ERKI Moeshow 2026 peaprodutsent Helen Leetsar ütleb tulevase moeetenduse kohta: „ERKI on alati olnud üllatusi täis. Julgen kinnitada, et ka sel aastal ei näe me laval midagi tavalist. On ootamatuid materjale, hullumeelseid vorme ja performatiivseid esitlusi. Ka lava tehniline lahendus ega toimumiskoht, Kruiisiterminal, pole ERKI kontekstis päris tavapärased. Usun, et publik saab sellest õhtust väga mitmekihilise, loomingulisest sünergiast laetud elamuse.”
Tänavusele ERKI Moeshow lavale jõuab kaksteist julget ja omanäolist kollektsiooni, mille autoriteks on noored disainerid Eestist ning üks autor ka Lätist. Iga kollektsioon jutustab oma isiklikku lugu rõivaste, heli, liikumise ja lavaruumi kaudu, tuues publiku ette eriilmelised maailmad ja värsked vaated kaasaegsele moele.
ERKI Moeshow 2026 lavale jõuavad järgmised disainerid:
Kõik ERKI Moeshow 2026 lavale jõudnud kollektsioonid kandideerivad rahalisele preemiale, mis on jagatud kolmeks kategooriaks: Prêt-à-porter ehk valmisrõivad, Fashion as Art ehk mood kui kunst ning Innovative Approaches of Fashion ehk uuenduslikud töövõtted moekunstis.
ERKI Moeshow 2026 võitjad selgitab välja žürii, kuhu kuuluvad tunnustatud moe- ja kunstivaldkonna eksperdid: Auria Nurm, disainer; Aki Choklat, disainer; Carmen Kass, modell; Katrin Aasmaa, disainer; Lena Lumelsky, disainer; Lukas Krob, disainer; Tjerre Lucas Bijker, moegurmaan, uurija ja kirjanik; ning Ellora Prior, kujutav kunstnik ja Eyes on Talentsi esindaja.
ERKI Moeshow koosneb kahest klassikalisest vaatusest ning kolmandast osast ehk showcase’ist, kus publikul avaneb võimalus kollektsioonidega lähemalt tutvuda ja kogeda loomingut vahetumalt ka väljaspool lavalist formaati.
Vaheesinejatena astuvad üles Grete Kangro, Marta Huimerind, Karoline Lohe ja Kara Popicon.
Pärast moeetendust jätkub õhtu Kruiisiterminalis ametliku järelpeoga, kuhu on oodatud ka need, kes etendusele ei jõua. Modellide päralt olnud catwalk’i võtavad üle EKA eri osakondade tudengite seast pärit DJ-d: Neonsport b2b Nanette Manoir ning HOSTILE b2b Anca. Õhtu jooksul saab nautida muusikat ning tähistada koos disainerite ja moesõpradega.
ERKI Moeshow toimub juba sel laupäeval, 23. mail Tallinna Kruiisiterminalis algusega kell 17.00. Veel viimased ERKI Moeshow 2026 piletid on saadaval Fientast.
Loomulikult oleme Riias käinud varemgi. Korduvalt. Ent RAW tuletas meelde, et tuttavat linna saab avastada ka teisiti: mitte mööda tavapärast kohvik-muuseum-hotell trajektoori, vaid kulgedes ühest galeriist teise, ühelt sündmuselt järgmisele, lastes kureeritud kunstil end mööda linna juhtida. Sellises rütmis hakkab Riia avanema kihiti. Pangahoone ei ole enam lihtsalt pangahoone, kui selle ruumides ootab ees Darja Popolitova performance. Värvika ajalooga linnavilla ei jää üksnes arhitektuurseks peatuseks, kui õhtu viib sinna kuulama System Olympia set’i. Kunst muutub sujuvalt viisiks, kuidas linna kogeda.
Riga Art Week liikus väga teadlikult üle terve Riia, hõlmates vanalinna, kesklinna, Skanste piirkonda, VEF-i kvartalit ja Pārdaugavat. Nii ei mõjunud RAW näituste jadana, vaid meeldiva kogemusena, kus lokatsioonide vahel liikumine oli sama oluline kui programm ise. Programmis endas pälvisid aga teiste seas tähelepanu Tobias Gutmanni portreeprojekt „Face-O-Mat”, Jana Jacuka performance „HA”, Rosie Gibbensi „To Dust: A Memorial for Robot Vacuum Cleaners” ning Kim? Contemporary Art Centre’i festival „EDEN: Wet Work Over Lap”. Tänavu anti esimest korda välja ka Signet Bank Award for Artistic Excellence, mille pälvis just nimelt koreograaf ja multidistsiplinaarne kunstnik Jana Jacuka oma performance’iga „HA”. Samuti tõi RAW Riiga kohale kunstiprofessionaale, kuraatoreid, kogujaid ja meediat Ühendkuningriigist, Saksamaalt, Šveitsist, Rootsist, Norrast, Soomest, Leedust, Eestist ja mujalt. Muljetavaldav töö kõigest teise toimumiskorra kohta.
Portailil oli Riga Art Weeki raames rõõm kogeda ka Läti vastet Eesti Kunstiakadeemia ERKI Moeshow’le. 29. mail toimus Hanzas Peronsis Läti Kunstiakadeemia iga-aastane LMA Fashion Show, mis tõi lavale tänavuste moedisaini tudengite tugevamad kollektsioonid – tervelt 26 –, millest eredamalt jäi meelde publikult ovatsioonid pälvinud teise kursuse bakalaureusetudengi Katrīna Ermanoviča-Hermanoviča meestekollektsioon „Le Passager du Passé”. Galeriist leiab ka sellekohased pildid.
View this post on Instagram
Meie Riias veedetud ajaga sai kiiresti selgeks, et Riga Art Weeki ambitsioon on laiem kui ühe nädala sündmus. Festival positsioneerib Riiat kaasaegse kunsti sihtkohana Balti ja Põhja-Euroopa kultuuriruumis ning teeb seda veenvalt just seetõttu, et ei eralda kunsti linnast. Riia ei olnud seekord meie jaoks lihtsalt Riia. See oli linn, kus kaasaegne kunst liikus galeriist tänavale, muuseumist õhtusse ja tõsiseltvõetavusest aeg-ajalt ka kergesse absurdi. Ning just seal, nende vahepealsete peatuste ja ootamatute avanemiste sees, hakkaski festival kõige paremini tööle.
Järgmise aastani, Riga Art Week!
Ja neile, kes ootavad Portaililt Riia söögi- ja muude heade kohtade soovitusi – you must worry not – ka need on peagi tulemas
“Ajal, mil suur osa tähelepanust on liikunud mittemateriaalsele disainile, on oluline tuua fookus tagasi tootedisainile ja meenutada valdkonna baasväärtusi. Tootedisain on ala, kus iga otsus, materjalist vormini, tootmisviisist kasutusea pikkuseni, mõjutab meie elu ja planeeti. Sel aastal küsime Disainiööl koos Eesti ja rahvusvaheliste disainiekspertidega: milline näeb välja vastutustundlik ja tulevikukindel tootedisain? Ka seekord festivali raames väljaantav BRUNO auhind on meie ühine vastus sellele küsimusele Eesti kontekstis – see on tunnustus innovaatilistele toodetele, mis seavad lati kõrgele nii esteetika, funktsionaalsuse kui kestlikkuse osas,” tutvustas festivali peateemat Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova.
Disainiöö keskmeks on neljapäeval, 1. oktoobril toimuv rahvusvaheline disainikonverents “Future of Product Design”, mis toob lavale rahvusvahelisi mõtlejaid ja disainipraktikuid. Peaesinejana astub üles Londoni disainistuudio Pearson Lloyd kaasasutaja Tom Lloyd, üks Suurbritannia juhtivaid tootedisainereid. Konverentsil esinevad ka Richard Hall (Suurbritannia), Raffaella Mangiarotti (Itaalia), Jean Louis Frechin (Prantsusmaa), Jonas Pettersson (Rootsi), Jaume Domenech (Saksamaa) jpt.
Tom Lloyd on samuti kuraator rändnäitusele “Well Made – what it means today”, mis avatakse Põhjala tehases festivalialal 28. septembril ning mis esitleb ligi 50 disaintoodet, püstitades küsimuse: mida tähendab “hästi tehtud” tänapäeva disainis? Lisaks rahvusvahelisele väljapanekule on kaasatud üle 20 tuntud Eesti inimese vaade disainile.
Festivali üks olulisemaid sündmusi on ka Eesti tootedisainiauhinna BRUNO 2026 näitus, mis toob publiku ette viimase kahe aasta Eesti tootedisaini paremiku kolmes kategoorias: elustiil, elukeskkondlik disain ja insenertehniline disain. Samuti antakse välja BRUNO Elutöö preemia. Disainiliidu poolt väljaantav auhind demonstreerib Eesti disainivaldkonna mitmekesisust ja kõrget taset ning peaks veenma nii ettevõtjaid kui avalikku sektorit hoogustama professionaalse disaini kaasamist. Näitus avatakse esmaspäeval 28. septembril. Auhinnad antakse pidulikult üle reedel, 2. oktoobril kell 19.00 toimuval Eesti Disainiauhinnad 2026 galal Põhjala tehases.
Nädalane programm pakub rikkalikku valikut näitusi, töötube ja disainiväljapanekuid. Prantsuse parimaid disaintooteid koondav France Impact Design Award näitus jõuab Tallinnasse koostöös Prantsuse disainikeskusega APCI. Rahvusvaheline disainierialade lõputööde platvorm Arts Thread Global Graduate Show esitleb üle kahekümne andeka noore disaineri töid üle maailma. Eesti disainikoolide väljapanek tutvustab Kõrgema Kunstikooli Pallas, Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia, TalTechi ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži värskeimaid töid. Lisaks toob Haapsalu Graafilise Disaini Festivali rahvusvaheline kujundusgraafika näitus Tallinnasse kõnekaid plakateid üle maailma.
Festivali avab esmaspäeval, 28. septembril kestlikule rõivadisainile pühendatud etendus DOM. Kavas on veel ka inspireerivate välkloengutega PechaKucha Night, Disainioksjon, nädalavahetusel traditsiooniline disainiturg Disainitänav, mis hõlmab ka SISUSTUS+ väljapanekut jm. Valgustuskunstnikke kureerib Indrek Leht, tuues Põhjalasse põnevaid valgus- ja heliinstallatsioone. Tulemata ei jää ka festivali lasteala koostöös Vivita Tallinnaga ja rahvusvaheliste ekspertide juhendamisel toimuvad töötoad, millest osavõtmiseks ei pea omama disainiharidust, vaid mis on mõeldud kõikidele disainihuvilistele. Disainiöö satelliitprogrammi raames avatud stuudiod, galeriid ja ekskursioonid ootavad külastajaid üle kogu Tallinna.
Festivali pidevalt täieneva programmiga saab end kursis hoida Disainiöö veebikodus www.disainioo.ee.