Julge ja provokatiivne „Tüdrukune“ Eia Uusilt

Foto: "Tüdrukune"

Raporteerime kõikidele raamatusõpradele, et Eia Uusi aktuaalne, tõelisuse ja väljamõeldise piiril balansseeriv romaan „Tüdrukune“, mille käsikiri pälvis Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel kolmanda preemia, on jõudnud raamatupoodide riiulitele.  Lisaks naiste seksuaalsuse teemadele, leiab raamatust vihjeid ka teistele tänapäeva ühiskonnas päevakajalistele teemadele – kehateadlikkus, igapäevased ahistamissituatsioonid ja armastus. Fookuses on ka Eesti poliitika telgitagused ja poliitikute võimumängud, mida on kujutatud ehmatavalt tõetruult ja eluliselt. 

Romaani olulisim tegelaskuju on ootamatust töökaotusest šokis Lilian, kes kohtub peol noore naisega. Sõlmitud tutvus toob aga peategelases esile uued tunded ning avab vanad haavad. Kui Lilian kutsutakse tegema valimiskampaaniat peaministrikandidaat Triinu Tuhalale, sukeldub ta töösse halastamatus poliitikamaailmas. Hoolimata tempokast karjäärist ja mehest tema elus ei saa ta peast 20-aastast Monat. Tänapäeva Eestis aset leidva sündmustikuga romaani keskmes on naiste kogemused, pinged, hirmud ja võimalused. 

Keit Pentus-Rosimannus on tunnistanud, et kriipiv ja ehe „Tüdrukune“ on korraga kõige robustsem ja kõige endasse haaravam raamat, mida ta Eesti kirjanikult viimasel ajal on lugenud. „Jah, muidugi on see ilukirjandus, aga selles raamatus on rohkem elulist tõde kui mõnes dokumentaalprojektis ja ma usun, et „Tüdrukune” toob kaasa väga palju väga olulisi vaidlusi väga paljudes seltskondades,” jagab poliitik lugemiselamust. Andrei Hvostov kinnitab, et romaani lugemine oli valus: „Kui ma saaksin, teeksin selle raamatu kohustuslikuks kõigile meestele. Ja nendele, kes söandavad rünnatud naistele öelda, et nad on äkki ise seda põhjustanud.“

Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistluse žüriiliikmed hindavad romaani vaimukalt kirjutatuks, kaasahaaravaks ja sisendusjõuliseks. Lugu on veenev ja eripärane, tiheda, kiire jutustamislaadiga ning fookuses on teistmoodi vaade naiselikkusele ja soorolli normidele, sisaldades mitut aspekti, füüsilist ja kultuurilist ja ealist ja sotsiaalset.

Eia Uusi romaani „Tüdrukune“ esitlus toimub sel neljapäeval, 5. detsembril kell 18.00 Solarise keskuse Apollo raamatupoes.

Sarnased artiklid

Kommentaarid