Milline oli moodsa Eesti naise garderoob aastatel 1920-1940?

Foto: Eesti Ajaloomuuseum

Sellele heidab pilgu peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogul põhinev ja Marion Laeva kureeritud näitus „Moejoon: pidulik rõivamood 1920-1940”, mis tutvustab jõukama linnanaise rõivastust tema elu tähtsündmustel. Näitus avatakse Eesti Ajaloomuuseumis juba 16. juunil. 

Kõnealune näitus vaatab tagasi aega, mil maailma moemetropolid oli vallutanud art déco moejoon, mis jättis oma jälje ka Eesti rõivastumiskultuuri. Omariiklusega kasvama hakanud jõukus võimaldas daamidel rõivastuda moodsalt, kanda hästi konstrueeritud lõigetega ja kvaliteetsetest kangastest riideid. Nagu teisteski kultuurivaldkondades, põimusid rõivamoes rahvusvahelised impulsid ja trendid traditsioonidega. Käsitöö oli au sees nii maal kui ka linnas, võimaldades loovalt astuda ühte sammu uusimate moesuundadega. Tarbijad võtsid šnitti kinolinalt nähtud kangelannade rõivastusest ja said praktilisi nõuandeid naisteajakirjade moerubriikidest.

Näitus „Moejoon: pidulik rõivamood 1920-1940” on kummardus selle põlvkonna naistele, kes aitasid kaasa omariikluse kinnistumisele, luues väärtused, mis jäid püsima ja püsivad tänase päevani meie riietumiskultuuris. 

Näitus on avatud 16. juunist 2018 kuni 12. maini 2019 Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones, aadressil Pikk 17, Tallinn.

Sarnased artiklid

Kommentaarid