Kitlid ja põlled Tallinna Teletornis

Foto: Kristjan Lepp

Tänasest on Tallinna Teletorni panoraamkorrusel avatud uus näitus „Kittel ja põll”, mis vaatab tagasi nõukogudeaja kodusesse argipäeva. Juba kolmas koos Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonnaga loodud näitus toob seekord vaatajani sotsialismiaja perenaise rõivad.

„Moeajaloos tõstetakse enamasti esile uhke haute couture või avant garde. Mida kandsid aga meie oma emad ja vanaemad, tehes igapäevatoimetusi kaheksakümnendate aastate Eestis?” küsivad näituse koostanud EKA II kursuse moetudengid. Nostalgia viib näituse külastajad tagasi defitsiitsetesse kaheksakümnendatesse ja paneb muigega meenutama aega, mil mitte midagi polnud saada, aga kõik oli olemas. Kuna riideid ei olnud siinmail lihtne hankida, oli kittel päästerüü, mis võis kuluda, määrduda ja rebeneda. See aga ei tähendanud, et kittel oleks pelgalt igav hõlst, mida koduseinte varjus kanda, et paremaid riideid mitte kulutada. Vastupidi. Vähesed võimalused tõid esile naiste loomingulisuse ja ilumeele. Lihtsakoeline sitsiriie kaunistati kaubanduses saadaolevate pitside, värviliste kantide ja plastmassnööpidega. Moekaid nippe ning lõikeid jagas tollal ajakiri Siluett.

Näitusel meenutatakse ka põllesid, millesse sai toona moosinägu puhtaks pühitud või köögis toimetades käsi kuivatatud. Näituse külastajate ette tuuakse ajastule omased kirjud mustrid, julged värvikombinatsioonid ja leidlikud disainiideed, mis on tänu hoolsatele emadele, vanaemadele ja tuttavatele tädidele veel kapipõhjas alles hoitud.

Palju äratundmisrõõmu pakkuv väljapanek on täiendus Teletorni tunneligaleriis eksponeeritud näitusele „Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva” ja jääb Teletornis avatuks 1. oktoobrini.

Näituse korraldasid Eesti Kunstiakadeemia moetudengid Kertu Kivisik, Sirli Pohlak, Kaia Kuusmann, Pamela Põld, Mari-Ly Kapp, Sandra Luks, Kerttu Reinmaa, Aleksandra Tšusovljanova (Närjänen), Kätlin Haak, Sirli Lehtsalu, juhendas Eesti Kunstiakadeemia õppejõud Maiu Rõõmus.

Sarnased artiklid

Kommentaarid