Neljapäeval toimub Vaal galeriis kunstnikuvestlus Marit Ilisoniga

Foto: Tõnu Tunnel

Kunstnik ja disainer Marit Ilison ei esine tihti ning tema näitus „Ootamine” on üle mitme aasta taas teostatud kontseptuaalse kohaspetsiifilise ruumitöö vormis, luues nii silla tema varasemate sarnaste teostega. Käesoleva nädala neljapäeval avaneb Ilisoni loomingu austajatel ainulaadne võimalus saada osa kunstniku mõttemaailmast, kui temaga asub artist talk’i puhuma Kaarin Kivirähk.

Igapäevaselt ennekõike moekunstiga tegeleva multidistsiplinaarse Ilisoni jaoks on aga olenemata valdkonnast olulisim vaadelda keha ja ruumi suhet, anda tähendusi lihtsatele elementidele ning luua meeldejäävaid kogemusi ja tundeid. Ka tema rahvusvaheliselt tuntuim projekt „Longing For Sleep” on lähtunud üdini kontseptuaalsest tunde materialiseerimise ideest.

Ilisoni vastavatud näitus „Ootamine” ei ole moenäitus ning sel on pealtnäha trafaretne alguspunkt, kuid töö mõistmiseks peab peatuma, võtma aega, keskenduma ja vaatlema. Viibides näitusel, tekib vaatajas loomulike instinktide ajel ootus ja hasart – mis juhtub? Kui kaua peab veel ootama? Kas aeg läheb oodates kiiresti või aeglaselt? Vaatleja peab jälgima monotoonset ja meditatiivset tegevust ning keskenduma. Kõik see tõmbab inimesed automaatselt hetkesse, eemale argimürast ja -mõtetest, mis on olnud ka Ilisoni varasemate tööde peaeesmärke, esitades ühelt poolt inimtajule väljakutse, teisalt andes puhkust peas toimuvale virvarrile.

Ilisoni mõttemaailmast, kunstnikupositsioonist, sosistavast luksusest; keha, ruumi ja inseneeria oodatud või ootamatust kohtumisest ning ootamisest kui fenomenist räägib autoriga Kaarin Kivirähk, kes on KKEKi uudiskirja toimetaja ja projektijuht ning avaldanud kirjutisi Sirbist moeajakirjadeni.

Kunstnikuvestlus toimub neljapäeval, 18. mail kell 18.00 Vaal galeriis, Tartu mnt 80D. Samades ruumides avatud näitusest „Ootamine” osasaamiseks palutakse kohale tulla varem.

Marit Ilisoni näitus „Ootamine” on avatud vaid veel sellel nädalal, T‒R 12‒18 ja laupäeval, 20. mail 12‒16.

Sarnased artiklid

Kommentaarid