooni tekitada, mõnikord tekib erinevate asjade vahel mingi uutmoodi harmoonia. Kui oma objekte n-ö hämaraladel kombineerin, ilmnevad väga kummalised asjad, mida ma poleks osanud kunagi ette näha. Lasen neil mõnda aega rahus olla ja kui siis hiljem koos kaameraga nende juurde tagasi tulen, tean kohe, et saan hea pildi! Hakkan alles mõne aja pärast mustreid nägema, see ei juhtu kunagi kohe,” räägib Maisie Cousins.

Näitusel leidub kõike alates lögastest puuviljadest, lähivaates kehaosadest, kaunitest taimeosadest, plastikust nukkudega kaunistatud pastaroogadest kuni limatompude ja põrnikateni, mis tõmbab vaatajaid nauditavasse ja kohutavasse detailirohkusesse. Seeriad “Prügi” ja ”Dipikaste” juhib tähelepanu äravisatavatele asjadele ja vaatleb tarbimise tagajärgi; “Muru pojeng pepu” aga toob fookusesse inimese; kuid kõik see koondub üheks tervikuks näitusel “Prügi, dipikaste, muru, pojeng, pepu”.

“Fotografiska jaoks on põnev,  et saame oma näitusesaalid muuta seekord külluslikuks värvipaletiks ja tunda end kaasahaaratuna kaasaegse fotograafi Maisie Cousinsi fotodest, mis otsivad ilu ja inetuse vahel intrigeerivat tasakaalu. Maisie fotod on uskumatult värvikirevad. Näeme tema töödes  lähivõtteid  kleepuvatest ja niisketest esemetest , mis on kas kokku pigistatud või lömastatud. Tegu on justkui suurejoonelise pidusöögi jääkidega, mis on vaikeludeks seatud.  Fotograaf Cousins on selle kõik väga pilkupüüdvalt jäädvustanud,” kirjeldab näituse juht Maarja Loorents.

Maisie Cousins (s. London, 1992) õppis Brightoni ülikoolis fotokunsti ning lõpetas selle 2014. aastal bakalaureusekraadiga. Ta on oma loomingut esitlenud mitmetel rahvusvahelistel grupinäitustel: Vogue’i fotofestivalil Milanos (2016), Fotofo festivalil Slovakkias (2018), Euroopa fotokuu raames Musée National d’Histoire et d’Art Luxembourg’is (2019), Fotonäituste fondis Hong Kongis (2019) ja Look Photo biennaalil (2019). Tema esimene isikunäitus “Muru, pojeng, pepu” toimus 2017. aasta mais TJ Boultingi galeriis Londonis.

Sarnased artiklid

Kommentaarid