Kirsty Mitchelli “Imedemaa” jõuab sügisel Tallinna

Foto: Kirsty Mitchell

Alates 13. septembrist avab Telliskivi Loomelinnakus asuv Fotografiska Tallinn uksed Kirsty Mitchelli muinasjutumaale. Võluv näitus „Imedemaa” on unistuste maailm, mis justkui embaks vaatajat, kui väljas läheb sügisele kohaselt aina pimedamaks ning kus maagilised olevused, metsad, taimed mõjuvad liigutavalt ja paeluvalt.

Näitus on Mitchelli viie aasta pikkune projekt, mis algas 2009. aasta suvel – mõni kuu pärast tema ema traagilist surma vähi tõttu. Sellest sai fotokunstniku viis valusast reaalsusest põgenemiseks leides tee tagasi lapsepõlve muinasjutulisse maailma. Kunstniku kujutlustest sündinud karakterid said vabalt rännata kaamerasilma ees tema kodu lähedal asuvas metsas. See on lugu, mis jutustab ühest sügavast leinast välja tulemise teekonnast.

„Kunstniku Kirsty Mitchelli liigutav lugu mõjub meile kõigile justkui suurepärane võimalus põgeneda reaalsusest värvikirevasse muinasjutumaale, kus teekonnal kohtuvad maagia ja reaalsus. Fotografiska Tallinnas näeb Mitchelli enam kui 70 tööd, mis on olemas ka tema suurejoonelises fotoraamatus „Wonderland”. Usume, et sellest saab meie sügisnäituste komplektis tõeliselt võimas visuaalne kogemus,” sõnab Fotografiska kaasasutaja ja näituste juht Maarja Loorents.

Mitchell planeerib ja valmistab oma pildid alati hoolika detailitäpsusega ette ning disainib silmapaistvad kostüümid ja rekvisiidid – see võib aega võtta isegi kuid. Iga element on austusavaldus emale, mis on seotud tütre raamatumälestustega lapsepõlvest, leinaga täiskasvanueas ja taasleitud hingelise loodussidemega. Koos väikese modellitiimi, jumestuskunstniku ja abikaasaga ehitab ta metsades imeilusad võttepaigad oma fotode jaoks. Igas pildis on nii draamat kui karakterit, mis annab edasi rikkalikku fantaasiamaailma, ent samas tekitab äratundmist hoolimata sellest, et tegemist on autori enda loodud tegelastega. 

„Me käisime metsas nii nagu planeeritud, sest alati oli tunne nagu ema oleks meiega. Seega olenemata ilmast, lumetorme ja vihmasadu trotsides, lasime juhtuda sellel, mis pidigi juhtuma. Ma tundsin, et mu fotoprojekt tuleb lihtsalt ära teha. See oli nagu põgenemine keset tavalist igapäeva kohta, mis tundus mulle sügavalt tähendusrikas,” kirjeldab näituse autor Kirsty Mitchell ise.

Mitchelli projekti juurde kuulus ka blogipidamine, kus ta kirjutas nii oma leinast kui fotoalastest tegemistest metsas. Selle kaudu pälvis artist veelgi enam just nende inimeste tähelepanu, kes suutsid samastuda tema kogemusega ja mõista, mida ta läbi elab.

Näitus „Imedemaa“ on Fotografiska Tallinnas avatud 13. septembrist 24. novembrini.

Sarnased artiklid

Kommentaarid