Foto: facebook.com/telliskiviloomelinnak

Nädavahetusel toimub kunstifestival “Ma ei saa aru”

10.–11. juulil toimub Telliskivi Loomelinnakus esmakordselt kunstifestival “Ma ei saa aru”, mille kandvaks ideeks on tuua kord aastas kaheks päevaks fookusesse üks kunsti valdkond – tutvustada selle tegijaid ja teoseid, rääkida kunsti rollist ühiskonnas, arutleda selle mõistmise ja erinevate tõlgendusviiside üle. Festival on mõeldud nii aktiivsetele kunstihuvilistele kui ka neile, kes vajavad huvi kasvamiseks väikest sõbralikku tõuget. Esimese festivali peateema on tänavakunst. 

Festival avab uksed hetkel, mil pea 50 tänavakunstnikku võtavad kätte värvipurgid, pintslid ja spreid ning alustavad mitmekümne uue teose joonistamist Loomelinnaku erinevatele pindadele. Tänavakunsti teoseid teevad Tšiili päritolu Izak One, Valgevene kunstnik street_wind_, kohalikud tuntud tegijad nagu Pintsel, Toze97, Okeiko, Big Mora ja Sim Kares, Multistab, AJ Art Collective, Sodacats, Salme Kulmar, Kelli Pai, Fresh One ja paljud teised.

Kui festivalil osalejal on huvi ise tänavakunstis käsi valgeks teha, toimuvad selleks mitmed nii suurtele kui väikestele mõeldud töötoad. Juhendaja Reigo Nahkseppa abiga tuunitakse töötoas “Uhiuus uunikum” spreiväridega vanakooli auto. Lapsed ja pered saavad tänavakunstile läheneda aga töötubades “Grafiti vaktsiin” ja “Pullid mullid”, mida viivad läbi Agnes Liiv ja Maru Karu. Tartu tänavakunstifestival Stencibility on aga kohal populaarse kleepsubussiga SLÄP!, milles huvilised saavad teha oma isikliku kleepsu. Kõhu täitmiseks tänavakunstiga saab osa võtta töötoast “Tänavakunst toidulaual”, kus juhendaja Margot Kuuskmann aitab valmistada tortilla tääge ja vale-jäätist.

Festivali alal toimuvad mõlemal päeval mitmed kunstituurid. Professionaalsed tänavakunsti giidid Pseudo Toursist veavad huvilisi erinevate Telliskivi Loomelinnaku ja selle lähiümbruse seintel asuvate teoste ette, räägivad nende saamislugusid, tutvustavad kunstnikke ning tähtsamaid tänavakunstiga seotud termineid. Lisaks on programmis ka kolm unikaalset jalutuskäiku, kus tänavakunsti taustal jagavad oma mõtteid ja interpreteerivad teoseid kirjanik Jan Kaus, luuletaja ja näitleja Taavi Eelmaa ning kunstnik ja muusik Andres Lõo.

Festivali teoreetilise osa eest vastutavad neli vestlusringi. Laupäeval juhib kunstiteadlane Maarin Mürk paneeli “Millest ei saa aru ehk kus see lehm siis on?”, kus kunsti mõistmise ja visuaalse kirjaoskuse teemal arutlevad Anneli Porri, Linda Lainvoo, Rainer Olbri aka Metsakutsu ja Kaido Ole. Õhtuses vööndis mõtisklevad Lauri Tähe juhtimisel vestlusringis “Grafiti ja tänavakunst – leia 10 erinevust!” Eesti tänavakunsti eri avaldumisvormide teemal Sirla, Kelly Ritval, Uku-Kristjan Küttis ja Pintsel. Pühapäeval antakse vestlusringis “Noorte roll tänavakunstis” sõna noortele ning noori puudutavatel tänavakunsti teemadel räägivad Maria Kazlovskaya, Jaanus Kivi, Milia Ritsmann ja Olesja Denisova. Vestlusringi juhib mobiilne noorsootöötaja Merilin Ülem. Festivali vestlusringide sarja lõpetab Gregor Tauli juhitud diskussioon teemal “Tänavakunst ja linnaruum – in a relationship, but it’s complicated”, osalevad Anton Koovit, Silver Seeblum, Salme Kulmar ja Madle Lippus.

Festivali esimesel päeval on avatud ka kunstiturg ja kogu festivali vältel saab külastada Kolme Puu galeriis (mänguplatsi kõrval) ja Loomelinnaku galeriis (kahel poetänaval) näitust “Talllinna vanakooli grafiti”. Laupäeva hilisõhtul täitub F-hoone rütmide ja paladega grafiti algusaegadest – festivali afterparty’l keerutavad plaate DJ Quest, Lauri Täht, P. Julm ja Paul Oja.

Pühapäeval läheb lahti terve päeva kestev tänavatantsu battle, mis kulmineerub festivali lõpetava suure tantsufinaali ja Kopli Couture’i moeetendusega.

Festivali avalikule alale Telliskivi Loomelinnaku väljakul on sissepääs tasuta. Jalutuskäigud ja mõned töötoad on piiratud arvu osalejatega – nendes osalemiseks tuleb broneerida pilet Fienta piletimüügisüsteemist. Uuri lisa: www.maeisaaaru.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Armastatud kohvifestival meelitab taas gurmaanid kohale

Alati oodatud kohvisõprade sündmus Tallinn Coffee Festival toimub 27.-28. aprillil ja seda juba 8. korda. Hubaselt industriaalse interjööriga Kultuurikatlas on kahe päeva jooksul kohal on nii kohvieksperdid kui ka -huvilised, et asjalikus seltskonnas ergutava kohvilõhna saatel degusteerida ja hinnata kõike, mida kohvimaailm pakub.

Tallinn Coffee Festivali võlu ei peitu vaid kohvis. Ürituse raames leiab iga külastaja endale meelepärase joogipoolise – olgu see kvaliteetne meeliergutav kohv, soojendav tee või laste lemmik kakao. Meeldiva joogi kõrvale saab maiustada nii kvaliteetset šokolaadi kui ka suussulavaid gurmee-ekleere. Tugevamat kehakinnitust pakub „Kosmiline tänavatoit“, mille menüüst leiab erinevate lihade täidisega kinnised burgerid.

Festivali programmi peaesineja on Klaus Thomsen Kopenhaagenist, kes on Euroopa ühe hinnatuima Coffee Collective erikohvi röstikoja asutaja. Üritusel on osalemas teisedki põnevad röstikojad ja suuremad maaletoojad nii Eestist kui välismaalt. Uustulnikatest väärib mainimist röstikoda Good Life Coffee Roasters Soomest, mis sai just hiljuti 2024. aasta Põhjamaade parima röstikoja tiitli. Lätist osaleb röstikoda Kalve Coffee Roasters, Poolast Sacred Mill Coffee Roasters, Šveitsist Ally Coffee. Türgi ja Brasiilia saatkonnad tutvustavad külastajatele oma maade kohvikultuuri. 

Festivali programm pakub põnevust ja kaasaelamisrõõmu kohvikelnerite ehk baristade võistlustele. Mitmekümne osaleja hulgast selgitatakse välja osavamad kahel alal: latte art ehk piimakujundite valamises ning cupping’us ehk kohvi maitsmises. Meistritiitli eest lähevad võistlustulle nii kogenud kui ka alles alustavad baristad Eestist, Lätist ja Leedust.

Olgu lisatud, et kohvifestival on kogu pere üritus. Nii laupäeval kui pühapäeval on avatud ka lasteala.

Uuri lisa www.tallinncoffeefestival.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Tiina Adamson | Pressifoto.

Jazzkaar avaldas tasuta kontsertide päeva programmi

Tallinna rahvusvaheline festival Jazzkaar tähistab tänavu 35. sünnipäeva ning jazzipidu algab pühapäeval, 21. aprillil tasuta kontsertide päevaga Telliskivi Loomelinnakus, mis on olnud festivali kodu juba kümme aastat. Päev pakub tegevust nii suurtele kui väikestele ning Loomelinnaku eri nurkades astuvad teiste seas publiku ette Marta Lotta Kukk & Analoog, Reti Niimann ja Mihkel Kuusk.

Tänavune tasuta kontsertide päev on pühendatud Telliskivi Loomelinnakule, kus Jazzkaar juba kümnendat aastat pesitseb. “Täna, kümme aastat pärast Jazzkaare esmakordset maandumist Telliskivi Loomelinnakus, on palju muutunud. Kinnisest tööstuslinnakust on saanud avatud ja kultuurist pungil linnaruum. Meil on ilmatuma hea meel, et Jazzkaar on olnud sel ajal meiega. Rõõm on näha, et festivali 35. sünnipäeva programm on sama värvikirev või koguni veelgi erksam,” tervitab saabuvat festivali Telliskivi Loomelinnaku juht Jaanus Juss.

Tasuta kontsertide päeva projektijuhi Anna Brit Vetsa sõnul on pühapäevane programm värske ja piisavalt eriilmeline, et igaüks sealt midagi huvitavat leiaks. “Ühe uuendusena tõime traditsioonilise hommikujooga asemel programmi sisse hoogsa treeningu, mida viib läbi “Terevisioonis” end inimeste südameisse loksutanud treener Enn Meiesaar,” tutvustab Vetsa. “Esinejaid on soolost bigbändini ning nädalane jazzipidu saab imeliste artistide saatel võimsa stardi.”

Programm algab pühapäeva hommikul hoogsalt JAIKis Jazzercise rühmatreeninguga, kus kell 10.00 saab treener Enn Meiesaarega live-muusika saatel kehad pikaks päevaks ette valmistada. Kell 11.00 ootavad Põhja Konna rõdul funk-muusikaga Marta Lotta Kukk & Analoog. Tiina Adamson & Eesti Ukuleleorkester demonstreerivad kell 12.00 Fotografiskas, kuidas luua väikeste instrumentidega suuri maailmu. Kell 13.00 kutsub ansambli Dagö kitarrist, helilooja ning arranžeerija Peeter Rebane jazzisõpru Velvetisse, kus saab kuulata mõnusat soolokava “ISE”. Tallinna Muusika- ja Balletikooli rütmimuusika õpilased seavad kell 13.30 end sisse Telliskivi õuealal ning nautida saab MUBA Bigband’i kontserti.

Algusega kell 14.00 toimub lausa kaks kontserti – Vaal Galeriis on võimalik imetleda nii head kunsti kui ka muusikat, esinevad Allan Kaljaste saksofonil ja Lota-Loviisa Rohtla kontrabassil. Viru Keskuses astub samal ajal lavale Reti Niimann trio. Velvetis vallutab kell 15.00 kosmilise omaloominguga lava noor näitleja ja laulukirjutaja Mihkel Kuusk. Tasuta kontsertide päeva muusikalisele programmile paneb punkti Tidi&bande kell 16.00 Fotografiskas.

Lisaks kontsertidele toimub veel palju põnevat: vinüülikogusse leiab täiendust Jazzkaare plaaditurult; põnevaid fakte Telliskivi piirkonna, ajaloo ja praeguste asukate kohta saab teada Loomelinnaku tuuril; riimitamise töötuba viib läbi räppar säm ning Edasi.org vestlusringis kohtuvad Kristjan Järvi, Kadri Voorand, Kristjan Port ja moderaator Brent Pere.

Pärast tasuta kontsertide programmi kõlab kell 18.00 JAIKis Jazzkaar 2024 avakontsert “Moral Paradox”. Esitusele tuleb noore helilooja ja laulja Bianca Rantala uudisteos, mis kirjutatud spetsiaalselt tänavuse festivali jaoks. Laval on koos autoriga Jukka Eskola, Valter Soosalu, orkester, vokaalansambel ja jazzbänd.

Tutvu kogu programmiga Jazzkaare kodulehel!

35. Tallinna rahvusvaheline festival Jazzkaar toimub 21.–28. aprillini 2024 üle Eesti.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid