Kolm kohustuslikku MoeKunstiKino filmi igale Portaili lugejale

Foto: Peter Lindbergh

Täna algab taas moefilmide festival MoeKunstiKino, mille raames saab nautida värskeid moeteemalisi dokumentaalfilme. Vaatasime siin Portailiski kogu festivali programmi läbi, pidasime nõu MoeKunstiKino peakorraldaja Helen Saluveeriga ning otsustasime välja tuua need kolm filmi, mis on igale Portaili lugejale see sügis vaat et kohustuslikud!

“Halston”

„Halston“ räägib moedisainer Roy Halston Frowicki elust ja ajajärgust – mehest, kes tahtis „riidesse panna kogu Ameerika“. Tunnustatud režissöör Frédéric Tcheng („Dior ja mina”) on oskuslikult põiminud ühte haruldased arhiivikaadrid ja intiimsed intervjuud Halstoni sõprade, pereliikmete ja koostööpartneritega, sealhulgas Liza Minnelli, Halstoni õetütre Lesley Frowicki, režissöör Joel Schumacheri ja halstonettidega (ehk Halstoni lemmikmodellidega). Helen lisab, et Halston ei ole paljudele kuigi tuttav nimi, aga tema lugu on vägagi haarav ning tasub tutvumist – 70ndatel tõelise moeimpeeriumi loonud mees, kes ometi kõik kaotas. “Ma usun, et see on oluline osa moeajaloost, millega võiks end kurssi viia iga moe- ja kultuurihuviline.”

“Peter Lindbergh – Naiste lood”

Dokumentaalfilm portreteerib 20. sajandi üht suuremat fotograafi Peter Lindberghi, kes käesoleva aasta septembrikuu alguses meie hulgast ootamatult lahkus. Filmis saavad sõna tema õed, sõbrad, naised ja koostööpartnerid, kes jutustavad kuulsa fotograafi elust ja erakordsest loomingust, püüdes leida võtit igavesele küsimusele: mis teeb mõnest inimesest kunstniku? Ja kust tuli kogu see loominguline jõud, mida on pea võimatu ratsionaalselt analüüsida? “Tema oskus inimesi pildile püüda oli väga fenomenaalne ning mingil moel on meil kõigil temalt midagi õppida,” ütleb Helen.

“Bill Cunninghami ajastu”

“Bill Cunningham oli maailma armsaim ja isetuim fotograaf,” ütleb Helen. “Kindlasti on nii mõnedki näinud dokumentaali “Bill Cunningham New York”, mis samuti tema tegemisi jäädvustas. Minu arvates on uus film “Bill Cunninghami ajastu” põhjalikum ja isiklikum, sest põhineb pikal videointervjuul, mis Billiga kunagi tehti. Väga hästi tuleb välja, kuidas Billist kujunes just see armas ning samas privaatsust hindav inimene nagu me teda mäletame.” Film ise tugineb enam kui kolmele miljonile avaldamata fotole ja dokumendile Cunninghami arhiivist. Lisaks, nagu Helen ka mainis, legendi enda sõnadele hiljuti päevavalgele tulnud intervjuust aastast 1994, kus kuulus fotograaf meenutab olnut talle omasel lõbusal ja otsekohesel moel.

MoeKunstiKino piletid on müügil kino Sõprus kassas ja veebilehel https://fienta.com/, Tartu seansside piletid Tartu Elektriteatri kassas ja veebilehel https://elektriteater.ee/.

Sarnased artiklid

Kommentaarid