Foto: Dana Masters | Pressifoto

Festival Jõulujazz toob Eestisse artistid Islandilt Kamerunini

25. novembrist 18. detsembrini toimuva festivali Jõulujazz fookuses on kodu- ning välismaiste artistide ühiskontserdid – armastatud basskitarrist Richard Bona koos Estonian Dream Big Bandiga, Tallinna Kammerorkester koos Tõnu Kaljuste, Maria Fausti ning flötist Michala Petriga ning pianist Eydís Evensen keelpillikvartetiga Prezioso. Janno Trump Clarity Ensemble astub lavale Rootsi lauljatari Viktoria Tolstoyga ning saksofonist Lauri Kadalipp on oma triosse meelitanud Euroopa jazzitipud Florian Weberi ja Bodek Janke.   

„UNESCO muusikalinn Tallinnale kohaselt on festivali Jõulujazz 2022 programm laiahaardeline, ulatudes jazzist maailmamuusikani, klubimuusikast klassikani ja põhjamaa kargetest helidest temperamentsete Aafrika rütmideni. Oleme uhked, et Eesti jazz on väärikalt esindatud ja publik saab kaasa elada meie heliloojate esiettekannetele,” rõõmustab festivali kunstiline juht Anne Erm.

Festivali programmis on 16 kontserti, esinevad üheksa maa artistid. Festivali peaesineja, päikseline USA bassist ja laulja Richard Bona, kes võlub kuulajaid oma lihtsa oleku, hea huumorisoone ja siira muusikaga, on Eestis käinud varemgi, kuid esmakordselt teeb koostööd Estonian Dream Big Bandi ning Siim Aimlaga. Maria Faust, Tallinna Kammerorkester, Taani plokkflöödimängija Michala Petri ning dirigent Tõnu Kaljuste toovad publikuni Fausti uudisteose „Si vis amari, ama“, mis on autori sõnul läbilõige naise elust — kasvamisest, küpsemisest ja emotsioonidest / erinevatest seisunditest. Janno Trump Clarity Ensamble on endaga lavale kutsunud Rootsi laulja Viktoria Tolstoy, keda kuuleb ka ansambli debüütalbumil „Up North”.

Festivali Jõulujazz 2022 avab 25. novembril armastatud Eesti pop-soul lauljatar Anett, kes esitleb laiendatud koosseisus oma teist täispikka albumit „Late to the Party“, kus rikkalikke kõlavärve lisavad puhkpillid ning elektroonika. Jõulujazzi lõppkontsert on sel aastal samuti väga eriline, sest esmakordselt saab teoks Vene Teatri ja Jazzkaare ühisprojekt „Vene Teater laulab jazzi“, kus astuvad üles Vene Teatri laulvad näitlejad ning tuntud Eesti jazzmuusikud, tuues publikuni kava jazziklassika pärlitest värsketes seadetes.

Tallinna Toomkirikus musitseerib eestlastele juba tuttav Norra saksofoniäss Trygve Seim koos Norra pianisti, helilooja ja arranžeerija Andreas Utnemiga. Kõlavad traditsiooniliste Skandinaavia jõululaulude uued seaded peatselt ilmuvalt duoalbumilt „Christmas Songs“. Ameerika vokaaljazzi esindab festivalil lauljatar Dana Masters, kes on üles kasvanud motown’i, gospeli, soul’i, blues’i ja funk’i külluslike kõlade saatel ning seda kõike oma muusika, sügava maheda hääle ja lavalise olekuga publikuni toob. Belgia-Prantsuse trio Darrifourcq/Hermia/Ceccaldi on Euroopa nüüdisjazzi eripärasemaid ansambleid, kus saksofoni ja trummide rütmimustrite kõrval lisab kõlavärvi tšello.

Lauljatar Marvi Vallaste teeb kavaga „Tribute to Natalie & Nat King Cole“ kummarduse jazziajalikku tugeva jälje jätnud legendaarsetele muusikutele, esitades imekauneid ja ajaproovile vastu pidanud r’n’b ja jazzilugusid Natalie ja Nat King Cole’i repertuaarist. See Pole See Trio toob publikuni Eesti tuntumaid estraadilaule värsketes mitmekihilistest seadetes. Festivalil astuvad üles ka kaks Eesti kõige tuntumat Rauli — jazzmuusikud Raul Sööt ja Raul Vaigla. Kui Raul Sööt toob lavale oma kava „Sümbioos #2” koos EMTA sinfonietta, jazzansambli ning solistidega, siis Raul Vaigla lõpetab oma 60. sünnipäeva aasta pidustused koos MUBA bigbandi ning sõprade-muusikute Marie Vaigla, Robert Linna ja Tero Saartiga.

27. korda toimuv festival Jõulujazz 2022 teeb hingele head 25. novembrist 18. detsembrini. Tutvu festivali kava ja artistidega Jazzkaare kodulehel. Pileteid Jõulujazzile saab osta Piletilevi müügipunktidest ja kodulehelt www.piletilevi.ee. 3. ja 4. oktoobril on piiratud hulk kontserdipiletid 50% soodsamad.  

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Pressifoto

Minimal Windist tuntud Paula Pajusaar avaldas lühialbumi

Bändi Minimal Wind kaasasutaja, laulukirjutaja ja kitarrist Paula Pajusaar avaldas oma sooloprojekti Poolring alt esimese lühialbumi “dragons”.

“See kogumik on lugu unistusest, mis on mul olnud juba väikesest saati,” tutvustab Paula. “Veetsin lapsena palju aega fantaasiamaailmades, raamatuid lugedes ja unistades. Mõnikord suvel ronisime õega mahajäetud hoonete katustel ja kujutlesime, et lendame draakoniga üle kodutänavate. Mäletan seda tugevat igatsust ja uudishimu — kui kaugele sealt näeks ja mis tunne oleks läbi õhu liuelda.”

Žanriliselt on EP kuus lugu segu lo-fi stiilist ja filmimuusikast, kohati on tunda isegi klassikahõngu. “Kui peaksin kuulamissoovituseks valima ainult ühe loo, siis oleks see kindlasti EP viimane lugu “valkyrie”, mis on on väljamõeldud keeles ja kahe noodi vahepealses helistikus,” ütleb Paula.

Kahes loos teevad kaasa Johan-Eerik Kõlar klaveril, Katrina Merily Reimand viiulil, Simone Minn vioolal ja Martin Mänd tšellol. Albumi miksis ja masterdas Siim Ülavere.

Kevadel Viljandi Kultuuriakadeemias produtsendi kõrghariduse omandavale muusikule kohaselt produtseeris Paula oma EP lood ise. “Üldiselt on see väga DIY-kogumik. Kaanefotod, visuaalid, produtseerimine, suur osa salvestamisest — kõik on oma kätega meisterdatud, ja see annab terviklikkust ning intiimsust juurde. Hea meel on tõdeda, et see teos sündis ausast kohast, kus tähtis on vaid kunst. Et ma ei ole proovinud albumit kuhugi kasti sobitada, vaid olen lasknud tal oma elu elada,” sõnab Paula lõpetuseks.

Kuula Poolringi ühialbumit “dragons” Spotifyst!

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Tartu Kunstimuuseum

Esimest korda toimub Open House Tartu 2024

Tänavu jõuab satelliidina Tartusse Tallinnas juba aastaid kanda kinnitanud sündmusformaat Open House. Ühel kevadisel nädalavahetusel, 20. ja 21. aprillil avavad huvilistele tasuta enda uksed ligi 30 erinevat Tartu asukohta. Open House Tartu on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist.

Valitud kohad, olles kas arhitektuurselt, kultuuriliselt või ajalooliselt olulised, moodustavad programmi, mis hõlmab endas üle 300 tuuri ja enam kui 100 vabatahtliku panust. Huvilisi juhatavad vabatahtlikest giidid, tuurid on koostanud aga oma ala asjatundjad: arhitektid, ajaloolased, objektide haldajad, kuid ka elanikud. Eraldi alaprogramm on suunatud noortele.

Ülikoolilinn Tartule kohaselt viivad ekskursioonid Tartu Ülikooli peahoonesse ja raamatukokku, Eesti Üliõpilaste Seltsi majja, Rahvusarhiivi ning Uude ja Vanasse Anatoomikumi. Külastajad võivad avastada end erinevatest kõrgustest, kuna tuurid toimuvad ka A. Le Coq’i õlletehases, Lennuakadeemias ning Tartu Tähetornis. Erilisust lisavad külastused Tiigi seltsimajja, Alvar Aalto Villa Tammekannu ja Riigikohtusse.

“Arhitektuur on meie kultuuri vankumatu osa ning mis oleks parem võimalus Eesti arhitektuuri tutvustamiseks kui tänavune Euroopa kultuuripealinn Tartu,” sõnab Open House Tartu ja Tallinna produtsent Aleksander Tali. “Me tahame, et inimesed oleksid teadlikumad, millised arhitektuuriväärtused nende linnaruumi rikastavad – meie soov on inimeste tähelepanu juhtida nendele lugudele, mida eri paigad nii üldises linnapildis kui ka konkreetsemas arhitektuuris räägivad.”

Vaata kogu Open House Tartu programmi openhousetartu.ee.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid