2018. aastal ilmavalgust näinud Ennos on eeskujulik näide skandinaavialiku minimalismi ning kvaliteedi delikaatsest kombinatsioonist, millesse on pikitud ka Ida-Euroopale omast praktilisust. Samuti on brändil alati fookuses laitmatu istuvus ning materjalide valik, seda ka uue meestekollektsiooni puhul. “Kompame küll enda jaoks uuel territooriumil, kuid seda meie tugevuste – klassikaliste mantlite, jakkide ning pükskostüümidega,” kergitab saladuseloori Ennose asutaja ja loovjuht Kersti Pohlak. “Mängime ka värvide ja mustritega ning juba näen, et meestekollektsioonis on esemeid, mida kannaksid meeleldi ka naised.”
Olgu lisatud, et nii nagu Ennose varasemate kollektsioonide puhul valmivad ka kõik uue meestekollektsiooni tooted Eestis.
Vaata kollektsiooni fotosid galeriist!
Ennose meestekollektsiooniga saab tutvuda Kaubamaja Meestemaailmas ning Ennose veebipoes aadressil www.ennos-studio.com.
NADA brändi taga seisab disainer Aivar “Antonio” Lätt, kelle nimi on Eesti meestemoega seotud juba enam kui veerand sajandit. Lätt on olnud nii ANJEANEDi asutaja, FHM Eesti moetoimetaja kui ka Baltmani disainer, peadisainer ning hilisem brändi- ja kollektsioonijuht. Just aastatepikkune kogemus andis talle selge arusaama sellest, mida mees oma garderoobilt tegelikult ootab – head lõiget, laitmatut istuvust ning kvaliteeti nii materjalis kui ka teostuses. Lätt usub, et hästi õnnestunud rõivas ei varjuta kunagi kandjat, vaid toetab vaikselt tema eluviisi ja enesekindlust.
Samas hakkas teda üha enam häirima ka moetööstuse toimimisloogika – kiired hooajad, pidev uudsuse surve ja ületootmine. „Hea meestemood on oma olemuselt üsna vaikne värk. Parim pintsak ei pea ennast tõestama. Ta lihtsalt istub hästi, liigub koos kandjaga ja püsib aastaid tema kõrval,” ütleb Lätt. Sellest arusaamast sündiski NADA – bränd, mis seab hooajaliste trendide asemel esikohale pika kasutusea, täpse istuvuse ja teadliku garderoobi.
NADA keskmes on made-to-measure ehk tellimuse alusel valmistatud rõivad, mis sünnivad konkreetse kandja mõõtude, harjumuste ja vajaduste järgi. See tähendab, et rõivaid ei toodeta ette laoseisu täitmiseks, vaid alles siis, kui nende kandja on olemas. Läti sõnul seisneb kestlikkus eelkõige selles, et rõival oleks inimese elus päris koht ning seda kantaks aastaid.
Ka NADA esteetika on teadlikult vaoshoitud. Inspiratsiooni ammutatakse klassikalisest rätsepatööst, vintage-militaarrõivaste praktilisusest ning vääriskiudude ajatust kvaliteedist, mida tõlgendatakse tänapäevases võtmes. “Eesmärk ei ole luua efektseid moehetki, vaid rõivaid, mis liiguvad loomulikult tööpäevast õhtusse, linnast reisile ning muutuvad aja jooksul pigem isikupärasemaks kui vanemaks.”

Sama mõtet kannab ka nimi NADA, mis tähendab sõnu Notably Absent Designer Aspirations. Selle taga peitub soov nihutada tähelepanu disainerilt rõivale, materjalile, meisterlikkusele ja kandjale endale.
Millega aga siseneb bränd suvesse? “Tänavune kevadsuvine valik koondab made-to-measure ülikonnad, pintsakud, püksid ja särgid ning väiksemad valmisrõivaste ja kudumite seeriad,” tutvustab disainer. “Fookuses on hingavad villasegud, lina, siid ja denim, rahulik värvipalett ning läbimõeldud lõiked, mis ei järgi kiiresti vahelduvaid trende, vaid pakuvad meestele garderoobi, mis kestab ajas.”
Tutvu NADA loominguga galeriis ning veebilehel nada.ee!
Kui “ITTAI” sündis perekondlikust rõivaarhiivist ning keskendus meeste särkidele ja kandjaga kohanduvatele seelikutele, siis “ROM.B” liigub samm edasi. Seekord võttis bränd ette klassikalised meeste pintsakud, püksid ja ülikonnad, mis jäid alles pärast B.MOR Studio disaineri Anna Chirkova perekonnale kuulunud meeste rõivapoe sulgemist.
“Kollektsioonis muutuvad meeste püksid kleitideks, pintsakud bomber-jakkideks ning ranged ülikonnad saavad uue vormi pitsi, sidumisdetailide ja pehmemate siluettide kaudu,” tutvustab Anna, lisades, et tema jaoks on väga põnev jätkata tööd olemasoleva materjaliga, otsides viise, kuidas rõivas saaks muutuda koos kandjaga ning saada uue tähenduse tänapäevases garderoobis.
Kollektsioon “ROM.B” tõi lavale ka brändi nägemuse kaasaegsest pidulikust rõivastusest – pitsist sidumisdetailidega püksid, transformeeruvad siluetid ning disaineri enda pulmakleit, mille kangas loodi käsitsi meriinovillast, kolmest eri tüüpi siidist ning banaanist (!), roosist ja pärlist valmistatud ökoviskoosist.
Nagu ikka, esitles rõivaste kõrval B.MOR Studio ka statement-aksessuaare: kontsaga käekotte ning telefonitoruga kotte, mis toovad kollektsiooni meeldiva annuse mängulisust tuttavate esemete uue tähendusega.

Kollektsiooni “ROM.B” esimesed esemed jõuavad peagi B.MOR Studio veebipoodi ning neid saab proovida brändi showroom’is eelneval kokkuleppel.
Tutvu kollektsiooniga, mille on jäädvustanud Portaili lugejatele tuttav fotograaf Marianna Gunja, galeriis!