Keila-Joa lossis saab näha ajaloolisi pulmakleite Aleksandr Vassiljevi kogust

Foto: ventspils.lv

Veel 20. juunini on Keila-Joa lossi muuseumis avatud näitus „Pulmamood läbi aegade“, kus esitletakse rõivaid, aksessuaare ja ajaloolisi fotosid tuntud moeajaloolase ja kollektsionääri Aleksandr Vassiljevi kogust.

Juba iidsetel aegadel peeti pulmi üheks tähtsaimaks ning kauneimaks sündmuseks inimese elus. Pulmarituaalid on aja jooksul kõvasti muutunud, kuid ajalooliselt olid need eelkõige seotud religioossete veendumustega. Üheks selliseks näiteks on pruudi loor – vuaal, mis katab pruudi juukseid, sümboliseerides tema neitsilikkust. Tänapäevane valge pruutkleit ei olnud aga varasemalt sugugi kohustuslik. Keskaja Euroopas peeti pruudi värviks rohelist, rokokoo ajal eelistati pruutkleite roosades, hõbedastes ja kreemikates toonides. Valge pulmakleidi esiemaks sai Prantsuse printsess Murat, Napoleoni ajastu eel. XIX sajandi alguse antiigivaimustus dikteeris naiste kleitide põhilise värvitooni – valge, tehes nii järele kauneid valgeid marmorskulptuure. Nii hakatigi Prantsusmaal, selle ajajärgu moepealinnas, abielluma valges, mis ühtlasi sümboliseeris pruudi puhtust ja süütust.

Keila-Joa lossi näitusel on välja pandud üle 50 pulmakostüümi ning 200 aksessuaari Aleksandr Vassiljevi kogust. Näitus tutvustab vaatajatele pulmamoe muutusi alates 1840. aastatest kaasajani välja. Väljapanekut täiendavad ka mitmed ajaloolised pulmafotod Aleksandr Vassiljevi Fondist.

Näitus „Pulmamood läbi aegade“ on Keila-Joa lossi muuseumis avatud 20. juunini. Lisainformatsioon schlossfall.com.

Sarnased artiklid

Kommentaarid