Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatakse näitus „Moemajaga ja Moemajata“

Legendaarse Tallinna Moemaja 60. sünniaastapäeva puhuks on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis 29. juulist 10. septembrini eksponeeritud Anu Hindi valik 1980. aastatel Tallinna Moemajas töötanud ja praegu aktiivselt tegutsevate moekunstnike loomingust. Ekspositsiooni on kaasatud Tallinna Moemaja rõivamudeleid nii Eesti Rahva Muuseumi kui ka Eesti Ajaloomuuseumi kogudest ja kunstnike vastvalminud rõivakomplekte.

„Aegadest ja riigikorrast olenemata on Eesti kunstnikele omased stiilielemendid aegumatud – nutikus, maitsekus, põhjamaisus ja praktilisus, mis on aimatavad ka rahvuslikus moes. Rahvuslik stiil eristab meid teistest, meie omapära ja aegumatud maitse-eelistused on jäädvustatud just selles stiilis,” kirjeldab näituse fookust Anu Hint. Tallinna Moemajas valmistati kaks korda aastas rahvuslik kollektsioon, mis oli alati väärikas väljakutse peakunstniku poolt välja valitud kunstnikele. Juhtnööre ei antud, teema käsitlemiseks jäi autorile loominguline vabadus.

Tallinna Moemaja keskendus näidismudelite tootmisele ega tegelenud massitiraažidega.

Tänaseks on säilinud kahetsusväärselt vähe selleaegseid rõivamudeleid. ERM ja ajaloomuuseum on kogunud peamiselt rahvuslike stilisatsioonide baasil loodud rõivaid, mis koostaja sõnul kinnitavad humoorikalt näituse ajalooliseks olemuseks „sisult sotsialistliku, vormilt rahvusliku stiili“, mis nüüdseks on muutunud „lihtsalt rahvuslikuks stiiliks“.

Osalevad kunstnikud ei ole oma loomingus kitsalt rahvuslikule temaatikale keskendunud, rahvuslik teema sobib Anu Hindi sõnul kõige paremini piduliku rõivastuse juurde. Oma ateljeedes tegutsevad moekunstnikud pöörduvad selle teema poole tavaliselt enne vabariigi aastapäeva või vahel ka pruutkleitide tellimuste puhul. Näitusel joonistub muu hulgas välja 1980. aastatele omane laiaõlgne ja maskuliinne laad rahvuslikus vormistuses ning selle kõrval tõusevad esile kunstnike nüüdisaegsed rahvusliku stiili tõlgendused. Lisaks Anu Hindile osalevad näitusel kunstnikud Anu Stranberg, Heli Kohk, Hilja Tüür, Ivo Nikkolo, Kai Saar, Krista Kajandu, Katrin Kasesalu, Liivi Raid, Saima Krik, Tiiu Akberg ja Zoja Järg.

Muuseumi 1. korruse publikualal on näituse ajal võimalik vaadata valikut Tallinna Moemaja moedemonstratsioonidest ning tutvuda ajakirja Siluett numbritega.

Näitus „Moemajaga ja Moemajata“ on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatud 29.07.-10.09.2017.

Sarnased artiklid

Kommentaarid