Pesupulgad ja söögisooda ehk nippe säästvaks pesupesemiseks

Aeg on näidanud, et meie igapäevased pesupesemisharjumused suurendavad märkimisväärselt keskkonnareostust ja mõjutavad kliimamuutuseid. Kas teadsite, et kuni 80% rõivaste elutsükli mõjust tuleneb sellest, kuidas me riideid peseme ja kuivatame? Paljud inimesed ei ole sellest kahjuks teadlikud ning pesevad endiselt pesu kuuma vee ja kemikaalidega.

Õnneks on võimalik oma harjumused palju säästvamaks muuta nii enda kui ka keskkonna jaoks ja vähendada nii oma isiklikku energia- ja veekasutust ning seega ka jalajälge keskkonnas. Samuti aitab säästlik pesupesemine hoida riideid pikema aja vältel tervena – riiete kiud ja värvused peavad kauem vastu.

Nii otsustasimegi jagada paari näpunäidet, mis aitavad pesupesemise rutiini säästvamaks muuta – seda nii enda, oma riiete kui ka keskkonna jaoks.

1. Pesu pestes jälgi temperatuuri ja eelista külma vett

Uuringud on näidanud, et 90% pesumasinate energiast läheb vee soojendamiseks. Samas aga sisaldavad tänapäevased pesupesemisvahendid ensüüme, mis toimivad kõige paremini külmas vees. Külma veega pesu on ka teie riiete jaoks parem, kuna jahedam temperatuur hoiab kiu kuju ning ei lase neil välja venida.

2. Kuivatage riideid värske õhu käes

Paljud pesumasinad pakuvad ka pesukuivati võimalust, mis on küll mugav, kuid kokkuvõttes tohutult kulukas. Pesukuivatid on ühed kõige energiamahukamad kodumasinad, kuna riiete kuivatamine kestab kaua ning masin kasutab selleks kõrget temperatuuri. Seega tuleks meelde tuletada endale vanad head tõed – soojemal ajal viige pesu õue kuivama, kus pesu kuivab sooja päikese käes palju kiiremini kui masinas ringi käies. Samuti jätab õues kuivatamine riietele mõnusa puhta lõhna ja seda täiesti tasuta. Külmemal ajal võite panna pesu tuppa pesurestile. Riided ei pruugi küll kiiresti kuivada, kuid see-eest on riiete kuivatamine lisakuludeta.

3. Unustage kemikaalid ja tehke ise endale pesuvahend

Poelettidel olevates pesupulbrites, valgendites, kapslites, kangapehmendites jm on üllatavalt palju mürgiseid kemikaale, mis pole head ei meie tervisele ega nahale. Lahenduseks on paljud ettevõtted poelettidele toonud naturaalsemad tooted, mis sisaldavad ainult looduslikke ja nahasõbralikke tooteid – eelistagem neid. DIY-huvilised võivad aga internetist uurida, kuidas teha ise koduseid pesupesemisvahendeid, nagu pesugeel, -pulber ja -seep. Koduseid pesuvahendeid tehakse enamasti kõigega, mis on meil kodus nii ehk naa juba olemas nagu sidrunimahl ja söögisooda.

4. Peske riideid käsitsi

Tundub nagu reisiksime ajas tagasi, kuid tegelikult nii see pole. Kui teil ei teki nädalas palju musta pesu, võite selle imelihtsalt ka ise pesta. Käsitsi pesu tundub aeganõudev, kuid selle hõlbustamiseks on mõned suurepärased tööriistad, nagu näiteks pesupulgad või pedaalidega pesur (jah, need on tõesti veel olemas). Pesupulgad on odavad ja tõhusad ning pedaalidega pesuriga saate end pesu pesemise ajal treenida. Kui tunnete, et see pole teie jaoks, võite võtta riided duši alla kaasa, lisada veidike universaalset seepi ja teha kaks ühes pesutöö ära.

5. Eelistage uuemat tehnoloogiat

Kui tunnete, et kohe üldse ilma masinata ei saa, siis on igati mõistlik soetada jätkusuutlik pesumasin. Ostu sooritamisel pöörake tähelepanu vee- ja energiatõhususe näitajatele. Taolised pesumasinad võivad küll maksta veidi rohkem, kuid säästate pikemas perspektiivis rohkem raha, rääkimata sellest, et see tuleb kasuks keskkonnale. Näiteks on Kaup24 veebipoe valikus mitmeid pesumasinaid, mis muudavad teie senise pesupesemisrutiini palju säästlikumaks.

6. Sorteerige riided kanga järgi

Et riideid kauem korralikuna hoida, on tähtis neid ka säästvamalt pesta. Selmet sorteerida pesu ainult värvi järgi, kaaluge täiendavat sorteerimist vastavalt kangale ja peske see pesu alles siis, kui teil on kogunenud piisavalt suur kogus teatud kangaid. Järgides konkreetseid pesujuhiseid, säilitavad teie riided nii kuju kui värvi. Olgu siinkohal lisatud, et lisaks pesumasinatele on Kaup24 veebipoes saadaval jalanõud, riided ja aksessuaarid.

7. Peske vähem

Ning lõpuks, mida vähem riideid pesete, seda väiksem on selle kahjulik mõju keskkonnale. Pesuvajaduse vähendamiseks tehke kõik, mis võimalik, ja alustage eelmises nipis välja toodud riiete sorteerimisest. Samuti pidage meeles, et peale esimest päeva riiete kandmist pole vaja neid kohe musta pesu korvi panna, kui riided pole määrdunud ega lõhna ebameeldivalt. Samuti jätke eelpesu ja lisaloputus vahele ning valige käimasoleva ülesande jaoks parim tsükkel.

Kuigi pesupesemine pole tõenäoliselt teie majapidamises kõige suurema keskkonnamõjuga tegevus, tasub seda siiski säästvamaks muuta. Ülemaailmse reostusprobleemi eest vastutab tuhat väikest probleemi, mis tähendab, et saame astuda samme paremuse poole juba pisikesi muudatusi tehes. Elanikkonna väikesed teod oma majapidamistes muudavad meie maailma paremaks ja pesupesemine on suurepärane tegevus, millest alustada. Boonusena toovad muudatused, mille eesmärk on keskkonna kahjulikkuse mõju minimeerida, ka kulude kokkuhoidu teie majapidamisse ning toodete pikema eluea.

*Artikkel on valminud koostöös Kaup24.ee e-poega.

Sarnased artiklid

Kommentaarid