Kuna Hannes on varasematel aastatel aidanud Riia moenädalal korraldada erinevaid ülesastumisi, on sealsed protsessid talle tuttavad. „See on väga professionaalne ja tunnen, et mind võetakse seal soojalt vastu,” ütleb ta, lisades, et moeetendusega kaasneb paratamatult ka suur vastutus. „Publik on sel hetkel kohal ainult minu pärast. See, kas nad jäävad rahule, on ainuüksi minu teha.”
Kuigi mõte Riia moenädalal osalemisest oli tal peas olnud juba mõnda aega, ei olnud see esialgu konkreetne plaan. Fookus oli pigem uue kollektsiooni väljatöötamisel. Viimase tõuke andis umbes pool aastat tagasi Portaili peatoimetaja Aljona Eesmaa, kes märkis pärast Riga Fashion Weekilt naasmist, et HANNES RÜÜTEL sobiks Riia programmi väga hästi.
Kui otsus osalemiseks oli tehtud, jäi üle kandideerimisvoor ära oodata. „Hindan väga, et seal on tõsine kandideerimisprotsess – esitad avalduse, vastad küsimustele ja pead tõestama, et sinu bränd on võimeline suure kollektsiooni lavale tooma. Nad panustavad väga sellesse, et külalised jääksid rahule,” selgitab Hannes. Seda suurem on tema rõõm, et valituks osutus just tema. Lisaks HANNES RÜÜTELile astub lavale veel vaid kaks välisdisainerit.
Hoolikalt kalkuleeritud ettevalmistus
Moemaailmas ei ole muidugi midagi haruldast selles, et viimane ese valmib alles sündmuse päeval. Hannes ütleb, et pani enda jaoks ajakava paika võimalikult ettenägelikult ning on püüdnud vältida viimase hetke pinget. „Olen optimistlik, et kõik on õigesti välja kalkuleeritud. Mida lähemale aeg Riiale jõuab, seda rohkem tekib küll uusi turunduslikke ideid, aga väikese brändina, peamiselt üheliikmelise tiimina, ei jõua alati kõike. Olen sellega rahu teinud,” räägib disainer. „Sellegipoolest olen kindel, et annan endast sada protsenti.”
View this post on Instagram
14.–18. aprillini toimuval Riga Fashion Weekil jõuab lavale 26 Hannese loodud komplekti. See on disaineri sõnul märkimisväärne maht, sest üks komplekt koosneb enamasti kahest kuni neljast-viieni tootest. Sekka jõuab ka üksikuid esemeid, mis on loodud spetsiaalselt selle sündmuse jaoks. „Nagu ka minu varasemate suuremate moelavaülesastumiste puhul, on mulle stilistina toeks Kristin Liias, kes tunnetab suurepäraselt brändi keelt ja lisab komplektidele just lavale vajalikku omapära.”
Põhikollektsioonis kohtuvad jõud ja kergus
Kõnealuse uue kollektsiooni põhiosa on ühelt poolt jätk brändi eelmisele sügistalvisele valikule, mis kõneleb iseendaks jäämisest, tugevusest ja elus kogetuga toime tulemisest. „See väljendub tumedamates värvides, jäigemates materjalides ning lõigetes ja vormides,” ütleb disainer.
Samas avaneb põhikollektsiooni kõrval ka mängulisem, suvisem ja kergem pool, mida iseloomustavad vabadus, romantika ja teatav nautlevus. „See kannab edasi lugu uljusest, hingelisest noorusest ja julgusest erinevaid tundeid päriselt läbi elada. Seal on mängulist kirsiprinti, erinevaid lipsukesi, väikseid rüüse ja satse,” avab Hannes.
Just seesama naiselikkust, õrnust ja küpsust markeeriv kirsimotiiv juhatab sisse ka brändi esimese ametliku naistekollektsiooni. Seni on HANNES RÜÜTEL keskendunud eeskätt meesterõivastele, kuigi tema loomingut on saatnud selge unisex-hoiak. „Mul on väga hea meel, et minu meestele mõeldud disaine kannavad ka naised,” ütleb ta. Brändi põhifookus jääb küll meesterõivastele, kuid naistele loodud disainid saavad ka edaspidi olema osa kollektsioonidest.
Oma elu elavad kitsekesed
Põhikollektsiooni kõrval jõuab välja ka kaks lisaliini: kirsitikandiga ning brändile omase Oiu kitsekese kujundusega T-särgid ja dressipluusid. Kitsekese motiiv on kuulunud HANNES RÜÜTELi maailma juba ligi kaks aastat. „Sellest motiivist ei saa ma üle ega ümber ega tahagi seda liini lõpetada. Võin jäädagi lugema riike, kuhu see kitseke nüüdseks rännanud on. Kõige kaugem neist on vist Jaapan,” ütleb ta. Hannese sõnul kõnetavad selle nostalgilise, nõukogudeaegsest mänguasjast lähtuva elemendiga T-särgid ja dressipluusid väga erinevaid kandjaid – lapsi, naisi ja mehi.
View this post on Instagram
Stuudiopood kui vaikne, aga selge kinnitus
Olgu lisatud, et pea pool kevadsuvisest kollektsioonist on juba saadaval ning ülejäänud osa jõuab maikuu jooksul HANNES RÜÜTELi stuudiopoodi Telliskivi Loomelinnakus. Poe avamisest on möödas veidi enam kui aasta. Rüütli sõnul on see aeg toonud palju rõõmu ning üldjoontes on kõik kulgenud hästi. „Selle tõestus on seegi, et olen võimeline välja tulema järgmise kollektsiooniga, mis on mahult suurem kui kunagi varem,” ütleb ta. Eriti tunnustas disainer Telliskivi Loomelinnaku inimesi ja sealset atmosfääri. “Loomelinnakus liiguvad ringi nii toredad, soojad ja avatud meelelaadiga inimesed,” jagab Hannes aspekti, mida teda enim poepidamise juures on üllatanud.
Disaineri jaoks on eriliselt liigutavad hetked, mil klient astub poodi ja hõlma alt piilub vastu Oiu kitseke või mõni muu HANNES RÜÜTELi ese. „Inimesed on niivõrd rahul ja kannavad mu loomingut au ja rõõmuga,” ütleb ta, lisades, et just tänu poele on brändini jõudnud ka uued püsikliendid. Kuigi poepidamine ei ole alati ainult lust ja lillepidu, tõdeb Hannes, et ei ole olnud ühtki päeva, mil ta stuudiopoest koju jõudes end päriselt väsinuna tunneks. „See on märk, et teen õiget asja. Olen leidnud sisemise tasakaalu ja rahu.”
HANNES RÜÜTEL esitleb oma uut kevadsuvist kollektsiooni 17. aprillil Riga Fashion Weekil Hanzas Peronsi messi- ja kultuurikeskuses. HANNES RÜÜTELi loominguga saab tutvuda veebilehel hannesruutel.com ning brändi tegemistel silma peal hoida Instagramis kontol @hannesruutel.
„Minu esimene sõna ei olnud „emme“. See oli „lillekesed“,“ meenutab Sofia. Lilled saatsid teda lapsepõlvest alates, ent alles hiljem omandas erilise tähenduse ka muinasjutt seitsme kroonlehega võlulillest. „Mitte sellepärast, et võlulill täitis soove, vaid sellepärast, et ta rääkis lootusest.“
Täna tähendavad need seitse kroonlehte Sofia jaoks midagi hoopis muud. Mitte seitset soovi, vaid usku, et isegi kõige pikema talve järel on võimalik uuesti õitsema hakata. “Sest ma usun, et ilu ei ole lihtsalt midagi, mida vaadata. Ilu annab jõudu elada. See võib peituda metsas, kevadises taevas, kallistuses või kellegi soojas pilgus. Ilu tuletab meelde, et lootus ei kao. Mõnikord peitub lootus lihtsalt talve all,” lisab disainer.

Kollektsioonis “BLOOM” võib õis avaneda tervikuna või ilmuda vaid vihjena – kroonlehe, seemne või hommikukastet meenutava detailina. Kõik ehted valmivad hõbedast ja täielikult käsitsi, vahast vormimisest valamise ning viimistlemiseni. Halliku jaoks märgib see ühtlasi teadlikku naasmist füüsilise valmistamise juurde pärast aastaid digitaalsete tehnoloogiate uurimist.
„Ma ei soovinud, et õied oleksid täiuslikult sümmeetrilised. Loodus ei ole sümmeetriline. Ka inimene mitte,“ ütleb Hallik. Just käe jälg ja väikesed ebakorrapärasused annavadki kollektsioonile selle iseloomu – ajal, mil täiuslikku vormi saab masinaga aina hõlpsamini korrata, muutub nähtav inimlik puudutus omaette väärtuseks.
Kollektsioon on saadaval SOMA veebipoes, valitud Goldtime’i kauplustes üle Eesti ning Tallinn Design House’i poes.
Kui UPMADE IN.EE näitus tõi Toronto publiku ette ligi 40 Eesti disaineri tööd, siis fotosessiooniks kureeriti sellest eraldi moeseeria, kus kohtuvad rõivad, ehted, kudumid, jalanõud ja aksessuaarid. Kaamera ette jõudsid kodumaised disainerbrändid CAROLXOTT, Tijn Nelemans, Oksana Tandit, Reet Aus, Studio Luks, Karlotta Design, Studio Annreal, Lentsius, Liina Viira, Eve Hanson Design, Anneli Tammik Jewellery, Piret Loog, Miurio, Kirill Safonov ja Nons Barefoot.
Torontos kohapeal valminud fotoseeria ei olnud tavapärane stuudiovõte – pildistamine toimus publiku ees osana Circular Threads programmist, kus moe kõrval räägiti ringdisainist, tekstiilijäätmetest ja moetööstuse võimalustest vähendada sõltuvust pidevast uute esemete tootmisest.
Zelaya fotodel saavad eri käekirjaga Eesti disainerite tööd ühise rahvusvahelise moeseeria vormi ning näitavad, kui erinevalt võib tänapäeval kestlikku moodi tõlgendada – rekonstrueeritud rõivastest ja upcycling’ust kuni ehete, aksessuaaride ja eksperimentaalsemate siluettideni.
Toronto ei jää fotode ainsaks peatuspaigaks. Circular Threads moeseeria jõuab sügisel Eestisse ning seda esitletakse 28. septembrist 4. oktoobrini toimuva Disainiöö 2026 festivali raames.
Vaata Mauricio Zelaya Torontos jäädvustatud moeseeriat galeriist!