LAUPÄEVAL avatakse moenäituse formaadis VI Artishoki biennaal

Foto: Claudia Lepik

Alates käesoleva nädala laupäevast, 20. oktoobrist saab Tallinnas Balti jaama ootepaviljonis näha VI Artishoki biennaali (VI AB), mis sel aastal on võtnud moenäituse formaadi. Näitusel osalevad teiste seas kunstnikud Kärt Ojavee, Kris Lemsalu, Claudia Lepik, Dmitri Gerasimov ja teised. Biennaali korraldab sel aastal Artishoki kunstiplatvorm koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega ning see jääb avatuks 28. oktoobrini.

Kuraator Sten Ojavee (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus) peab näituse peamiseks eesmärgiks käsitleda kriitiliselt tänapäeval levivaid rahvusidentiteedi käsitlusi ning pakkuda välja erinevaid vaatepunkte kaasaegse rahvusluse mõtestamiseks. Selleks kasutavad näitusel osalevad kunstnikud moekunsti vahendeid. Kõik näitusel osalevad kaheksa kunstnikku loovad kaks komplekti teoseid, mida esitletakse kaheksal päeval koos üheksa autori teosest lähtuva tekstiga. Näituse viimasel päeval esitletakse kõigi kunstnike teoseid ühisel moedemonstratsioonil.

VI AB on kaasaegse moe näitus, mille üheks lähtepunktiks on Anu Hindi kureeritud moekunsti näitust “Eestlane olla…”, mida esimest korda sai näha 2009. aastal Hobusepea galeriis. Näitust on hiljem eksponeeritud kümnetes eri riikides, olles sellega üks Eestit enim esindanud moenäitustest. Eesti Moekunstnike Ühenduse sõnul esindab näitus Eestile ainuomast moekunsti ja rahvuslikku stiili, ning “mitte-multikultuurset” järjepidevust.

VI AB eesmärgiks on esitada väljakutse taolisele suletud arusaamisele rahvusest ja rahvuslikust moest, peegeldada kaasaegse rahvusluse mitmekülgset olemust ja pakkuda välja kaasaegset moodi, mis tegeleb küll rahvuslusega, kuid mitte suletud ja determineeritud süsteemis. Näitusel osalevad kunstnikud ja kriitikud on erinevate taustadega – kunstnike hulgas on nii igapäevaselt moedisainerina töötavaid kunstnikke kui ka tunnustatud visuaalkunstnikke. Kriitikud tegutsevad erinevatel väljadel, olles taustalt nii antropoloogid, kunstiteadlased, filosoofid, sotsiaalteadlased, kirjanikud kui ka moeteadlased.

Artishoki biennaal on 2008. aastal loodud eksperimentaalne näituseformaat, kus iga osalev kunstnik esitab näitusele uue teose ja iga kriitik kirjutab esitatud teoste kohta artikli. Kirjutajate tekste eksponeeritakse näitusesaalis samaaegselt vastava kunstniku teosega. AB on ainuke omalaadne kunstibiennaal Eestis, mis ühendab võrdsel platvormil kunstnikke ja kirjutajaid ning eksperimenteerib nende omavahelise suhtega.

Lisainformatsioon: www.cca.ee.

Sarnased artiklid

Kommentaarid